DomůRybolovné technikyPlavanáChytání línů na splávek: Jak úspěšně chytat líny na plavanou? Tady jsou...

Chytání línů na splávek: Jak úspěšně chytat líny na plavanou? Tady jsou užitečné tipy!

- Reklama -

Chytání línů je opravdu nádhernou rybařinou. Zejména pak v tu chvíli, kdy se rybář rozhodne, že je bude chytat na plavanou. Tohle je prostě nádherné chytání! Jen si to představte: Výrazně zbarvená špička splávku stojí nehybně na klidné hladině u rákosového pole. Chvíli se nic neděje, když v tom najednou začne špička pomalinku „tancovat“. Až se najednou splávek ztratí! Záběr! Je tam! Po záseku jde ihned cítit, že na háčku je slušnější ryba. Jaká to radost se pak rybářovi vlije do žil, když pod nohama uvidí zeleno-zlaté tělo lína? Tohle je prostě rybaření, které by si měl každý rybář vyzkoušet…

Jak už jsem výše nakousl: Líny hledáme především tam, kde je dostatek vodní vegetace. Právě tyhle zarostlé pevnosti patří k těm nejlepším indikátorům, že se na dané vodě budou zeleno-zlatí obyvatelé skrývat. Líni vodní vegetaci k životu potřebují. Nejde jen o to, že tady najdou tolik potřebný úkryt, ale také potravu. U vodní vegetace se totiž nachází velké množství sedimentů, ve kterých se drží nejrůznější bezobratlí živočichové. A právě tuhle nutričně bohatou potravu líni velice rádi vyhledávají…

VIDEO: Jak chytat líny na zarostlých vodách? Mrkněte na video z jedné vycházky!

Na chytání línů je perfektní to, že se jedná o rybí druh, který žije v docela početných hejnech. Takže pokud rybář zvolí atraktivní nástrahu a namíchá si atraktivní krmení na líny, pak může zažít nefalšované rybářské eldorádo. Ale znovu se k tomu vrátím: Ani nejlepší nástraha a nejlepší krmení na líny nepomůže, pokud nenajdeme zajímavé místo, na kterém se líni minimálně pohybují.

Takhle vypadá ideální vodní plocha, kde se línům moc dobře daří! Vlevo je pás husté vegetace, ve které se tyhle ryby schovávají…

Jeden poznatek: Když jsem nedávno uvažoval nad tím, kde nejčastěji líny chytám, pak se mi vždy vybavilo, že na těchto zarostlých vodách velmi často chytám i krásně barevné perlíny. Nemusí to být vždy pravidlem, ale pokud víte o vodě, na které se tyto ryby houfně vyskytují, pak doporučuji zde zajít se splávkem. Protože dříve nebo později můžete narazit i na krásné líny. A když ne, tak ono dostat na jemný proutek urostlého perlína je taky pořádným zážitkem…

 

Jak líny vylákat z hustého porostu a čím je zaujmout?

Když najdeme nějaké silně zarostlé místo, na kterém tušíme výskyt línů, tak přesto nemůžeme vzít montáž se splávkem a tu nahodit do zarostlého háje. To prostě nejde, protože bychom odtud líny nevytáhli. Tak jak na to? Taktika je v takovém případě jednoduchá! Prostě potřebujeme líny dostat ze zarostlého háje rákosí na „volnou“ vodu. Ale tím nemyslím, že musíme líny dostat 10 metrů před rákosy nebo trávy. Ne! Stačí tyhle zeleno-zlaté ryby dostat na kraj zmíněné vodní vegetace.

Líni rákosí milují!

Takže v tomto případě vezmeme krmení na líny, které naházíme na kraj zarostlého háje z vodních rostlin. Jaké krmení použít? Nezapomínejme na to, že líni se nejvíce zdržují u dna, ze kterého sbírají potravu. Proto je dobré použít těžší krmení na líny, které po vhození do vody klesne na dno, a které se nebude „zvedat“ v proudech, které způsobí hejna jiných rybích druhů (například perlínů nebo plotic).

Když si rybář připraví krmení, pak je úspěch hodně blízko!

Takže z toho vyplývá, že čím více se bude krmení na líny držet u dna, tím lépe. Takže to znamená, že musíme použít nějaké speciální (a drahé) krmení na líny? Ne, ne, ne! Stačí použít klasickou krmnou směs (nejen) na líny MVDE Turbo, která se pro dané rybaření krásně hodí. Jedná se o těžší krmení, které po namíchání utvoří zajímavou konzistenci, která připomíná plastelínu. A právě u takového krmení máme jistotu, že se ihned nerozpadne na jemný prach, který odnesou proudy, které vytvoří třeba hejna bílé ryby. Na tohle je dobré myslet!

Levné belgické krmení MVDE Turbo je perfektní návnadou na líny! Jedná se o těžké krmení, které krásně leží na dně…

A poslední věc: Je třeba zároveň myslet na to, že u vodních rostlin u dna se mísí velké množství pro ryby atraktivních pachů. Proto je dobré tyto odéry přebít silně vonícím krmením. A jak nejlépe posílit vůni krmení? Stačí použít levný práškový atraktor (různé příchutě: karamel, švestka, jahoda atd.), který dá krmení na líny velmi silnou pachovou stopu. Takže krmení ještě lépe bude lákat hejna línů z neprostupných rostlinných pevností.

Levný práškový posilovač MVDE s příchutí karamelu posune krmení na líny o několik levelů výše…

Co se nástrahy týče, tady netřeba vymýšlet nějaké zvláštnosti. Líni milují živočišnou potravu, proto je rozumné chytat buďto na rousnice, klasické žížaly nebo hnojáky. Pokud budeme chytat na menší háčky, pak můžeme tuto nástrahu nastříhat na menší kousky. Osobně ale nejraději lovím líny na červy, ze kterých prostě utvořím na háčku klubíčko (z 5 až 8 kusů). A tohle hemžící se klubko červů je pro líny prostě neodolatelné…

 

Jakou montáž zvolit?

Při chytání línů častokrát navštívíme velmi zarostlé vodní plochy. Kolikrát jde o ztracená slepá ramena, která jsou ukryta v hustém porostu. Tady se s dlouhými pruty nechytá nijak pohodlně, protože s nimi neustále zachytáváme například o převislé větve stromů. Tohle je k zbláznění! To znamená, že do takových podmínek se více hodí krátké pruty.

Při chytání na sině zarostlých lokalitách je perfektní průběžná montáž se splávkem…

Jenže co dělat, když je před námi třeba dvoumetrová hloubka? A my z hustého porostu přece nemůžeme nahazovat s takto nastavenou hloubkou! Můžeme! Stačí navázat jednoduchou průběžnou montáž na splávek, která se skládá se silikonové zarážky (slouží k nastavení hloubky), průběžného splávku, zátěže a návazce s háčkem. Takhle jednoduché to je!

Montáž na líny s průběžným splávkem je sice opravdu jednoduchá, ovšem je třeba myslet na kvalitní komponenty. Znova připomínám: Při chytání línů častokrát chytáme na silně zarostlých vodách, ve kterých je celá řada spadaného nepořádku (ulámané větve, uhynulé stonky vodních rostlin). A pokud do takových podmínek použijeme například nekvalitní vlasec (neznamená drahý), pak se lov změní v hotové zoufalství.

Krasavec z hustého vodního porostu!

A ještě k návazci: Návazec na líny je dobré opatřit bročkem, který umístíme jen několik centimetrů nad háček. Díky tomu tak máme totiž jistotu, že nástraha bude skutečně u dna, a nebude „vlát“ někde výše ve sloupci. Ale hlavně: Při chytání línů je důležité používat pevné a ostré háčky, protože i na plavanou můžeme samozřejmě narazit na velký exemplář, který dá vybavení „co proto“. Proto návazec na líny nepodceňujeme!

 

Nejkrásnější rybařina, kterou mnoho lidí nezná

Když se rybářů zeptáte, jaká je podle nich nejkrásnější ryba v našich vodách, pak vám velká spousta z nich odpoví – lín obecný. Přesto, čím více navštěvuji nejrůznější vody, tím méně vidím rybáře se splávkem (nebo s feederem), kteří se snaží cíleně přelstít nějakého zeleno-zlatého obyvatele. Nedá se „svítit“ – těch lokalit, na kterých se línům skutečně daří, není zase tolik.

Tak plav, kamaráde!

A ono to prostě chce líny hledat, protože jich oproti kaprům není zase tolik. Přesto, pokud se nám po té dřině a dlouhém hledání podaří najít lokalitu, která línům přeje, pak je rybářské štěstí obrovské. A hlavně! Je to prostě něco jiného, než klasické chytání kaprů. Vidět to, jak se výrazná špička splávku pomalu sune pod klidnou hladinu – tomu se jen tak něco nevyrovná…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -