DomůRybolovné technikyMuškařeníMuškařina: Královská disciplína na dlani (2. díl)

Muškařina: Královská disciplína na dlani (2. díl)

- Reklama -

Minulý díl patřil muškařským udicím a teorii okolo nich. Dnes vám nabídnu řadu důležitých informací, které se týkají navijáků sloužící pro lov s muškou. Dále si také povíme zajímavé věci o šňůrách a vysvětlíme si řadu nových pojmů, které vás při začátku s muškařinou neminou. Tak pojďme na to! 

 

 

Muškařský naviják

Ničím nerušený lov na různých revírech nám zajistí naviják s dobře nastavitelnou brzdou. Doporučuji dostatečně velké modely navijáků, aby se do nich vešla šňůra, ale i podklad (tzv. backing). Osvědčeným fíglem je zakoupení si jednoho navijáku s vyměnitelnou cívkou. navijakDíky snadné výměně cívek tak můžeme u vody lovit i s několika druhy šňůr.

U navijáků můžeme narazit na specifické označení – ATFM. Toto označení nám určuje, jaký bychom si měli zakoupit typ navijáku a šňůry k našemu prutu. Pokud bychom dali do navijáku ATFM 3 „šestkovou“ šňůru, tak ta by se nám na naviják nevešla a její velká část by z něj trčela.

Při muškaření „šviháme“ i několik hodin, a proto používáme lehké a pevné navijáky. V současnosti výrobci nejčastěji používají k výrobě navijáků kovy, například dural, titan, navijakhliník, grafit, ale najdeme i nejrůznější plastové verze. Při boji s většími rybami a při používání tenkých návazců používáme brzdu navijáku. Ta musí být velmi citlivá a dobře nastavitelná.

Cívky všech navijáků mají dírky. Ty slouží k odlehčení, a také odvádějí vlhkost od šňůry. Ale pozor! Nesmí se přes ně dostat ke šňůře malé nečistoty nebo zrnka písku. Ty by mohly vést k poškození oček (hlavně těch s keramickou vložkou) nebo i šňůry.

Vnitřek navijáku není složitý. Musíme ho chránit před mechanickým poškozením a znečištěním. Minimálně alespoň jednou do roka je dobré jeho vnitřek promazat. Pozor na vnitřní osu, cívka na ni musí bez problémů „nasedat“.

 

Muškařská šňůra

snuraBez ní to u vody nepůjde! Uvědomme si, že váha muškařské šňůry ovlivňuje nahazování s naší nástrahou, a proto přemýšlejme o tom, v jaké hloubce a jak daleko od břehu hodláme lovit. Správné sladění muškařského prutu a šňůry nám zaručí přesné a dlouhé hody, ale i zdárné zdolávání ryb. Na každém obalu šňůry najdeme potřebné údaje. První údaj nám prozradí, o jaký tvar šňůry jde. Dále z obalu vyčteme nosnost šňůry, a poslední písmeno (á) nás informuje o vlastnostech materiálu ve vodě (plovoucí, potápivá).

 

Tvar šňůry

Rovnoběžné – L (level): Tento tvar muškaři moc nedoporučují, z čehož plyne i to, že jej moc nepoužívají při lovu. Snad jen při nejnižších hodnotách ATFM.

Jednostranně ujímané – ST (shooting taper): Tyto šňůry používáme pouze z jedné strany při lovu v krátkých vzdálenostech.

Oboustranně ujímané – DT (double taper): Je kuželovitě ujímaná šňůra z obou stran. Využijeme ji při lovu se suchou muškou. Velkým plusem této šňůry je, že při opotřebení její jedné strany, ji jednoduše otočíme, a poté používáme z opačné strany (dlouhá životnost šňůry).

Jednostranně přetížené – WF (weight forward): Mají širší hlavovou část (torpédovitý tvar). Vhodná při muškaření na velkých řekách, jezerech a při dlouhých hodech. Pozor! Pruty s nižší ATFM můžeme touto šňůrou přetížit.

 

Hmotnost šňůry

ATFM (Asociace výrobců rybářského náčiní) je standardizované označení šňůr a prutů. Základní škála tohoto označení začíná na hodnotě # 0 (nejlehčí) a končí # 15 (nejtěžší).

ATFM označuje hmotnost přední části šňůry (30 stop – 9,14 metru), která je nejaktivnější, a s kterou nejvíce pracujeme. Šňůry rozdělujeme:

Lehké – # 1 – # 4

Střední – # 5 – # 7

Těžké – # 8 – # 12

Velmi těžké – # 13 – # 15 (používáme například při lovu na moři)

prut

 

Vlastnosti šňůry

Plovoucí – F (floating): Tato šňůra má široké využití jak na řekách, tak jezerech.

Intermediálních – I (intermediate): Je pomalu potápivá šňůra. S její pomocí lovíme ryby pod hladinou, protože neleží na hladině, nepůsobí rušivě a neunáší ji vítr. Využijeme ji při jezerním rybolovu.

Potápivé – S (sinking): Používáme ji k lovu v blízkosti dna. Potápivé šňůry výrobci označují římskými číslicemi I – VIII. Toto označení udává rychlost potápění šňůry.

Příklad: I = cca 5-6 cm / sec.; II = 7-8 cm / sec.; III = 9-10 cm / sec.; IV = 11-12 cm / sec.; Atd.

Plovoucí šňůra s potápivým koncem – SF (sinking floating): Plovoucí šňůra s pomalu se potápějícím (intermediálním) koncem.

 

Barva šňůry

snura Barvě šňůry většinou odpovídá i rychlost jejího potápění. Bílá, žlutá, červená a oranžová označuje plovoucí šňůry. Intermediální a plovoucí šňůry pod hladinou najdeme ve světlých a průsvitných odstínech (modrá, zelená, čirá) a potápivé v tmavě zeleném, hnědém a černém zpracování.

Výběr barvy patří mezi individuální záležitosti. Domnívám se, že ryby vidí šňůru jen jako tmavou čáru. Jenže rušivě mohou působit čiré ​​šňůry, které vrhají odlesky, anebo neopatrné položení šňůry na vodu či její špatné vedení.

Autor: Patrik Sadloň

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -