Lov ryb na bič. Jedinečný styl lovu, do kterého se milovníci akční rybařiny okamžitě zamilují. S bičem totiž můžete nachytat celou řadu rybích druhů v obrovském množství. Takže, pokud hledáte krátkodobou rybařinu, která bude ale plná akce, pak vsaďte právě na bič! Pravda, mnoho rybářů má toto chytání spojené především se svými dětskými léty. Ale! Pokud toho máte v práci hodně, a chcete si na hodinku nebo dvě vyčistit hlavu, pak je chytání na bič naprosto ideální…
Chytání ryb na bič není nikterak složité. Naopak! Při lovu na bič toho potřebujeme opravdu málo – bič, kousek silonu, splávek, broky a háček. To je vše. Pro úplné začátečníky jen v rychlosti vysvětlím, co to ten bič na ryby vlastně je. Jedná se o teleskopickou udici bez navijáku, se kterou se chytají menší a středně velké ryby. Biče na ryby jsou k dostání v několika délkách. Ty kratší měří 3 až 4 metry, nejdelší pak mohou mít i 7 metrů. Z toho vyplývá, že bič je vhodný pro chytání ryb v blízkosti břehu.
Možná to na první pohled vypadá, že lov ryb na bič je velká nuda. Přece jen, ten pravý adrenalin je lov velkých ryb, které jsou silné a divoké, anebo ne? Ale chyba lávky! Lov na bič je díky jemnosti a preciznosti nádhernou rybařinou, se kterou si užijete hromadu zábavy. Takže rozhodně nejde jen o nějaké „chytání pro děti“. To ani náhodou…
Lov ryb na bič: Krok za krokem
Jak poznám dobrý a kvalitní bič? Jednoduše! Stačí jej vzít do ruky. Bič za pár stovek je těžší a tužší než bič, který stojí tisíce korun. Chci říct ale jednu důležitou věc! To, že si koupíte bič na ryby za několik stovek, není špatně. To rozhodně ne! Sám jich mám několik. Ty drahé biče jsou především dobré, pokud závodíte. Na klidné chytání po práci prostě stačí onen levnější bič. Pokud s tímto rybařením teprve začínáte, pak doporučuji, abyste si pořídili například bič na ryby od firmy Falcon. Tyto biče jsou opravdu základními modely, přesto pro začínající rybáře jsou naprosto dostačující. A hlavně, jejich cena je velice nízká…
Ale pojďme k samotnému lovu. Jak chytat ryby s bičem? Jelikož s bičem na ryby můžeme lovit v omezené dálce, je vhodné najít taková místa, která jsou zarostlá hustou vegetací. Zatopené keříkové háje nebo husté traviny jsou TOP místy při lovu na bič na jaře a v létě! Proč? V této spleti rostlin se ryby strašně rády zdržují. Najdou tady totiž jak potravu, tak i úkryt. Pokud o takovém zarostlém břehu víte, pak máte z půlky vyhráno. Jo, a ještě něco. Při lovu na bič na jaře a v létě není zrovna nutné chytat na hlubokých místech. Stačí i takové „fleky“, na kterých je třeba 50 až 75 centimetrů hloubky. To bohatě stačí…
Druhou půlkou úspěchu je potom krmení, nástraha a montáž. Začněme montáží. Osobně používám dvě. Při lovu na krátké biče (3 až 5 metrů) používám jednoduchou montáž s pevným splávkem. V této délce se i s takovou montáží velice dobře manipuluje, takže lov probíhá bez nejmenších obtíží. Ovšem, pokud lovím na dlouhý bič (6 a více metrů), pak používám průběžnou montáž se splávkem. Proč? Protože s takovou montáží se mnohem lépe manipuluje, a to především, když chytám ve větší hloubce (více jak 2 metry). Toto pravidlo používání montáží na bič se mi již mnohokrát osvědčilo. Takže se rozhodně nebojte na dlouhý bič navázat průběžný splávek – je to opravdu lepší!
Teď k onomu krmení a nástrahám. Co se týče krmení, tak používám naprosto běžnou krmnou směs na plavanou. Pokud jdu s bičem na ryby na jaře a v létě, pak používám hrubší krmení, které spolehlivě udrží rybu na místě. Ovšem s krmnými dávkami to nepřeháním! Na to pozor! Při začátku lovu zakrmím nejprve dvěma koulemi. A pak přikrmuji podle chování ryb. Pokud ryby berou, krmím více. Pokud ne, pak krmnou dávku snižuji. Když se vydám s bičem na ryby na podzim nebo v zimě, pak krmím jemným krmením, které má výraznou pachovou stopu. Toto krmení totiž přiláká na lovné místo i pasivnější ryby. A abych ryby na místě udržel, pak do krmení přidám i červy. Ti jsou pro udržení ryb na lovném místě velice důležití!
A co použít na háček? Naprosto nejlepší nástrahou jsou bezkonkurenčně červi. O účinnosti této nástrahy se ví už dlouho. Červy mají rádi jak cejni, tak i plotice, perlíni, líni nebo oukleje. Při lovu na bič můžete používat ale i těsto z pečiva, samotné pečivo nebo semena (např. namáčená pšenice). Těsto z pečiva je na bič opravdu parádní nástrahou – milují jej především plotice a oukleje. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na hnojáky nebo klasické žížaly. I tyto nástrahy jsou při lovu na bič velice vhodné.
Lov ryb na bič: Krásná rybařina, do které se zamilujete
Já osobně lov ryb na bič miluji. Jedná se o parádní chytání, které je materiálně i časově minimálně náročné. Navíc, tento lov je plný zábavy, vzrušení a adrenalinu. Z mého podhledu je lov na bič ideální odpočinkovou aktivitou pro ty lidi, co si chtějí na krátkou dobu odpočinout od každodenního chaosu. Chytání ryb na bič je fajn!
Stojím na břehu řeky Berounky a sleduji, jak zkalená hladina strhává uhynulou vegetaci. Tohle není ideální stav na plavanou. Přesto to ale dneska zkusím. Beru svůj 7 metrový bič, na který navazuji průběžnou montáž s 3 gramovým splávkem. Jo, takhle to mám rád! Takhle mi to funguje! Krmné koule rozhazuji výše po proudu, aby jemné krmení stihlo padnout na dno. Tak uvidíme, co se bude dít.
Nahazuji. Červená špička splávku se pohupuje na svižné hladině. A najednou buch! Splávek zmizel! Sekám. V dlouhé udici cítím odpor ryby. Co to je? Za chvíli se mi u podběráku převaluje menší cejn. Super souboj! Zase nahazuji, zase záběr! Tentokrát je to plotice. Ryby naštěstí ihned zareagovaly na mé krmení. Tohle bude dneska nádherný den. Na břeh dostávám hromadu cejnů, plotic, občas se splete i tloušť. Nádherná chytačka. Na mé krmné místo dokonce po chvíli přijedou i odrostlejší cejni. A i ti berou na červa spolehlivě! Přál bych vám to zažít. Ten souboj s větší rybou na jemný bič. Je to nádherný zážitek! Proto pokud stále váháte, jestli tento druh plavané zkusit, tak už neváhejte a jděte do toho! Nebudete litovat…
Autor: Viktor Krus