Na každém revíru jsou místa, která svým charakterem nejvíce přitahují pozornost ryb. Je docela zajímavé, že tato místa rybáři kolikrát míjí obloukem. Těch důvodů je více. Jde povětšinou o takové „fleky“, jež jsou něčím „výjimečné“, které nabízí něco „navíc“. Obvykle to jsou zatopené překážky nebo jiné „útvary“, které lákají ryby k pobytu právě tady. Pro ryby jde o ideální místo, pro rybáře zde hrozí velké riziko ztráty montáže. Přesto! Pojďme se na tato místa podívat pozorněji…
Jen si to představte: Chodím na revír, který svou rozlohou „atakuje“ sotva 5 hektarů. Je to fakt malá voda. Přesto i na tomto revíru, který je v rybářských kruzích velice dobře známý, a proto i hojně navštěvovaný, najdeme taková místa, kde skoro nikdo nechodí. Ten důvod je jednoduchý. Nachází se zde docela velké množství překážek. A tak mnoho zdejších „krmítkářů“ raději volí „ploché lavice“, kde se snaží přilákat kapry. Proč se ale trápit někde, kde není ryba, když můžeme chytat přímo na „prostřeném stole“?
Na zmíněné vodě je zarostlé místo, na kterém nalezneme nejrůznější vodní traviny. Navíc, z blízkých stromů velice často padají větve do vody, takže se ve vodě tvoří nedobytné tvrze ze dřeva. A tohle ryby milují! Není nic jednoduššího, než na cívku namotat kvalitnější vlasec a s pomocí splávku odtud „dolovat“ ryby nejrůznějších druhů, barev a velikostí. Tohle prostě funguje! Stačí jen chtít!
TOP místa na plavanou
Pojďme se ale teď podívat na nejrůznější typy míst, kde se určitě vyplatí hledat ryby. Jde o rozdílné „charaktery fleků“, které jsou ale v jedné věci podobné – nabízí ideální podmínky pro ryby. Tato místa jim skýtají úkryt i potravu, takže proto zde můžeme narazit na nejrůznější druhy ryb.
Vodní vegetace: Naprostá klasika při chytání na plavanou nebo na feeder. Když už nevíme coby, není nic jednoduššího, než naházet několik koulí ke stulíkům, leknínům nebo k rákosí, a chytat zde nejrůznější druhy ryb. A poblíž vodních rostlin opravdu narazíme na nejrůznější ryby. Velice rádi se zde zdržují kapři, cejni, amuři, líni, perlíni, plotice nebo tloušti. Samozřejmě nechybí ani dravci, například štiky nebo boleni.
Proč jsou tato místa plná zatopených rostlin tak oblíbená? Je to jednoduché! Ryby zde najdou hromadu potravy a tolik potřebný úkryt. V bahně pod vodními rostlinami se velmi dobře daří bezobratlým, takže nedravé ryby zde sbírají nejrůznější „potvůrky“. Poblíž rákosí narazíme na opravdu obrovská hejna perlínů nebo plotic. A za těmito rybkami se pochopitelně stahují i dravci. Samozřejmě, s velkou oblibou zde sbírají potravu i kapři nebo amuři.
Poblíž těchto míst velmi dobře funguje chytat na živou nástrahu, například na červy. Ty přidáváme i do krmení a několika koulemi se snažíme rybu „rozežrat“. Na červy pak jistojistě zažijeme nefalšované rybářské eldorádo. Tahle chytačka je prostě nezapomenutelná!
Velké kameny: Tenhle typ místa je typický pro řeky, na kterých vodohospodáři regulovali břehy. I když to na první pohled nevypadá, tak pláně z obrovských balvanů jsou vhodné pro život ryb. V prostorných škvírách a mezerách se skrývají nejrůznější rybí druhy, především pak okouni a bílá ryba.
Pokud tedy máme po ruce nějaký plavačkový prut, kolikrát se vyplatí mezi těmito balvany chytat. Nejlepší je hloubku nastavit tak, aby proud nástrahu unášel nad balvany, takže je neustále před očima ryb. A jaká je ideální nástraha? Jednoznačně žížalka. Na háček nepíchneme jednu nebo dvě, a svůdně se kroutící nástrahu pošleme po proudu. Na záběr nebudeme dlouho čekat!
Padlý strom: Vždycky, když na některém revíru člověk narazí na padlý strom, ihned ho to tam táhne. Je prostě jasné, že poblíž těchto nedobytných tvrzí bude hromada ryb. A ono je to pravda. Padlé stromy mají rády jak malé, tak i velké ryby. Ty se povětšinou nedrží u dna, ale spíše v koruně padlého stromu. Takže plavaná je ideální!
Díky tomu, že padlý strom sám o sobě nabízí jak úkryt, tak i značné množství potravy, není nutné příliš krmit. Ryby prostě na místě jsou. Důležité proto je zvolit dobou nástrahu. Nejlepší rybařinu slibuje živá nástraha – červi nebo žížaly. Na živou nástrahu chytíme nejrůznější druhy ryb nejrůznějších velikostí.
Mola: Tyto vodní stavbu nejsou typickou „překážkou“, přesto by v tomto seznamu neměly chybět. U velkých mol, kde parkuje větší množství lodí, narazíme na opravdu krásné ryby. Zejména pak na dravce, kteří zde míří za početnými hejny drobných rybiček. Ale! Kolikrát stačí pod splávkem udělat kuličku z chleba a lov nádherných kaprů může začít! Ano, i kapři se v blízkosti mol mnohdy drží.
Je důležité si před samotným lovem molo pořádně prohlédnout. Některé typy jsou totiž uvázané na silných, ocelových lanech. Je proto důležité si před samotným lovem zmapovat, kde hrozí riziko ztráty ryby. Přijít o rybu kvůli takové nedbalosti je totiž jistě velká škoda.
Jaké vybavení do překážek? Nepodcenit vlasec!
Lov u překážek má svá pravidla. Je zapotřebí se připravit na to, že nám na nástrahu zabere velká ryba, která si to okamžitě namíří do úkrytu. Proto je zapotřebí nepodceňovat pruty, a použít takové, do kterých je možné se silněji opřít. Díky pevným udicím jsme schopni otočit i divokou rybu na malém prostoru.
Alfa a omegou úspěchu je ale vlasec. Při lovu na plavanou je totiž důležité použít jemné vlákno, které ale vydrží větší váhu a „kontakt“ s překážkami. A to všechny vlasce nevydrží. Vlastně, těch opravdu kvalitních je velmi málo. Osobně nejčastěji používám německé vlasce STROFT. Z mého subjektivního pohledu jsou tato vlákna v poměru průměr/nosnost/cena naprosto nepřekonatelné. A navíc, na 0,12 mm vlasce od tohoto výrobce jste s trochou umu schopni vytahovat i pěkně kapříky.
Dobré jsou také vlasce od firmy MATRIX. Tato odnož od věhlasné firmy FOX nabízí perfektní monofily pro chytání na plavanou nebo feeder. Já osobně jsem si od této společnosti oblíbil vlasce MATRIX Carp Master, které jsou pro lov v blízkosti překážek opravdu spolehlivé.
Autor: Viktor Krus