DomůRybolovné technikyPoloženáChytání kaprů na krmítko: Červi jsou nejlepší! 3 důvody, proč dávat červy...

Chytání kaprů na krmítko: Červi jsou nejlepší! 3 důvody, proč dávat červy do krmení na kapry!

- Reklama -

Lov kaprů na krmítko je perfektní rybařina. Tato montáž patří k těm jednodušším, přitom až neuvěřitelně dobře funguje. Počet záběrů od mlsných kaprů je ale hodě závislý i na kvalitě krmení. Mnoho rybářů si myslí, že to nejdražší krmení je i to nejlepší. Ale tak tomu není. Krmení lze výrazně „obohatit“ i mnohem levnějšími surovinami, které ale kapři milují a spolehlivě na ně berou. Jednou z takových složek, které by v krmení rozhodně neměly chybět, jsou i živí červi…

Sedím ne břehu rybníka a pozoruju poklidnou hladinu. Po ní běhají jen malé vlnky, občas se utvoří kolečko. Voda je docela ještě studená. A není se čemu divit, vždyť zima ještě před nedávnem držela pevnou ruku nad celou krajinou. Teď je ale všechno jinak. Na prokřehlých stromech se objevují první zelené lístky. Jaro je tady!

Rozhodl jsem se, že kapry budu chytat na jemnou položenou. Na vlasci mám navlečené klasické krmítko, a navázaný mám návazec s menším háčkem. Na něj nastražuji několik červů, kteří se krásně kroutí. A k nim ještě přidávám zlatavé zrnko kukuřice. Toto je kombinace, se kterou se nemůžete zmýlit. Do krmítka dávám krmení. Jaký je postup? Do volného prostoru uprostřed krmítka nasypu červy, a až poté dám na krmítko krmení. Princip je jednoduchý: Když krmítko spadne do vody, tak z krmítka začne nejdříve odpadávat krmná směs, ze které začnou následně vylézat červi. A to mají (nejen) kapři rádi!

Výsledek se tak za nedlouho dostavuje. Číhátko pod prutem vystřelí vzhůru. A trochu povolená brzda „zapíská“. Není na co čekat! Je tam! Opřu se do prutu, ve kterém cítím tah ryby. Kapr není velký, ale tyhle jarní ryby se po zimním půstu prostě nikdy neomrzí. Na položenou můžete nachytat spoustu ryb nejrůznějších druhů. Je zapotřebí je ale jen zaujmout. A červi vám v tomhle výrazně pomohou…

 

Proč dávat do krmení červy?

Někteří rybáři červy do krmení nedávají proto, že říkají, že právě červi přilákají „bílou“ rybu. Pokud bychom to měli brát takhle, pak „bílou“ rybu přitáhne všechno krmení – jak sypké směsi, tak i partikl, ale například i boilies. Jedno je jisté: V momentě, kdy na krmené místo připlavou kapři, „bílá“ ryba zmizí. Kapři ji prostě vytlačí. Tento fenomén jsem sledoval již několikrát, když jsem natáčel podvodní videa. Červy z krmení nevynechávejte, zbytečně se ochudíte o zážitky. A když připlave „bílá“ ryba? Nic se neděje! Je lepší chytat cejny, ostroretky nebo karase, než nic. Nemám pravdu?

Vynikající „stoper“: Červi jsou důležití proto, že v momentě, kdy začnou ve vodě vylézat z krmení na dně, začnou vytvářet velice atraktivní „koberec“. Tím tak vznikne abnormálně atraktivní místo, kterého si všimne každá ryba. Ale hlavně: Jelikož ryby mají červy velmi v oblibě, budou je na lovném místě i aktivně vyhledávat. To znamená, že se v blízkosti nástrahy zdrží delší dobu, takže šance na záběr roste.

Pokud lovím blízko břehu, pak kolikrát rozhazuji samotné červy přede mnou. Tahle taktika mi velmi dobře funguje a díky ní se mi daří ryby zdržovat na místě mnohem delší dobu. Rozhazování samotných červů je pak velmi úspěšné brzo ráno nebo při západu slunce, kdy se ryby stahují ke břehu. Navíc, červy jen tak neodnese podvodní proud. Takže ryby neustále „ryjí“ ve dně, zvedají sedimenty a tím ještě více zatraktivňují samotné místo. Všechno do sebe dokonale zapadá! Takže si pamatujte: Když do krmení přidáte červy, pak jste mnohem lépe schopni udržet ryby na lovném místě! A to je přesně to, co potřebujeme!

Postup, díky kterému jsem schopen dostat do krmítka větší množství červů, jsem psal výše. Do prostoru uprostřed krmítka dám červy, které „zatěsním“ krmením. Po dopadu krmítka do vody se začne krmná koule rozpadat, a následně z ní začnou vylézat červi. Je to jednoduché, ale perfektně to funguje. Pro tohle chytání vám postačí klasická krmítka za pár korun. Nejlevnější krmítka jsou asi tahle – klikni ZDE. Osobně je mám velmi v oblibě.

Když na lovné místo najedou kapři, tak pak dost často používám i klasické PVA sáčky. Proč? PVA sáček naplním červy a jen ho napíchnu na háček. Po nahození se okolo nástrahy utvoří další „koberec“ z červů, který je opravdu neodolatelný! Takhle donutí kapry k totální žravosti!!! Na PVA je super to, že je v dnešní době opravdu levné. V oblibě mám například tyhle levné PVA sáčky za pár korun – klikni ZDE.

Výživný „odpad“: Prodejci rybářských potřeb mají v chladničkách často nedoceněný poklad, který mnohdy vyhazují! O čem to mluvím? O kuklách červů! Právě kukly obsahují obrovské množství atraktivních látek, které nenahradí jen tak nějaká surovina. Kukly jsou prostě nabité vynikajícími látkami, které dokážou „vyšvihnout“ kvalitu krmení na mnohem vyšší level.

Jak to dělám já? Jednoduše: Vezmu klasickou krmnou směs, kterou připravím k lovu. Následně do ní přidám kukly červů. A teď: Kukly nenechávám jen tak. Ne. Je dobré je rozmačkat a dostat z nich onu „šťávu“ do krmné směsi. Pokud tohle uděláme, vytvoříme krmení, které nemá obdoby! Šťávy z červů se nádherně vsáknou do krmení, takže vznikne „živočišná bomba“, která dokáže přemluvit k žravosti každou rybu.

Připouštím, některým rybářům nemusí dělat dobře pracovat se zapáchající tekutinou z červů. Ovšem jestli se překonáte, pak vytvoříte opravdu našlapané krmení. A důležitý detail: Po rozmačkání červů nechte krmení odstát – ideálně na 30 minut (osobně nechávám i několik hodin). Proč? Za tuto dobu se šťávy krásně vsáknou do krmení, takže jeho působení ve vodním prostředí je zase o něco lepší. Tenhle trik někdy vyzkoušejte!

Levné zlato: Když se na červy jako takové podíváme z „větší dálky“, pak zjistíme, že se jedná o extrémně účinnou nástrahu nebo návnadu, která ale není nikterak drahá. Jen si to uvědomte: Červi jsou nutričně jedna z „nejnašlapanějších surovin“ v rybářském světě. Navíc jde o živou nástrahu, která ryby láká pohybem, ale i kontrastním zbarvením, anebo i pachem. A cena? Směšná! Krabičku, se kterou dokážete u vody udělat neskutečné divy, seženete za dvacet korun! Tolik nestojí pomalu ani ty nejlevnější foukačky nebo extrudy. Vždyť i ty rohlíky na ryby jsou pomalu dražší!

Z praxe: Osobně si na několik hodin denně beru k vodě 2 klasické krabičky červů. Čtvrtka jedné krabičky slouží k nástražní na háček, zbytek do krmení. A pokaždé, když červy zapomenu, tak si uvědomím, o jak geniální „surovinu“ jde. Červi dokážou obrovským způsobem zvýšit šanci na záběr. A to i od kapitální ryby! Je prostě mýtus, že velké ryby na červy neberou. Je jen důležité je prezentovat tak, aby i velké ryby zaujaly.

ČTĚTE TAKÉ: Chytání ryb na červy. Několik tipů, jak chytat s červy „jinak“!

Takže to hlavní poselství? Červy NIKDY nenechávejte doma!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -