Průběžná montáž se splávkem nabízí celou řadu možností efektivního lovu. Můžeme s ní velmi účinně lovit v hlubokých stržích i na rozsáhlých mělčinách. Tato metoda umožňuje i lov v poměrně velkých vzdálenostech, anebo blízko u břehu. A navíc nám napomůže při lovu nejrůznějších druhů ryb. Stačí si jen vybrat!
Sestavit průběžnou montáž není žádná věda. Váže se naprosto jednoduše, a přesto patří k velice účinným metodám při lovu na plavanou. Nejprve na kmenový vlasec připevníme silikonovou zarážku. Ta při lovu slouží k nastavování požadované lovné hloubky. Hned za ní navlečeme průběžný splávek, který se po navazovacím materiálu volně pohybuje. Pod splávkem navážeme očko, které slouží k připevnění návazce. Při lovu větší ryb, kdy používáme robustnější modely splávků, můžeme pod něj navázat i obratlík. Ten zajistí větší pevnost celé montáže, a navíc k němu můžeme připevnit zátěž.
Teď následuje jednoduché připevnění návazce. Navázaným očkem, anebo obratlíkem, provlékneme návazec s háčkem. Háček provlékneme navázaným očkem na druhém konci návazce a utáhneme. Tím vznikne jednoduchý spoj, který je ale spolehlivě pevný. Navíc tento uzel je efektivní v tom, že při utržení návazce trvá připevnění nového jen pár vteřin.
Na závěr stačí na montáž připevnit zátěž. Při lovu s většími splávky je vhodnější připevnit olovo s karabinkou k obratlíku pod splávkem. Pokud ale lovíme s menšími splávky drobnější druhy ryb, stačí na vlasec připevnit olověné broky. Ty jsou pro vyvážení splávku zcela dostačující.
Výhody? Je jich celá řada!
Průběžná montáž nabízí celou škálu možností při nejrůznějších podmínkách panujících při lovu. S průběžnou montáží velice pohodlně můžeme naši nástrahu prezentovat v hloubce i na mělčině. Požadovanou hloubku totiž volíme posouváním silikonové zarážky. Pokud tedy budeme chtít lovit blíže ke dnu, stačí zarážku posunout směrem od splávku až do požadované vzdálenosti. Jestli chcete mít svou nástrahu těsně pod hladinou, stačí zarážku umístit hned za splávek.
Při lovu na průběžnou montáž povětšinou používáme těžší modely splávků. Díky tomu s celou montáží nahodíme dále od břehu. To platí zejména při lovu větších ryb, kdy používáme opravdu velké splávky. S nimi dokážeme nahodit poměrně daleko.
Průběžná montáž skrývá ale i další výhodu. Díky její poměrně malé délce, za což vděčíme tomu, že průběžný splávek při nahazování sjede až k nejbližší zátěží, s ní můžeme nahazovat i na velmi zarostlém břehu. Tuto výhodu například oceníme při lovu okounů pod převislými větvemi, kdy se s celou montáží velmi pohodlně nahazuje i v takto nepřístupných místech.
Kam s ní?
Jak jsem se zmínil výše, průběžná montáž se splávkem je ideální montáží snad po celou rybářskou sezónu. Na jaře a v létě s ní můžeme lovit v mělkých místech, která jsou zarostlá vodní vegetací. S průběžnou montáží totiž jde velice jednoduše nahodit i na takovýchto místech, která ale mají v oblibě plotice, líni, kapři či perlíni. Pokud vás zarostlé mělčiny omrzí, můžete se přemístit ke strmým stržím plných potopených překážek a svou nástrahu prezentovat tamním dravcům, nejčastěji pak okounům.
Pokud se rozhodneme lovit větší dravce, pak saháme po robustnějších modelech splávků. Nesmíme zapomínat na to, že při lovu velkých dravců používáme lanka! Například z wolframových vláken jde velmi jednoduše navázat návazec s háčkem. Tím efektivně předejdete možné ztrátě dravce, který by vlasec překousl jako nic. Tento systém s průběžným splávkem používáme často i na podzim, kdy dravce hledáme v hlubokých jámách.
Montáž s průběžným splávkem je ale i velmi oblíbenou zbraní fanoušků lovu na dírkách. Díky možnosti dostat svou nástrahu do velké hloubky patří tato metoda k nejpoužívanějším. Stačí pouze s pomocí silikonové zarážky nastavit požadovanou hloubku, a pak jenom spustit naši nástrahu.
Autor: Viktor Krus