Šéfredaktor rybářských magazínů Kajman a Kapr Radek Filip si na YouTube založil nový kanál. A právě na něm zveřejnil naprosto dokonalá povodní videa, na kterých testuje funkčnost jednotlivých nástrah. Jde například o porovnání kukuřice nebo boilies, anebo potápivého boilies proti POP-UP. Co je lepší? Na co kapři lépe reagují? A jak se vlastně tyto ryby chovají na lovném místě? Obě videa přinášíme v tomto článku. Příjemnou podívanou!
Radek Filip pracuje jako šéfredaktor oblíbených rybářských magazínů Kajman a Kapr. Jeho odborné texty o lovu ryb nebyly publikovány jen v České republice, ale i v zahraničí. Radek Filip je rovněž autorem zajímavých videí, která nově publikuje na jeho kanále na YouTube. K těm nejzajímavějším snímkům jistojistě patří podvodní videa, ve kterých ukazuje chování ryb v jejich přirozeném prostředí. A my se teď na některá podíváme…
Kukuřice versus boilies
Tyhle dvě nástrahy/návnady patří k nejpoužívanějším složkám ve světě kaprařiny. A proto není divu, že se jejich porovnání přímo nabízí. Na první dobrou kdekoho asi napadne, že na kukuřici sice nachytáme hodně kaprů, ovšem nejedná se o příliš selektivní nástrahu. To opravdu ne! Takže na kukuřici sice můžete chytit velkého kapra, ale spíše na ni budete chytat i „násaďáky“ nebo třeba i cejny. Ale na tom není nic špatného, ne?
Radek Filip ve videu řekne zajímavou věc: Čím méně krmení na lovném místě máme, tím více „bílá ryba“ atakuje naše montáže! A hlavně, jeho větu potvrzuje hned následující záběr (čas 03:24), kdy se drobné ryby vrhají spíše na montáž, na které je kukuřice. Tohle může posloužit jako jasný důkaz toho, že kukuřice není moc selektivní. A pokud drobnější ryby do montáže najíždějí delší dobu, mohou se píchnout na háček.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Více videí od Radka Filipa naleznete ZDE
Zajímavá pasáž pak přichází i v čase 07:20, kdy se na krmném místě objeví kapr. A na daném záběru jde vidět, jak ryba sbírá všechno bez rozdílu – kukuřici i boilies. Jenže! Zaujala nás jedna věc: Kapr na krmném místě, které připomíná prostřený stůl, stráví jen malou chviličku. Znamená to snad, že se bojí nějaké léčky? Tohle je zajímavé!
A pak to konečně přijde! Do „koberce“ ze zrníček kukuřice najede kapr. A při nasátí slupne i „řetízek“ z kukuřice pod háčkem. Záběr! Jenže! Právě na tomto videozáznamu je jasně vidět, že kukuřice prostě není selektivní. Zdolaný kapr byl malý…
Čím více se video blíží ke konci, tím více je zřejmé, že na dně zůstává především boilies. Vysvětlení je jednoduché – „bílá“ ryba kuličky boilies prostě nepozře, menší kapři dávají přednost kukuřici. To ostatně dokazují i úlovky Radka Filipa – kapři jsou nádherní, ovšem nepatří k těm největší. A ještě jedna zajímavost: Všimněte si, že i ti největší kapři sbírají zrnka kukuřice, ale montáži se zrníčky kukuřice se úspěšně vyhnou. Znamená to tedy, že velcí kapři dokážou rozpoznat zradu?
Klasické boilies versus POP-UP
Podobný test nástrah proběhne i v druhém videu od Radka Filipa. V něm tentokrát ale porovnává účinnost klasického potápivého boilies proti POP-UP kuličce. Ale jak sám autor videa říká: Účinnost nástrah se liší den ode dne. To znamená, že někdy více funguje klasické boilies, jindy zase POP-UP kulička. S tím jde souhlasit. Tak to prostě je!
Přesto, tahle videa jsou důležitá především v tom, že si na nich rybáři mohou prohlédnout chování ryb pod vodou na krmném místě. Je například hodně zajímavé sledovat, jak rychle a v jakém množství se u přichystaného krmení shlukne „bílá“ ryba. Skutečně! Na tomto videu jde nádherně vidět, jak perlíny a plotice okamžitě přiláká kukuřice, ve které hledají drobnější kousky, které se jim vlezou do drobných tlamek.
Na videu jde i parádně vidět, jak velcí kapři (když chtějí), dokážou z krmného místa prostě vytlačit „bílou“ rybu. Tento jev je patrný ke konci tohoto podvodního videa, kdy urostlejší šupináč prostě vytlačí z volného místa početná hejna drobnějších ryb.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Více videí od Radka Filipa naleznete ZDE
Pro nás velmi užitečným pohledem je, jak Radek Filip zaznamenal menší kapry. Proč? Na videu je vidět hned několik scén, ve kterých se menší kapr snaží nasát velkou kuličku. Nepovede se mu to! Ale právě tady je jasně vidět, jak důležité někdy bývá používat selektivní nástrahu, která prostě menším rybám nedovolí ji sebrat.
Dalším zajímavým úkazem je, že na videích je patrné, že větší kapři se drží opodál krmného místa. Sám autor videa Radek Filip v něm jasně říká, že na lovné místo nejprve najedou „násaďáci“. Přitom ve větší vzdálenosti lze vidět obrysy velkých kaprů. A teď se nabízí ta hlavní otázka: Je to jenom náhoda, anebo velcí (a zkušení) kapři „vědí“, že jim tady hrozí nebezpečí?
Ale pak to přijde! Na lovném místě se objeví naprosto dokonalý lysec! Nádherná ryba! A vybere si růžovou popku. Ta tentokrát vyhrála! Přesto nejde říci, že plovoucí boilies je účinnější než klasické. Už jen proto, že na videu je hned několik scén, kdy kapr „ochutná“ i klasické boilies, ale nenasaje ho. Takže závěrečné poučení? Funguje oboje boilies!
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: YouTube Radka Filipa