Plavaná a červi jdou dohromady! Červi jsou jednoduše neodmyslitelnou nástrahou, kterou používá každý milovník plavané. Proč? Je to jednoduché! Červi patří k nejlepší nástrahám na ryby. Jejich „chování“ na háčku, anebo jejich výživová hodnota, nenechá žádnou rybu v klidu. Na červy tak můžete s pomocí plavané nachytat mraky nejrůznějších druhů ryb. Takže pokud máte v plánu se vydat se splávkem k vodě, červy rozhodně nenechávejte doma…
Plavaná je kouzelnou rybolovnou metodou. S její pomocí můžete nalovit kvanta nejrůznějších druhů ryb. Abyste ale byli se splávkem úspěšní, musíte použít i kvalitní nástrahu. Tu můžeme rozdělit na rostlinnou (pečivo) nebo živočišnou (červi, žížaly). A právě ta živočišná část mnohdy slibuje nádherný zážitek u vody. Jedná se totiž o „přirozenou“ potravu ryb, která zaručuje úspěch. Dneska se budeme zaobírat především červy. Tato nástraha je totiž s plavanou neodmyslitelně spjata. Pojďme si o červech povědět více…
Pojďme si povídat o červech: Nejčastější otázky začátečníků
S dotazy začátečníků se setkávám velice často. Ale na tom není nic špatného. Ten, kdo se teprve krásám plavané učí, má mít otázky. Proto jsem se rozhodl, že nejčastější otázky začátečníků nakupím na jednu hromadu. Pojďme se podívat na ty otázky, na které se nejčastěji ptáte…
Jsou červi dobrou nástrahou?
Ano, červi jsou vynikající nástrahou! Jak už jsem nastínil výše – červi mají to, co třeba pečivo nemá – pohyb! Když červa napíchnete na háček, začne se svůdně kroutit. A právě toto kroucení mnohdy donutí rybu k záběru. Ale pochopitelně, tady nejde jenom o pohyb. Červi obsahují obrovskou spoustu výživných látek, které ryby milují, tudíž na červy velice spolehlivě berou. Nesmíme zapomenout ani na další detail – červi vydávají docela silný odér, který taktéž může mít na rybářský úspěch nemalý vliv. Suma sumárum, červi jsou perfektní nástrahou, kterou by každý příznivec plavané měl mít po ruce.
Kde seženu červy?
Červy jednoduše nakoupíte v každém rybářském krámě. Jde o tak hojně používanou nástrahu, že neznám rybářský obchod, který by červy neměl. Ale pozor! Tak jako všude, tak i tady hrozí, že se spálíte. Některé obchody nabízí červy na ryby v poměrně zuboženém stavu. Co tím myslím? Například to, že některé obchody neskladují červy správně, proto někdy můžete narazit na to, že dostanete polomrtvé červy, kteří mají „nezdravé“ zbarvení a už se pomalu ani nehýbou. Na to si dávejte pozor! Červi musí být krásně bílí a v kelímku se musí čile pohybovat.
Můžu si červy „vychovat“ doma?
Ano, červy si můžete „vychovat“ doma. Jednou jsem to zkoušel, a musím říci, že na to musíte mít silný žaludek. Jak „vychovat“ červy na ryby doma? Je to vlastně jednoduché. Stačí vzít kbelík, nad který přiložíte kovovou síť s oky. A právě na onu síť naházíte staré maso. Už chápete? Ono maso začne na sítě hnít, takže se na něj rychle sletí mouchy, které nakladou do masa vajíčka. Z těch se následně vylíhnou červi, kteří postupně začnou propadávat sítem dolů do kbelíku. Musím vás upozornit, že se při „výrobě“ červů setkáte s odporným puchem. Proto raději doporučuji, abyste si šli červy raději koupit. Ale jen odpovídám – ano, červy si můžete „vychovat“ i doma.
Jak nastražit červy?
Tohle je důležitá otázka. Červy nastražujeme tak, že je napíchneme za zadeček (za širší konec). Proč? Má to své důvody. Prvním důvodem je to, že takhle napíchnutý červ se mnohem lépe pohybuje. A jak jsme si řekli výše, tak právě onen pohyb je velice důležitý. Dalším důvodem je to, že pokud byste červa napíchli za „hlavičku“ (tenčí konec), pak by taková nástraha byla „zranitelná“. Co tím myslím? Jen si to představte. Kdyby za takhle napíchnutého červa zatahala ryba, pak je zřejmé, že riziko jeho strhnutí z háčku je větší, než kdyby byl napíchnutý za tlustší konec (zadeček). Proto na toto nezapomínejte a červy nastražujte za zadeček.
Můžu použít červy do krmení?
Ano! Červi jsou v krmení hodně důležití. A to především v těch případech, kdy krmíme s jemnou směsí (na podzim, v zimě). Zase si to představte. Když hodíte do říčního proudu jemné krmení, pak je zřejmé, že taková návnada nevydrží na dně příliš dlouho. To je dáno tím, že toto krmení nemá za úkol udržet ryby na lovném místě, ale jenom je přilákat. Ovšem, když do jemné směsi přidáte červy, tak to je jiná! Červi totiž začnou z krmení vylézat a budou se plazit po dně. Takže ryby, které přijedou, budou červy vyzobávat ze dna. Ano! Červi na dně jednoduše donutí ryby na lovném místě zůstat, což vede k úspěšnějšímu lovu na plavanou. Chápete, jak to myslím?
Do krmení nemusíte přidávat pouze červy, ale i kukly! Takže pokud se vám červi zakuklí, kukly rozhodně nevyhazujte! Kukly červů je dobré v krmení rozmačkat. Proč? Protože právě kukly červů obsahují celou řadu pro ryby atraktivních látek. A ty do krmení dostanete tak, že kukly červů rozmačkáte. Tenhle fígl je léty osvědčený a opravdu perfektně funguje.
Kde a jak skladovat červy?
Toto je také hodně důležitá otázka. Červy musíte skladovat správně, jinak se vám může stát, že se zakuklí. A to přece nechceme. Správné skladování vypadá tak, že červy dáme do temného a studeného prostředí. Naprosto nejlepší je skladovat červy v ledničce. Ale! Drahé polovičky krabičky červů nevidí v ledničkách nijak rády. Proto, pokud tenhle návrh neprojde, pak zkuste červy skladovat ve sklepě. Ale znova – lednička je opravdu nejlepší!
Upozorňuji, že skladování červů jenom v krabičce není dobrým nápadem! Může se vám stát, že víčko krabičky povolí a červi z krabičky vylezou. A to je jeden z nejhorších rybářských zážitků! Červi totiž zalezou skutečně všude, například i do těsnění. Úklid takto „postižené“ ledničky není nijak jednoduchý. Proto krabičku s červy mějte ještě v zauzlovaném sáčku. Jen tak předejdete obrovské nepříjemnosti, popřípadě rozvodu s manželkou.
Závěrem
Červi jsou skutečně perfektní nástrahou i návnadou při lovu na plavanou. Jejich vlastnosti jsou mezi rybáři moc dobře známé, a proto jsou červi v rybařině tak hojně používáni. Pokud si chcete zachytat velké množství ryb, a pokud se chcete zabavit po těžkém pracovním dnu, pak je plavaná s červy tou nejlepší volbou. Jedná se o akční rybařinu, do které se ihned zamilujete!
Autor: Viktor Krus