Plavaná patří k velice oblíbeným rybolovným metodám. Důvodů je hned několik. Lov se splávkem v sobě skrývá jedinečnou atmosféru, která je protkána příjemným odpočinkem, ale zároveň i vzrušujícím adrenalinem. Plavaná je bezva, vyzkoušejte ji i vy!
Jen si to představte. Stojíte na břehu oblíbené vody, na hladině není jediná vlnka a jen občas ji rozrazí kolečko od pohybu ryby. Všude okolo vás voní stromy, ze kterých vesele prozpěvují barevní ptáci. Před vámi se ve vodě koupe několik zatopených keřů, u kterých tušíte ryby. Švih! Splávek letí vzduchem, a následně dopadne na zelenkavou hladinu k potopené větvi. Výrazně zbarvená špička splávku tyčí nad tichou hladinou. Ale najednou… Škub! Škub! Něco se děje! Splávek se pomalinku rozjíždí po vodě, až najednou zmizí kdesi v hloubce. Zásek! V jemném prutu jde cítit odpor divoké ryby. No není to nádhera? A těch důvodů, proč chytat se splávkem je ještě tuna.
Kdykoliv, kdekoliv, jakkoliv
S plavačkovým vybavením můžeme vyrazit k vodě při jakékoliv příležitosti. Můžeme s ním prohánět ryby na jaře, které se tiše plíží v prohřáté vodě podél břehů. Se splávkem lze efektivně chytat i v létě, kdy se ryby drží ve sloupci a jen tak odpočívají v parném dni. Ani chladné počasí, které přináší podzim a zima, neznamená konec plavačkové sezóny. Ryby s pomocí splávku můžeme chytat i v těchto nepříznivých podmínkách. A co když hladina vodní plochy zamrzne? Pokud vyrazíme na nějakou „vyvolenou“ vodu, tak se nic neděje! Splávek můžeme máčet i ve vyvrtané dírce v ledu.
Plavaná nám nabízí i nespočet variant lovu na nejrůznějších revírech. Se splávkem se můžeme vydat na stojatou vodu, ať už prohánět ryby na nějaké přehradě či rybníce. Zvláštní kouzlo pak má lov na plavanou na řekách. Ten okamžik, kdy si slabý proud líně pohrává s barevným splávkem, je k nezaplacení. A ještě krásnější to je, když přijde záběr!
Lov se splávkem má jednu nepřekonatelnou vlastnost. Díky této metodě můžeme naši nástrahu prezentovat v nejrůznějších hloubkách. Chcete lovit u dna? Stačí posunout splávek nebo silikonovou zarážku na požadovanou hloubku. Plavaná nám nabízí ale i možnost lovu v plytkých mělčinách nebo rovnou těsně pod hladinou. A to žádná jiná rybolovná metoda neumí takhle dobře. Takže nezapomínejme na to, že i v těchto mělkých místech se pohybují nádherné ryby, které můžeme společně se splávkem úspěšně přelstít!
Široká škála ryb
Možnost bohatého a pestrého úlovku na plavanou, patří k jedněm z největších kladů této rybolovné metody. Společně se splávkem se můžeme vydat na jakoukoliv rybu. Pokud chceme chytat větší kaprovité ryby, pak stačí navázat těžší splávek, se kterým nahodíme dále od břehu. A nezapomínejme na robustnější vybavení v podobě větších navijáků a tužších prutů! Abychom nachytali větší kaprovité ryby, pak je zapotřebí použít i hrubší vlasec (0,18 mm) a větší háčky.
Ale i lov menších ryb se splávkem má své jedinečné kouzlo. Lov na bič nebo jemný plavačkový prut nám dává šanci nachytat obrovské množství ryb. A nádherných ryb! Se splávkem můžeme nachytat hromadu barevných perlínů, plotic nebo stříbrných ouklejí.
Samotnou disciplínou, kterou mají rybáři také v oblibě, je lov dravých ryb se splávkem. I s ním se totiž můžeme vydat přelstít ozubenou štiku, noční candáty, anebo pruhované okouny. I tady ale musíme volit robustnější plavačkové vybavení. A hlavně, zejména při lovu štik, nezapomínejme na lanka! Ty jednoznačně rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu lovu dravých ryb na splávek.
Cítit každý pohyb
I když se na větší ryby vydáme s robustnějším plavačkovým vybavením, tak i přesto pořád bude jemnější než to, které používáme při lovu na položenou nebo feeder. A to je další důvod, proč milovat plavanou. Díky jemnému vybavení si skutečně vychutnáme každý souboj s jakoukoliv zdolávanou rybou. Opravdovým zážitkem je chytání kaprů se splávkem, například v blízkosti rákosových polí. Tady kapři s oblibou sbírají potravu, a bezesporu si všimnou i naší nástrahy. Pochopitelně i lov vodních predátorů na plavanou má jedinečnou atmosféru. Zejména pak zdolávání zuřivé štiky, která se při zdolávání divoce brání. A ty okamžiky, kdy nám energie divokého predátora proudí přes jemnou udici do rukou, jsou neskutečně nádherné.
Je zapotřebí se ale ohradit proti úmyslnému zjemňování plavačkového vybavení ze strany rybářů, kteří si chtějí dokázat, že zvládnout zdolat velkou rybu i na velmi jemné vybavení. Toto není dobrý přístup, neboť zdlouhavé zdolávání ryby může rybě způsobit vážné zdravotní komplikace. A to pochopitelně nechceme.
Polní výbava
Plavaná je rybařina. Nádherná rybařina. K vodě s sebou nemusíme tahat žádné přebytečně serepetičky, které můžeme vidět u jiných rybolovných metod. Stačí krabička s broky, pár háčků, několik náhradních splávků a trochu silonu na návazce. Jinak co potřebujeme? Nic. Když si chceme sednout, stačí si najít pohodlný kořen. Stačí si prostě vzít jen dva pruty, dvě vidličky, povinné pomůcky, nějakou bižuterii, trochu krmení a nástrahu. A už můžeme k vodě.
ČTETE TAKÉ – Vzrušující rybařina: Aktivní plavaná
Při plavané si rybář vychutná každý detail u vody. Při čekání na záběr je napjatý, a v momentě, kdy najde něco naši nástrahu, vzrušení roste. Tyto adrenalinové okamžiky pak střídají chvíle naprosté pohody a božského klidu. Jenom my, voda a příroda. Nikde žádné signalizátory nebo další přebytečné věci, které pošramotily rybařinu. Nezní to skvěle?
Záběr!
To nejlepší nakonec. Znovu se vraťme ke břehu našeho oblíbeného revíru. A zaměřme se na ten nejkrásnější detail – splávek. Potichounku se krčíte u vody a upřeně zíráte na barevnou špičku. Splávek stojí nehybně před potopenou větví. A náhle s ním cosi škubne. Rázem začne tancovat, divoce poskakuje po hladině, a pak se pomalinku rozjede do temné hlubiny. Je jedno, co jsme zasekli. Je jedno, co z vody vytáhneme. To nejkrásnější právě proběhlo. Ten záběr! Taky tenhle moment na plavané tolik milujete? Já tedy ano!
Autor: Viktor Krus