DomůRybolovné technikyPlavanáLov kaprů na plavanou pro začátečníky: Malé háčky na kapry. Detail, který...

Lov kaprů na plavanou pro začátečníky: Malé háčky na kapry. Detail, který je cestou k úspěchu!

- Reklama -

Plavaná. Jedna z nejjemnějších rybářských metod. Jemnost a titěrnost vybavení na plavanou může v některých rybářích vzbudit obavu z toho, jestli vůbec vydrží i větší zátěž. Pokud ale rybář sáhne po výrobcích od renomovaných firem, pak tyto obavy nejsou na místě. Takže i s jemným vybavením na plavanou se můžete vydat na kapry, amury nebo větší cejny. Jednou z nejdůležitější části výbavy při tomto chytání jsou háčky. A právě těmi se dneska budeme zabývat…

Malé háčky. Titěrné pomůcky, které jsou neodmyslitelnou součástí rybářovy výbavy. V poslední době jsem se často setkával s tím, že rybáři, kteří s plavanou začínali, navazovali poměrně velké háčky, které by byly vhodnější spíše na feeder. Na otázku, proč nezkusí menší velikosti háčků, mi dotyční odpověděli, že mají strach, aby se jim ryba nevyřízla, anebo aby to háček vůbec vydržel. Já tady tyto obavy vlastně chápu. Když jsem začínal se splávkem chodit na kapry, měl jsem ty samé obavy. Ale postupem času jsem zjistil, že jsou zcela zbytečné.

plavana-kapr

 

Malé háčky na plavanou: Po jakých háčcích sáhnout?

Plavaná není pro rybářské firmy moc zajímavým byznysem. A to je problém. Na trhu je tak nedostatek kvalitního zboží pro opravdové fajnšmekry, kteří k plavané tíhnou. Ta situace je opravdu špatná. Osobně mám často velké problémy sehnat dobré produkty od firem, které v našich obchodech jednoduše chybí. Jde především o anglické nebo francouzské společnosti, které mají ve výrobě produktů na plavanou dlouholetou tradici.

kapr-na-plavanou

Situace ale není bezvýchodná, protože se zase začíná pozvolna obracet. Například produktů z dílen anglických specialistů tak začíná opět na našem trhu přibývat. Velkou zásluhu na tom má anglická firma MATRIX, která si prokousává cestu na náš trh. A to je jedině dobře, protože právě jejich háčky jsou skutečnou extratřídou. Chytám na ně s velkou oblibou a vkládám do nich veškerou svou důvěru.

hacky_matrix

Poznat dobrý háček na plavanou není žádná věda. Stačí vytáhnout jeden kus z balení a všemi možnými způsoby jej ohnout. Pokud jej ohnete i za nízkého tlaku, pak ho nechte prodejci na pultě. S takovým vybavením totiž nemá vůbec žádnou cenu chodit k vodě. Dalo by se říci, že dobrý háček poznáte už na první pohled. Materiál, ze kterého je vyrobený, a vlastně i samotné zpracování háčku, toho mnoho napoví. Dobré háčky jsou vyrobené z pevných materiálů, takže i ty nejmenší velikosti musí snést nápor i od větší ryby.

 

Jaké háčky použít při lovu kaprů na plavanou?

Důležité téma. Podle mě jsou mnohem lepší malé háčky s očkem, nežli s lopatkou. Tento můj subjektivní pocit je dán tím, že při mých vycházkách se splávkem na kapry mi malé háčky s lopatkou řezaly jemné navazovací vlákno. Takže jsem jednoduše přicházel o ryby. A to mě pochopitelně nebavilo. Tuto situaci tak můžete eliminovat tím, že budete lovit na malé háčky s očkem. Očko totiž není k uzlíku tolik agresivní, takže i jemné vlákno vydrží ve spoji mnohem více. Pravdou je, že znám některé plavačkáře, kteří nedají na háčky s lopatkou dopustit. No, já mezi ně prostě nepatřím…

hacek

Na druhou stranu. Neříkám tím, že na háčky s lopatkou nechytám. Tak tomu není. Některé modely, které se mi líbí, totiž nemůžu ve variantě s očkem sehnat. Takže mi nic jiného nezbývá. Drobné háčky s lopatkou můžete využívat i při lovu kaprů na plavanou. Ano, zamotávám se do toho. Chtěl jsem tím jenom říci, že jsem klidnější a jistější, když mám kapra na malém háčku s očkem nežli s lopatkou. To je vše…

hacky_na_plavanou

Co se týče velikosti. Ani na kapry nepoužívám nikterak velké háčky. Proč taky? Pokud máte kvalitní háček od renomovaného výrobce, tak máte jistotu, že i většího kapra z vody prostě a jednoduše vytáhnete. Takže můžete používat háčky už od velikosti 16 nebo 14. Pro rybáře, kteří s lovem kaprů na splávek teprve začínají, bych doporučil možná krapet větší háčky. Ale jak jsem psal výše – s velikostí to opravdu nepřehánějte!

 

Na malé háčky chytá celý svět!

Loni na podzim jsem zažil zajímavou zkušenost. V Rakousku vystavovala firma FOX. A právě odvětví této společnosti, které se věnuje plavané a feederu, se jmenuje MATRIX. V prostorném sále jsem tak měl jedinečnou možnost vidět jejich kompletní sortiment na jemnou rybařinu. Prostorná plata s háčky mě opravdu zaujala. A když jsem je zkoumal podrobněji, všiml jsem si, že větší velikosti háčků chybí.

hacek_na_ryby

Když jsem se ptal po tom, proč pod značkou MATRIX nejsou k dostání větší háčky, dostal jsem jasnou odpověď. V západní Evropě, kde je plavaná na úplně jiné úrovni než u nás, se na velké háčky tolik nechytá. A to ani větší kaprovité ryby. Proč taky? Pokud výrobce dbá na kvalitě, pak jsou větší modely háčků k ničemu. Jen si to představte, když navážete velký háček a napíchnete na něj několik červů – prostě to nevypadá nijak lákavě. Ale pokud navážete menší model, který „zabalíte“ do pohyblivé nástrahy, je to hned jiné kafe…

 

Několik zásad pro začátečníky

Lov velkých kaprovitých ryb na plavanou v čele s kapry a cejny je nádherným zážitkem. Rád bych ale na závěr apeloval na začátečníky, kteří by si chtěli tuto záležitost vyzkoušet. Lov větších ryb na plavanou by měl mít několik etických pravidel, které je zapotřebí dodržovat. Jen tak totiž předejdete zbytečným zdravotním komplikacím, které by mohly u zdolávané ryby nastat.

kapr-na-splavek

Pokud budete chytat kapry na plavanou, pak háček vždy navazujte na návazec. Proč? Pro rybu to je šetrnější v tom případě, kdy ji utrhnete. Ta za sebou tak netahá celou montáž se splávkem a zátěží, ale „pouze“ trochu vlasce s háčkem. Ono je důležité si uvědomit, že je co nejdůležitější chytat tak, abyste „neokovávali“ ryby ve vašem revíru. A toho docílíte pouze tak, že budete svědomitě používat brzdu navijáku. Pokud se vydáte s jemným vybavením na větší ryby, musíte si být stoprocentně jistí, že umíte pracovat se svou brzdou navijáku. Zní to směšně, ale tohle je opravdu důležité.

A ještě jedna věc. To, že apeluji na to, abyste používali kvalitní vybavení, není proto, abych „šel s dobou“. Ne. Apeluji na vás proto, že s kvalitním vybavením jste schopni rychleji vytáhnout z vody i velkou rybu. A tohle je důležité. Mezi některými plavačkáři se rozmohl zvláštní zlozvyk, kdy na co nejjemnější vybavení dlouhou dobu zdolávají větší ryby. Já to odsuzuji. Z mého pohledu to není žádný úctyhodný sportovní výkon, ale prasárna. Prasárna, která může vést ke zdravotním komplikacím ryby. Pokud ji totiž dlouhým zdoláváním totálně „vyšťavíte“, pak se může stát, že unavená ryba uhyne. A na tom není nic obdivuhodného.

Lov větších kaprovitých ryb na plavanou je krásnou záležitostí, ale měla by mít svá nepsaná pravidla. Jen tak posuneme tento lov zase o kousek dále…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

9 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, i když jsem svou rybářskou karieru v dětství začínal se splávkem tato metoda je pro stále tou která mne láká, ale vůbec mi nejde.Špatně meřím hloubku nemám správný vlasec, splávek atp.Rád bych lovil na plavanou v měsících nemožnosti vláčet mám i celkem slušnou výbavu jak matchový prut tak boloňku a přes to přese vše na toto náčiní chytám nejméně snad jen, když jdu cíleně po línech to se mi celkem daří, ale to je asi tak všechno co odchytám.Vždy mne vyprovokují články tohoto typu, že jdu převazovat montáže a vše zdokonalovat s přesvědčením, že letos to určitě budu chytat.Po více jak 40 ti letém rybaření se do toho obuji tak snad to letos tak bude dík.Petru zdar

    • Zdravím Vás, Alexandře,

      plavanou určitě nenechávejte bokem. Dneska jsem byl zahájit a byla to naprostá parádička. Ono to chytání není vůbec žádná věda. Ano, je zapotřebí mít lepší vybavení, vyplatí se to – hlavně vlasec.

      Ohledně toho měření hloubky – sledujte splávek, ten Vám řekne přesně ty informace, které potřebujete k lovu vědět. Je to kouzelná věc.

      Hodně lidí, kteří s plavanou začínají laškovat, se bojí chytat na průběžnou montáž. Ale přitom právě tato metoda je velice jednoduchá, ovšem strašně účinná. Určitě ji vyzkoušejte. Kupte si lehký klouzáček okolo 3 gramů. Pár silikonových zarážek, broků a háčků. To je vše. A to chytání? Panečku, jedním slovem slast!!!

      Pokud byste potřeboval s čímkoliv poradit, neváhejte mě kontaktovat na e-mailu [email protected]. Rád si s Vámi o plavané popovídám…

      Rozhodně to ale nevzdávejte a běžte to vyzkoušet. Nebudete litovat.

      Přeji krásný zbytek víkendu…

      Viktor Krus

  2. Dobrý den,

    mohu se Vás zeptat jakou sílu vlasce a návazce při plavané nejčastěji používáte ?

    Případně jakou značku ?

    Děkuji za odpověď.

    Daniel

    • Zdravím, Dane,

      nejčastěji používám kmenový vlasec o průměru 0,16 – 0,20 mm. Návazcové vlákno pak vážu z 0,12 – 0,16 mm. Pokud s lovem kaprů na plavanou teprve začínáte, pak raději použijte vlákno o větším průměru. Chvíli to trvá, než se do toho člověk dostane… 🙂 Tak ať zbytečně kapry ve Vaší oblíbené vodě neznačkujete utrženými návazci… 🙂

      Co se týče značky. Za ta léta nedám dopustit na německé vlákno značky STROFT. A v poslední době zkouším i vlasce od anglické firmy MATRIX – a zatím jsem spokojený… 🙂

      Snad jsem alespoň trochu pomohl.

      Přeji krásný den.

      Krus, InRybar.cz

      • Dobrý den,

        děkuji Vám za rychlou reakci, mohu se ještě zeptat na 4 věci:

        1) jak dlouhé by mělo být návazcové vlákno ?
        2) spojujete kmenový vlasec s návazcovým vláknem přes obratlík ?
        3) raději klouzavý nebo pevný splávek
        4) preferujete velikost háčku 14-16 tak jak je pospáno v článku ?

        Děkuji Vám za odpovědi

        Daniel

        • Zdravím Dane,

          není vůbec zač, jsem rád, že se najdou lidi, které plavačka ještě zajímá. 🙂 Tak pojďme na to…

          1) K tomu návazci. Heleďte, vezmeme to v takovém „univerzálním měřítku“. Protože délka návazce se odvíjí podle podmínek a stylu lovu, takže je to různé. Ale abych Vás ze začátku nepletl, tak si to zjednodušíme. V průběhu sezóny často používám návazec o délce nějakých 15 centimetrů. Je důležité, aby na návazci byly rovnoměrně rozprostřeny i broky, které nám pomůžou jak k „hladkému“ potopení nástrahy, tak i k tomu, že se celá montáž nebude zamotávat. To rychlé potopení nástrahy do větší hloubky je důležité – nezapomínejte na to, že v létě často narazíte na nějakou tu ouklej nebo plotici. Důležitý je i broček kousek nad háčkem, s pomocí kterého nejefektivněji změříte hloubku. Ale vrátím se k podstatě věci – ideální délka návazce je okolo 15 centimetrů.

          2) Přiznám se, že spojování vláken s pomocí obratlíku nemám rád, a ani nevím proč. Vlákna spojuji s pomocí dvou oček (takový jednoduchý uzel). Ovšem zrovna při lovu větších ryb (především tedy kaprů) na plavanou se obratlík hodí. Je totiž šetrnější ke spoji návazce a kmenového vlákna při velkém tahu kapra. Takže montáž vydrží podstatně více. Takže obratlík s klidným svědomím použít můžete. Ale zase, abych řekl pravdu, tak kolikrát ho tam prostě nedávám, protože věřím vláknům, která používám.

          3) Klouzák, jednoznačně! Je to můj subjektivní pocit, ale klouzáky prostě miluji. Nabízí mnohem více možností, a lépe se mi s nimi chytá. Průběžná montáž je fakt perfektní – jednoduchá, ale zatraceně účinná.

          4) Ano, malé háčky používám. Především pak ve studené vodě na začátku nebo konci sezóny. ALE! Pokud chcete použít takto malý háček, pak si musíte být skalopevně jistý jeho pevností a odolnosti. Prostě, nemůžete použít 14kový háček na plotice. Ten kapr jednoduše zmasakruje. Já osobně, pokud vážu malý háček, tak vsázím na model MATRIX SW FEEDER (v minulosti jsem hodně chytal i na háčky japonských výrobců, ale už je nějak nemůžu sehnat). Tenhle háček mám už otestovaný a ještě mě nikdy nenechal ve štychu (přiznávám ale, že jsem na tento model už četl negativní recenze, ale mluvím za sebe). Takže s tou velikostí opravdu opatrně. A ze začátku se nebojte použít i větší háček. Kor v průběhu sezóny (v pozdnějším jaře, v létě) je to těm kaprům „šumák“ – můžete klidně sáhnout po háčcích velikosti 8, ale klidně i 5.

          Tak, to je asi všechno.

          Snad jsem alespoň trochu pomohl… 🙂

          Přeji krásný den.

          V. K.

  3. Dobrý den,

    jsem Vám velice vděčný za všechny rady a odpovědi na mé otázky.

    Ještě bych se rád zeptal na ty háčky MATRIX SW FEEDER, ty se asi s očkem nevyrábí

    neboť jsem je na netu nikde nenašel.

    Dále by mne zajímalo, zda používáte bročky pouze na návazec ?

    Nakonec mám možná hloupý dotaz, ale nemáte nějaký fígl na to aby bročky neklouzaly.

    Nevím jestli dělám něco špatně, ale musím je po každém záseku znovu upravovat.

    Děkuji Vám za info a přeji pěkný víkend

    zdraví Daniel

    • Zdravím Dane,

      omlouvám se za šnečí odpověď… Je toho hodně…

      K témě háčkům: S očky jsem je neviděl. Mám je v provedení s lopatkou. Ale šlapou luxusně. Používal jsem je i při lovu kaprů a neřezaly vlákno – ani jednou. Takže buď jsem dobrý já (což není úplně pravděpodobné) nebo ty háčky (mnohem pravděpodobnější).

      Ne, ne. Bročky používám i na kmenový vlasec pod splávkem. Pod splávek dávám těžší bročky. Na návazec pak menší (dovažovací).

      To, že Vám kloužou bročky, je možná dáno samotným výrobkem – je možná nekvalitní. Osobně používám trochu kvalitnější broky, které mně osobně drží naprosto perfektně. S prokluzováním jsem se nesetkal. A to ani v tom případě, kdy tahám větší rybu, která dělá s mou montáží naprosté šílenosti. Takže možná je to skutečně samotným produktem…

      Snad jsem pomohl…

      Přeji krásný večer…

      V. K.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -