DomůRybolovné technikyPlavanáSe splávkem u zarostlého břehu

Se splávkem u zarostlého břehu

- Reklama -

Místa, která jsou zarostlá vodní vegetací, mnohdy skrývají početná rybí hejna. Lov ryb na zarostlých flecích není zrovna procházka růžovou zahradou, ale pokud přizpůsobíte své vybavení, můžete být úspěšní.  

 

Ryby se u zatopených překážek velice rády zdržují. Na jaře je můžete lovit u vodní vegetace (stulíky) či potopených větví. Vodní vegetace, v podobě stulíků či zatopených keřů, je jasnou stopou výskytu ryb. Ty zde hledají úkryt, ale i potravu.

Místa s velkým výskytem potopených dřevin povětšinou najdete tam, kde na břehu vod rostou vysoké stromy, ze kterých suché větve padají. Vznikají zde tak nepropustné pevnosti, jež s oblibou okupují například okouni, ale i perlíni či plotice.

Zarostlá místa? To ano!

Velkou výhodou je, když dno lovného místa tvoří různorodý terén. Prohlubně, hliněné schody, zatopené hrany, to všechno jsou naprosto tutové magnety pro ryby.

Pokud chcete lovit na atraktivních místech, povětšinou musíte hledat zarostlé břehy, na kterých jsou keře či stromy. To samozřejmě ztěžuje samotný lov, poněvadž jste omezeni při nahazování i zdolávání.

 

Prut a naviják

Proto musíme uzpůsobit naše vybavení k tomuto ztíženému lovu. Velkou výhodou je použít krátký prut o délce kolem dvou metrů. S takto dlouhou udicí se určitě lépe manipuluje mezi větvemi jak při nahazování naší nástrahy, tak i při zdolávání zaseknuté ryby.

 Hodnoty vhodného prutu „do křoví“

S velikostí navijáku to nemusíte nijak přehánět, povětšinou postačí malé velikosti 1 a 2. Ale pozor! Na místech, která jsou bohatá na překážky, je naprostou nutností použít naviják s kvalitní brzdou. Je jedno, zdali s přední či zadní. Důležité je, aby kvalitně krotila výpady zdolávaných ryb, čímž předejdete jejich zajetí do některých z překážek.

Důležité je mít naviják s dobrou brzdou

Rozhodující detaily

Velkou pozornost musíme věnovat i věcem, které nejsou na první pohled až tak důležité. Pečlivě musíme vybrat zejména vlasec. Uvědomme si, že na plavanou budeme potřebovat tenčí vlákno, jenže při lovu v překážkách potřebujeme, aby bylo pevné a odolné. Musím se přiznat, že z mého pohledu moc takovýchto vlasců není, proto sahám hlouběji do kapsy a vybírám si jednu značku, která pochází z Německa. Takto kvalitní vlákno mi zaručí jistotu při zdolávání ryby na místě plné překážek.

Kvalitní vlasec a háčky jsou naprostou nutností

Jestliže máme při manipulaci s naším náčiním málo místa, v tom případě je velice vhodné používat průběžné splávky. Nastavení hloubky provádíme pouze posouváním silikonové zarážky. Velkou výhodu vidím i při zdolávání, kdy průběžný splávek, na rozdíl od klasického, samovolně klesá k montáži. Tím nám odpadá nepříjemné posouvání klasického splávku od špičky prutu při zdolávání.

Nebudu vám lhát. Zarostlá místa skrývají nádherné ryby, ale i nebezpečí totálního vyprázdnění krabičky s bižuterií. Pokud se vydáte na tato místa, je naprostou nutností si připravit více návazců. Navazovat budete často, překážek je totiž všude habaděj.

 

Co se kroutí, to chytá

Na zarostlých místech nejčastěji narazíte na plotice, perlíny, líny či okouny. Tyto ryby milují žížaly! Nejvíce se mi osvědčili rudí hnojáčci, díky kterým jsem mnohokrát zažil naprosté rybářské žně. Rostlinné nástrahy nechávám doma. Vidina velkého okouna mě láká mnohem víc, než lov drobných plotiček. Ale nebojte, jak jsem řekl, hnojáčci chutnají i ploticím a perlínům. Mnohdy těm větším.

Svůdná nástraha

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -