Nová sezóna je konečně tady! Za chvíli začne to jedinečné období, kdy se kapři začnou „probouzet“ ze zimního spánku a budou hledat něco k snědku. A ryby po zimě budou opravdu hladové! Co jim tedy nabídnout? Připravili jsme pro vás seznam nástrah, které byste v žádném případě neměli nechávat doma. Právě tyto nástrahy vám totiž na začátku sezóny slibují parádní chytání!
Je třeba si uvědomit, že na začátku sezóny je voda v našich revírech pořád ještě hodně studená. Z toho plyne, že ryby sice začínají aktivněji sbírat potravu, ovšem pořád ji nepřijímají ve velkém množství. Proto je důležité kaprům nabídnout takovou nástrahu, která je kvalitní, zajímavá, a která donutí i pasivnější rybu ji slupnout. Naše nástraha musí být prostě neodolatelná, aby si kapr vybral právě ji. Tenhle úkol by se mohl zdát jako příliš složitý, ale tak tomu rozhodně není. Stačí na háček napíchnout osvědčenou nástrahu.
Červi
Bez červů to prostě nejde! Tahle nástraha je na začátek sezóny naprosto geniální! Těch důvodů, proč tomu tak je, je hned několik. Zaprvé: Červi jsou nutričně velmi bohatou potravou, která nabízí řadu živin pro rychlé doplnění energie a zásob. A to kapři moc dobře vědí (cítí, že se jedná o živočišnou nástrahu). I proto ryby dávají takové potravě přednost, protože chtějí po zimním půstu rychle nabrat tolik důležité živiny. Zadruhé: Červi mají ideální zbarvení. Kapři moc dobře vidí kontrastní věci (bílý předmět na tmavém dně). Takže „klubíčko“ červů je na šedivém dně velmi dobře vidět. A za třetí: Červi se hýbou. A právě tenhle pohyb je pro ryby extrémně zajímavý a přitažlivý.
Mnoho rybářů je přesvědčeno o tom, že při lovu kaprů na položenou nejde na červy účinně chytat. Z jistého úhlu pohledu je to pravda: Pokud totiž chytáme na větší háčky, pak právě na ně se červi velmi špatně napichují. Kolikrát při pokusu napíchnout červa na větší kaprový háček ho roztrhneme. A když se to nakonec podaří, výsledek nevypadá dobře. Proto je dobré použít jednoduchou pomůcku. Jde o speciální klip, na který se červi krásně napíchnou – rybář vytvoří krásné „klubíčko“ z červů, které je atraktivní, a které se svůdně hemží. Neodolatelné sousto! No, a tento klip stačí jednoduše navázat pod háček (například jako boilies). Díky této jednoduché vychytávce jsme schopni vytvořit jedinečnou nástrahu na kapry, která funguje naprosto skvěle.
Na šikovný klip na červy za skvělou cenu se mrkněte ZDE
A ještě jedna věc: Přidávejte červy do krmení! Ale zkuste to trochu jinak. Na krmítko dejte klasickou krmnou směs (udělejte klasickou kouli). K háčku připevněte klip s napíchanými červy. A nakonec dejte trochu červu do PVA punčochy (červi z ní nevylezou), udělejte na punčoše uzel a háček zapíchněte do tohoto uzlu (nejpevnější místo). Jaký je princip? Po nahození se okolo krmítka utvoří krásné krmné místečko z krmné směsi a okolo háčku s červy se „rozsypou“ další červi z punčochy. Tím tak vznikne absolutně neodolatelné krmné místo, kterému žádný kapr neodolá.
Zdá se vám tento postup drahý? Není! V dnešní době jsou PVA punčochy dostupné za pár korun. Mrkněte například ZDE. Tato PVA punčocha je cenově velmi dostupná a balení vám vydrží dlouho – těch 7 metrů nespotřebujete možná ani za celou sezónu.
Poznámka: Na videu uvidíte vázání kaprařské montáže. Jde mi ale o to, abyste viděli princip používání PVA a červů (na konci videa). Na videu je množství červů v PVA punčoše docela „bohaté“. Stačí dávat k háčku podstatně méně červů.
Kukuřice
Naprostá klasika pro jarní lov kaprů! Jen je třeba pamatovat na jednu věc: Znova se vrátíme k tomu, že kapři se po zimě sice krmí, ale ne až v takovém množství. A na to je třeba pamatovat! Nepřehánějte to s krmnou dávkou! Rybu musíte s pomocí krmení přilákat k nástraze, ale kapři se nesmí na místě nakrmit do sytosti. Jak to udělat? Jednoduše! Použijte jemné krmení s velmi intenzivní vůni (např. krmení Černá plotice). A do koule z krmení na krmítku přidejte jen pár zrníček kukuřice. Tato zrníčka neodnesou například podvodní proudy, zůstanou ležet na dně a spolehlivě zdrží kapry na lovném místě, kteří je budou „vyzobávat“.
Abyste si ve studené vodě dobře zachytali, je dobré vsadit na ochucenou kukuřici. Právě ta má několik výhod. Ve studené vodě půjde ochucená kukuřice mnohem lépe cítit, a právě ona vůně dokáže k záběru přimět i pasivního kapra. Vůně a chuť kukuřice může zmnohonásobit počet záběrů. A hlavně: Kombinace vůně a chuti spolu se světlým zbarvením kukuřice je pro jarní lov naprosto ideální. Nejlepší ochucenou kukuřici, která na jaře perfektně jezdí, si prohlédněte ZDE. A jakou příchuť doporučuji? Nějakou sladkou! Na jaře tohle fakt suprově jezdí!
Pečivo
Další lahůdka, která při jarním rybaření nemůže zůstat doma. Pečivo je vynikající v tom, že dokáže perfektně „pracovat“ i ve velmi studené vodě. I za nízkých teplot dokáže čerstvé pečivo nabývat na objemu, až se z něj vytvoří neodolatelný „blemcák“. Tohle je prostě velká paráda! Pečivo je účinné i proto, že má velmi jasně bílé zbarvení, které jde na šedivém a tmavém dně krásně vidět. I tohle je důvod, proč kapři pečivo spolehlivě sbírají.
Mnoho rybářů na začátku sezóny používá rohlíkové boilies. Osobně proti této nástraze nic nemám. Ovšem když si můžu vybrat, tak já na začátku sezóny používám čerstvé pečivo. Právě tato nástraha ve studené vodě pracuje lépe. Ovšem jak z čerstvého pečiva udělat zajímavou nástrahu? Jednoduše! Stačí použít šikovné vykrajovátko. S pomocí tohoto nástroje jsme schopni okamžitě a přímo u vody vyrobit skvělou nástrahu, kterou ihned napíchneme na háček. Je to jednoduché, ale naprosto geniální! Hned u vody můžeme vyrobit skvělou nástrahu z pečiva, na kterou budou kapři zaručeně brát. Vykrajovátko si detailně prohlédněte ZDE.
Poznámka: Na tomto videu si můžete prohlédnout rychlou a jednoduchou práci s vykrajovátkem. Je to perfektní pomůcka!
Rada na závěr: Jak je to s krmením?
Na začátku sezóny musíme sledovat aktuální podmínky u vody. Pokud je voda studená, ryby není nutné nijak výrazněji krmit, protože za nízkých teplot se rychleji nasytí, jsou pasivnější. Ovšem! S postupem času, kdy se začne voda ohřívat, je dobré přidat i na množství krmení. Existuje jednoduché pravidlo: Pokud ryby berou, krmte. Pokud ne, počkejte, až ryby začnou více žrát. A s krmením to nepřehánějte!
Co se týče složení krmení. Ve studené vodě není dobré používat složky, které mají „olejnatý základ“. Například řepka nebo rybí oleje za nízkých teplot nepracují dobře. Tyto suroviny raději nahraďte červy nebo rybími moučkami. Ale zase: Nepřehánějte to s množstvím. Krmte málo, ale kvalitně. Tahle taktika se vám vyplatí.
Autor: Viktor Krus