Kdo by neznal jesetera? Naprosto nezaměnitelnou rybu, která vypadá, jakoby ji někdo opancéřoval. Ano! Jeseter vypadá jako podvodní tank, který se valí vodním prostředím a hledá cokoliv, co by mohl nacpat do své zvláštní tlamy. Jeseteři jsou nejenom nádherné ryby, jedná se také o neuvěřitelně bojovný rybí druh, kterému se v bojovnosti jen tak nějaká ryba nevyrovná. A právě proto rybáři na jesetery tak rádi jezdí! Mít tuhle rybu na prutu je prostě zážitek…
Úlovky „českých“ jeseterů z našich končin povětšinou pochází ze soukromých lokalit. Na mapě soukromých revírů je nespočet rybníků a nádrží, ve kterých jsou tihle opancéřovaní jedlíci hojně zastoupeni. Ve státních vodách pak plavou jeseteři malí – v řece Moravě. Přesto! Ulovit cíleně jesetera i v dobře zarybněné vodě není žádný med. Tuhle rybu je zapotřebí zaujmout! Ale jak? K tomu se ještě samozřejmě dostaneme…
VIDEO: Jak úspěšně chytat jesetery? Mrkněte na video…
V soukromých lokalitách jsou ve velkém zastoupeni především jeseteři sibiřští, jeseteři hvězdnatí, anebo jeseteři ruští a bílí. Velkým zážitkem jsou potom ještě vyzy velké, které lze chytat i na českých soukromých vodách. V čem jsou vyzy tolik unikátní? V jejich velikosti a mohutnosti! Tyto ryby totiž mohou dorůstat délky přes 2 metry a váhy přes 100 kilo! A mít takovou rybu na prutu je prostě zážitek…
Co je dobré o jeseterech vědět?
Než se vydáte na samotný lov jeseterů, je zapotřebí vědět o těchto rybách několik zásadních vlastností, které mohou leckoho překvapit. Zaprvé: Jeseter má naprosto dokonalý čich! Funkčnost čichu jesetera se blíží například k funkčnosti čichu žraloka, o kterém se ví, že dokáže rozpoznat kapku krve v 5 milionech litrů vody. Jeseter je na čichu zcela závislý, protože právě díky němu dokáže efektivně hledat výživnou potravu. Co z toho vyplývá? Při lovu jeseterů je zásadní používat takové nástrahy a krmení, které vydávají pro jesetery silné potravní signály (např. jeseterové pelety).
Jeseteři jsou velcí jedlíci a rozhodně pro ně neplatí noční klid!
Další věcí, kterou je dobré vědět, je to, že jeseteři jsou velcí jedlíci. Ale opravdu velcí! Proto, pokud jeseteři připlavou na vaše lovné místo, mohou jej za velmi krátkou chvíli doslova vyčistit tak, že na něm nezbude ani soustíčko. Takže je dobré nadějné místo na jesetery pořádně rozkrmit větším množstvím krmení. Tohle je fakt základ! Ale bacha! Dávejte si velký pozor při výběru návnady. To, že je jeseter jedlík, neznamená, že s velkou chutí přijímá naprosto všechno.
Nezapomínejte na to, že jeseteři mají dokonalý čich! Proto je dobré používat dipy a esence na jesetery…
Teď se vrátíme k tomu čichu: Například při lovu jeseterů se vám může stát, že tyhle ryby moc nereagují na vařený partikl. Ano, tohle je prostě TOP návnada například na kapry nebo amury, ale jeseterům tohle moc nešmakuje. Čím to je? Partikl nevydává tak silný potravní signál jako jiné návnady na jesetery! Tak to jim nabídnout? Jeseteři vyloženě milují živočišnou potravu, takže ideálním řešením jsou třeba masové (např. halibutové) nebo pelety na jesetery. Právě pelety s živočišnou složkou dokážou ve vodním prostředí vydávat velmi silné potravní signály, na které jeseteři spolehlivě reagují. Na tohle myslete!
Jeseteři jsou sice velcí jedlíci, ale také si umí vybírat. Pelety Beluga Halibut a Cheese Fish zalité speciálním boosterem Vám přilákají jesetery na Vaše lovné místo velmi rychle…
A v neposlední řadě nesmíme zapomenout ještě na jednu vlastnost jesetera – na jeho „nekončící“ metabolismus. U velké části rybích druhů se děje to, že nejsou příliš aktivní v některé části rybářské sezóny. Prostě, tyhle rybí druhy v určitém měsíci nepřijímají tolik potravy. Ovšem jeseter je výjimka! Ten sbírá potravu neustále – ať je zima nebo horko, jeseter stále hledá něco dobrého k snědku. Proto je tento rybí druh tolik vítaným zpestřením třeba v zimních měsících, kdy kapři nebo amuři nejsou tolik aktivní…
Kde jesetery hledat a jak je chytat?
U zkušenějších rybářů, kteří mají spadeno přímo na jesetery, si můžete kolikrát všimnout, že nenahazují nikterak daleko. Ne! Právě jeseteři s velkou oblibou jezdí okolo břehu, kde hledají něco dobrého k snědku. Takže jesetery můžete chytat přímo pod nohama, anebo třeba jen 20 až 50 metrů od břehu. Prostě kousek! Jasně, pokud je někde před vámi ve větší vzdálenosti nějaká zajímavá hrana nebo překážka, u které se zachycuje přirozená potrava, pak má smysl vyzkoušet i lov v dálce, protože jeseteři tady mohou šmejdit.
Krmení na jesetery, které vydává speciální potravní signál! Tohle jeseterům moc chutná…
Pokud máme vybrané ideální místo na jesetery, které jsme navíc krásně rozkrmili zajímavou nástrahou, můžeme se pustit na samotný lov jeseterů. Ohledně montáže a návazce: Nekomplikujte to! Na jesetery není nutné používat žádné speciální montáže, ovšem je velmi nutné dbát na kvalitu použitých komponentů. Nezapomínejte na to, že jeseter při zdolávání hodně vyvádí, takže šňůrky, bižuterie a háčky musí tohle „jeseteří šílenství“ vydržet. To je základ úspěchu!
V jednoduchosti je síla! Jednoduchý návazec na jesetery, se kterým budete slavit úspěch!
A na co jesetery chytat? Možností je hned několik! Můžete vsadit na klasické nástrahy typu žížal nebo kousku sýra. Ovšem je nutné si uvědomit, že tyto nástrahy chutnají i menším rybám, což může být v některých momentech dost otravné. Proto jsou ideální nástrahou jeseteří nebo masové pelety. Tyhle nástrahy totiž ve vodě vydrží delší dobu, takže vydrží i nápor bílé ryby (jestli je bílá ryba hodně otravná, pak pod háček „nabijte“ klidně 2 a více velkých pelet).
Královna vyza velká
U těch nástrah na jesetery ještě zůstaňme. V čem jsou například pelety na jesetery tolik unikátní? Jedná se o speciální nástrahu na tyto ryby, které „využívají“ podobný proces, který je k vidění například při zrání sýrů. K čemu je to dobré? Nezapomínejte na to, že jeseter má vynikající čich, takže podobné aroma je pro něj naprosto neodolatelné. No, a právě pelety na jesetery obsahují podobné látky jako při tomto procesu zrání. Druhý typ pelet na jesetery (Beluga Halibut) zase obsahuje takové látky, které jsou obsaženy v rozkládajících se rybách. Obojí potravní signály, které tyto nástrahy ve vodě vypouští, jsou pro jesetery prostě neodolatelné, a proto tak spolehlivě fungují…
Lov jesetera je vášeň!
Jeseteři jsou nejen nádherné ryby, ale jsou to také skutečně těžcí soupeři při zdolávání. Jeseteři kolikrát při zdolávání skáčou nad hladinu jako divoké štiky. V těchto momentech je rybář nejšťastnějším člověkem na planetě. Ano! Jsou rybáři, kterým tento lov nic neříká – ale povětšinou ho kritizují ti, co ho nikdy nezkusili. Protože ve chvíli, kdy dostanete jesetera na háček, tak se do té ryby fakt zamilujete…
Chytání jeseterů je třeba pro děti životním zážitkem!
Lov jeseterů je taky naprosto dokonalý v tu chvíli, kdy chcete, aby se do rybařiny zamilovaly děti. Jeseteři jsou pro děti jako ryby z jiné planety a při jejich neustálém skákání nad vodní hladinu je to pro děti opravdu životní zážitek. Takže pokud chcete nějakému malému rybářovi udělat radost, pak ho vezměte k nádrži, ve které jsou jeseteři.
Ať se vám daří!
Tým LK Baits