DomůRybolovné technikyPoloženáJarní položená: Úspěšné nástrahy na začátek sezóny

Jarní položená: Úspěšné nástrahy na začátek sezóny

- Reklama -

Jarní lovy jsou tady! Na začátku nové rybářské sezóny není na škodu vytáhnout naše rybářské náčiní na položenou. Ovšem to není všechno. K vodě musíme přibalit i nástrahy, které budou rybám chutnat. Podívejte se na seznam osvědčených tipů, s kterými u vody určitě zabodujete!

V prvních měsících roku je voda ještě poměrně chladná. Proto je při prvních vycházkách rozumné naše nástrahy předkládat ve skromnějších rozměrech, než například v době letních teplot. Ryby se probírají ze zimního odpočinku a začínají postupně sbírat něco k snědku. Ovšem ze začátku nepříliš ve velkém množství. V praxi to znamená, že na háček nenapíchneme hned dvě rousnice, ale například pouze jednu, anebo její půlku. Pokud ovšem bude panovat teplé počasí v delším časovém intervalu, je na místě na háček začít přidávat už i objemnější nástrahu.

 

Nástraha s vůní masa

cerviNa jaře nesmí rybářovi u vody chybět masité nástrahy. Ty totiž ryby milují! A to rybáři moc dobře ví. Mezi tyto nástrahy řadíme především žížaly a červy. Tyhle pro ryby chutné nástrahy můžeme nastražit celou řadou způsobů. Buďto na háček nastražíme pouze červy či žížaly, anebo můžeme přistoupit i ke kombinaci těchto nástrah. Ostatně, mnohdy se osvědčí na háček napíchnout masitou nástrahu s rostlinnou nástrahou.

Červy na háček napichujeme užší části tělíčka směrem dolů. Ta se totiž velice svůdně kroutí a láká tak ryby k záběru. Žížalu můžeme nastražit hned několika způsoby. Někteří hnojakrybáři ji napíchnou tak, že žížala na háčku utvoří svůdně se kroutící klubko. Jiní zase napichují žížalu tak, aby měla konce více volné. Možné je taky žížalu navléknout na raménko háčku.

To, které napíchnutí je nejlepší, nelze říci. První způsob totiž zabraňuje rychlému strhnutí nástrahy z háčku, ale může být méně aktivní. U druhého a třetího způsobu to platí obráceně. Po neproměněných záběrech je lepší nástrahy tohoto typu ihned zkontrolovat. Ryba totiž může žížalu nebo červa strhnout.

hnojak

 

Pochoutky bez masa

nastrahaPro lov nedravých ryb v jarním období jsou osvědčenými klasikami například pečivo, těsto nebo i klasická foukačka. Pečivo můžeme předkládat hned v několika variantách, ale zřejmě nejúspěšnější je jej slisovat, napařit nad párou a nakrájet na kostičky. Kostičky potom jednoduše napíchneme na háček. Mnohdy k nim můžeme přidat červíka nebo kousek žížaly. Pečivo ale můžeme použít i při výrobě rohlíkové boilies nebo těsta. I tyto nástrahy jsou na jaře velmi oblíbené.

kaprOsvědčenou nástrahou je ale i sladké těsto. K jeho výrobě nám postačí trocha mouky nebo krupice, vejce, barvivo, ovocná esence a cukr. Hotové těsto pak používáme především na obalení jiných nástrah, nejčastěji pak nejrůznějších foukaček nebo křupek. Jednoduše těstem obalíme foukačku a utvoříme tak kuličku. Foukačky nebo křupky díky těstu získají atraktivnější obal, který je měkký, voňavý a sladký. Křupavé nástrahy můžeme samozřejmě nastražovat i samostatně bez těsta.

 

A jak tomu je s vybavením?

silonPoložená je v jarní části rybářského roku známou klasikou. Na tuto metodu můžeme nachytat spoustu rybích druhů. Záleží pouze na předkládané nástraze. Jelikož je voda z počátku roku poměrně čistá, musíme tomu přizpůsobit i naše náčiní.

Správným krokem je používat navazovací vlákna průhlednějších zbarvení. Je důležité si uvědomit, že nenápadnost silonu ve vodním prostředí není rozumné řešit používáním slabších průměrů. To se nemusí vyplatit při lovu větších ryb! Vždy používáme kvalitní silony o dostatečném průměru, které eliminují riziko přetrhnutí při zdolávání ryby.

hacekNa nenápadnost dalšího vybavení myslíme samozřejmě také. Například u zátěží je lépe používat průběžná olůvka menší gramáže bez gumové či plastové tyčinky. Menší gramáž zátěže nám sice nezaručí delší hody, ale při jarních vycházkách můžeme lovit klidně blízko u břehu. Pokud se rozhodneme lovit na krmítka, tak na jaře je vhodnější lovit s kratšími návazci. Tím totiž dosáhneme toho, že po vhození naší montáže do vodního prostředí se krmivo rozprostře v blízkosti nástrahy. Ryby ji tak snáze naleznou.

Háčky používáme také menší. Zároveň ale nesmíme navázat příliš malou velikost háčku, aby jej ryba při záběru příliš nezhltla do trávicího ústrojí. Mohli bychom jí tím způsobit vážné poranění.

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

4 KOMENTÁŘE

  1. Letos jsem úplně zoufalej … Zatim ani jedna mírová ryba, tak mě článek docela zaujal, tak bych se chtěl zeptat „Ostatně, mnohdy se osvědčí na háček napíchnout masitou nástrahu s rostlinou.“ Toto slyším prvně, můžete to někdo přiblížit?

    • Dobrý den,

      děkuji za upozornění špatně formulované věty.

      Jde samozřejmě o kombinaci masité nástrahy (např. červ) a rostlinné (např. pečivo).

      Když jsem si tu větu zpětně přečetl, pochopil jsem to tak, že masitou nástrahu zkombinujeme s nějakou kytičkou. Tak to není. 🙂

      Ještě jednou se omlouvám.

      Viktor Krus

      • Vůbec nic se neděje. Já jen, že minulý rok při rybářských závodech na našem rybníku vyhrál chlápek, který chytal na list z kopřivy. Tak jsem doufal, že v tomto bude nějaké to kouzlo 🙂

        • Dobrý den,

          opravdu? Tak o tomhle fíglu slyším prvně. 🙂

          Tuším ale, že jsem se jednou setkal s nástrahou v podobě „řas“, které rostou na dnech revírů. Takové ty jemné rostlinky, ze kterých šel udělat chuchvalec. Ale to už je dávno a kdoví, jestli to opravdu fungovalo. 🙂

          V. K.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -