Nová sezóna je tady. Začněte rybářskou sezónu s plavačkovým prutem! S pomocí splávku totiž můžete hned zjara ulovit celou řadu rybích druhů. Na jemné vybavení lze chytit plotice, perlíny, tlouště nebo i okouny. Stačí jen vybrat kvalitní nástrahu a nadějné místo.
Na začátku sezóny, kdy je voda ještě poměrně chladná, musíme hledat mělká místa, kde intenzivně svítí sluneční paprsky. Zde totiž rychleji dochází k ohřátí vody, za kterou se s postupem času začnou stahovat i ryby. Velkou výhodou pak je, když na lovném úseku roste vegetace, která zasahuje i do vody anebo na dně leží potopené překážky. Ryby zde hledají úkryt, a také potravu.
Ovšem ze začátku sezóny lze lovit i na hranách hlubokých jam. Odtud totiž rybí hejna míří do mělčích vod. Hluboké jámy lze najít i u břehu, na kterém rostou stromy. Z nich pak padají uschlé větve, a následně vznikají nepropustné pevnosti. Tato místa jsou pak plná úkrytů i potravy. To mají v oblibě právě perlíni, plotice, okouni i tloušti.
Vybavení: Nepodceňujte náročná místa
Na takto zarostlá místa jsou vhodné kratší udice, s kterými budeme mnohem snadněji manipulovat mezi větvemi. Jelikož povětšinou držíme udici v ruce po celou dobu lovu, je vhodnější používat menší velikost navijáku. Jeho lehčí hmotnost nepocítíme ani po delší době lovu. Při lovu v blízkosti překážek je důležité, aby naviják byl vybaven kvalitní brzdou. S ní potom máme mnohem větší naději vytáhnout zaseknutou rybu na břeh. Je důležité, aby byla brzda citlivá a reagovala na sebemenší pohyb rybáře. Tím dosáhneme okamžitého povolení nebo zastavení navazovacího materiálu při zdolávání, což je při lovu v blízkosti překážek klíčové.
Další klíčovou součástí vybavení při lovu v překážkách je kvalitní navazovací materiál. Jelikož je na jaře poměrně čistá voda, musíme sáhnout po vláknech slabších průměrů. Ty ryby mnohem hůře zaregistrují v čisté vodě. K horší identifikaci naší montáže ve vodním prostředí může přispět i barva silonu. Výhodou je používat vlákna průhlednějších zbarvení. Ovšem slabý průměr nesmíme upřednostnit na úkor kvalitě vlákna. To musí být pevné a odolné proti oděru, protože při zdolávání ryby mezi překážkami často dochází ke kontaktu silonu s překážkami. Pokud vlákno po kontaktu s překážkou je viditelně poškozené, odstraníme onen kus vlákna, abychom zabránili jeho přetržení při zdolávání ryby.
Při lovu v překážkách je lepší volit průběžnou montáž s „klouzavým“ splávkem. Ta je prostorově méně náročná, tudíž s ní můžeme nahazovat i na velice zarostlých místech. Přičemž průběžná montáž umožňuje lov i ve velkých hloubkách. Při lovu okolo překážek volíme návazce s háčky. Ty jsou při lovu v blízkosti překážek efektivnější, protože při utrhnutí háčku trvá výměna za nový mnohem kratší dobu. Velikost háčku volíme podle druhu lovené ryby. Pokud se vypravíme na okouny nebo tlouště musíme navazovat větší háčky, aby ryby při záběrech nezhltly háček příliš hluboko. Mohli bychom jim tímto vážně poškodit trávicí trakt.
Nástrahy: Sáhněte po živém
Na jaře patří k nejlepší nástrahám žížaly a červi. Ty můžeme nastražit hned několika způsoby, a dokonce je můžeme kombinovat dohromady. Ze začátku sezóny je lepší volit menší sousta, větší nastražujeme až s postupem času, kdy se ohřeje voda. Po neproměněném záběru je lepší nástrahu kontrolovat, protože při kontaktu s rybou často dojde k jejímu poškození.
Možností je i naše místo rozkrmit trochou krmení. Obvykle stačí jednoduchá směs smíchaná ze strouhanky a kusy pečiva. Problémem na zarostlých místech je, že se v jejich blízkosti velice často pohybují i velcí dravci, například štiky. Ty samozřejmě hodování menších rybek přiláká. Může se stát, že predátor na místo „zaparkuje“ a hejna rybek odplavou neznámo kam. V tu chvíli je nejvhodnější se dívat po novém místě.
TEXT: Viktor Krus
FOTO: autor, Patrik Truhlář