DomůRybolovné technikyKaprařinaÚspěšný lov velkých amurů na mlaskačku na jaře: Zaručené tipy a triky...

Úspěšný lov velkých amurů na mlaskačku na jaře: Zaručené tipy a triky jak na to!

- Reklama -

Lov amurů na mlaskačku bývá častokrát spojován především s letním obdobím. Ve chvíli, kdy se letní paprsky opírají do vodní hladiny, tak to ryby nejvíce láká do vyšších partií vodního sloupce. Jenže! Amury můžete velmi úspěšně chytat na mlaskačku i na jaře. Ano! Stačí najít vhodné místo k lovu a chytat na nástrahu, která amury zaujme. Tahle rybařina není žádná věda! A navíc nabízí adrenalin, se kterým se u jiného typu lovu nesetkáte. Do tohohle se zamilujete!

Jen si to představte: Stojí na břehu oblíbeného revíru a koukáte na vodní hladinu. Stromy a keře okolo vás začínají vydávat omamnou vůni z čerstvě rozkvetlých květů. Jaro je tady! Voda je sice ještě pořádně studená, ovšem jarní paprky sluníčka rychle ohřívají vodu na hladině. A přesně tohle láká (nejen) amury k hladině. Navíc, za chvíli začnou do vody padat první odkvetlé květy a jehnědy z nedalekých stromů. A tohle je ta pravá pozvánka pro amury, aby si nadlábli břicha.

VIDEO: Vše o lovu amurů na mlaskačku! Jak na to? 

Jedna věc na začátek: Amury na hladině je velmi jednoduché vyplašit. Proto je zásadní se chovat na břehu jako skutečný lovec – žádné prudké pohyby, žádné zbytečné dupání po břehu, žádné věci, které by mohly amury vyplašit. Tyhle ryby můžeme chytat úplně „pod nohama“, pokud se budeme chovat potichu. Zároveň taky myslete na to, že zvuk se vodou dobře šíří, takže při „výrazném chování“ na břehu vyplašíte ryby i dále na širé vodě. Bacha na to!

 

Kde chytat amury na mlaskačku na jaře?

Hledejte mělčiny! Tohle jsou naprosto dokonalá místa, na kterých můžete amury na mlasačku úspěšně chytat. I když je na daném místě třeba jen lehce přes metr hloubky, rozhodně mu věnujte pozornost. Velkou výhodou je, pokud se na mělčině nachází keře nebo převislé větve stromů. Právě z nich totiž padá nejrůznější potrava, kterou amuři sbírají.

Tohle je to místo, kde vítr tlačí chutnou potravu! Amuři nebudou daleko…

Samozřejmě, velmi nadějná místa jsou i ta, kde roste přímo vodní vegetace. Rákosy, lekníny, stulíky. Kolikrát můžete na takto zarostlých místech vidět, jak se stonky rákosu divoce třepetají. To se „pasou“ amuři! Navíc, tyhle ryby i velmi rády šmejdí okolo stulíků a leknínů, a pokud se nějaký květ stočí k hladině, pak po něm „stříbrné torpédo“ vystartuje.

Ještě jeden tip: Sledujte směr větru! Ideální jsou návětrné mělčiny. Proč? Právě zde je „tlačena“ teplá voda, která se na těchto místech víří. Ale hlavně! Vítr na tato místa vane obrovskou spoustu rostlinné potravy – spadané květy, jehnědy, kočičky, chuchvalce pylu. Určitě si vybavíte místa, kde vítr vytváří žluto-zeleno-hnědé koberce z tohoto organického materiálu, které jsou i několik centimetrů široké a až desítky metrů rozlehlé.

Na začátku sezóny nejsou „koberce“ z napadaného kvítí ještě tolik husté. Přesto je dobré těmto místům věnovat zvýšenou pozornost… 

Hodně rybářů se těmto zaneseným úsekům vyhýbá, protože nechce mít vlasec na cívce obalený v hromadě organického odpadu, který pak třeba vadí při nahazování. Ovšem na druhou stranu – právě tato místa jsou magnetem právě pro amury, kteří zde tyhle napadané květy, jehnědy, kočičky a chmýří s velkou chutí sbírají. Častokrát u těchto koberců můžete vidět velké obrysy ryb, které v nich tvoří typická kolečka, když rostlinný „materiál“ srkají pod hladinu.

 

Lov u rostlinných koberců: Jakou nástrahu použít?

Jelikož ryby s velkou chutí na jaře sbírají právě spadanou rostlinnou potravu, je rozumné jim něco podobného nabídnout. Ideálně nějakou nástrahu, která věrně kopíruje přirozenou potravu (nejen) amurů. Existuje něco takového? Ano! Velmi úspěšnou nástrahou je CUC! Speciál Record Corn, ve kterém jsou přímo vpečené kusy bylin. Tato nástraha tak vypadá jako spadlá jehněda nebo kočička. Tohle je fakt boží! CUC! Special Record Corn má velmi zajímavou vůni, která se těžko popisuje – představte si, že stojíte u rozkvetlého stromu. Přesně takto tato nástraha voní! Je to zajímavá směs vůní pylu, nějakého medového produktu, bylinek. Strašně zajímavá vůně!

Špičková nástraha na amury CUC! Speciál Record Corn Corn nabízí celou řadu předností…

Tahle nástraha ale nabízí další přednosti. Samozřejmě tou zásadní výhodou je to, že je plovoucí. A to opravdu dlouho! Nástraha tak vydrží na hladině dlouhé hodiny, takže se vám nestane, že začne po čase klesat ke dnu. To samé platí o nastražení: CUC! Special Record Corn vydrží na háčku dlouhé hodiny, a pokud je správně nastražen, pak vydrží i opakované zdolávání ryb.

Ono to plave! A zatraceně dlouho! Na hladině tahle nástraha vydrží až 24 hodin

Gigantickou výhodou je také to, že tato nástraha je těžká. S jednou kostičkou – pokud použijete dlouhý prut – jste schopni nahodit desítky metrů daleko. Kostička sice vypadá jako z montážní pěny, ovšem její hmotnost opravdu dovoluje dlouhé hody ke vzdálenějším překážkám. Další výhodou je tuhost nástrahy – i když bude do kostičky neustále „rýpat“ hejno drobných rybiček, tak nástraha se nerozpadne. Jakou má CUC! Special Record Corn konzistenci? Představte si měkčí turecký med, který propíchnete háčkem.

Nesmíme zapomenout ani na zbarvení této nástrahy. CUC! Speciál Record Corn má nádherně žluté zbarvení, takže nástraha jde na hladině velice dobře vidět. A to i v hodně špinavé vodě (zakalené, zařasené). Nezapomínejte na to, že kontrastní barvy jsou důležité, a že právě výrazné zbarvení může zvýšit počet záběrů. Takže tahle křiklavě žlutá barva je vítaná!

Krásně žluté zbarvení nástrahy CUC! Speciál Record Corn je viditelné za každé situace!

Tahle nástraha na amury je opravdu dokonalá pro jarní lov z hladiny. S nástrahou nahodíte k překážkám ve větší vzdálenosti, na háčku vydrží dlouhé hodiny, jde krásně vidět i v hodně zakalené nebo špinavé vodě, a luxusně napodobuje přirozenou potravu. Bomba!

 

Jaký návazec použít?

Hlavně to nekomplikujte! Lov amurů na mlaskačku je kouzelný v tom, že je naprosto jednoduchý. Stačí ke kmenovému vlasci připevnit návazec s háčkem. Je zapotřebí myslet na několik věcí! Zaprvé: Používejte kvalitní háčky, které jsou ostré, a které sednou do amurovy tlamy. Je třeba myslet na to, že při záseku nevyužijete protiváhu zátěže (při mlaskačce se nepoužívá), takže musíte mít hodně dobře „okováno“. Dalším důležitým prvkem je kvalitní navazovací materiál i kmenový silon. Při téhle rybařině můžete trefit i metrové „torpédo“ a věřte mi, že byste si do konce života tuhle ztrátu kvůli takové prkotině vyčítali.

K návazci: Je dobré se před samotným lovem přesvědčit o „kvalitě“ vody. Pokud je hladina čistá a není na ní příliš organického odpadu, pak je vhodné sáhnout po méně nápadném návazcovém materiálu – buďto po čirém vlasci, anebo rovnou po fluorocarbonu. Jestli je ale na hladině tlustý koberec ze spadaných rostlin, pak klidně můžete chytat na klasickou návazcovou šňůrku, protože ta se v tomhle bordýlku snadno ztratí.

Co se týče nastražení, tak máme několik možností. Nástrahu můžete nastražit buďto pod háčkem klasicky na vlas. Další možností je potom kostičku CUC! napíchnout přímo na háček. Jen dávejte bacha, aby byla nástraha skutečně propíchnutá, a aby vyčnívala špička háčku. Pokud by totiž špička háčku nebyla volná, pak by to mohlo znamenat „prázdný“ zásek při záběru amura. Takže bacha na to!

Lov amurů na mlaskačku je nádherná rybařina plná vzrušení! Není nic lepšího než vidět, jak se ke kostičce z květin blíží temný stín. Rázem se objeví obrovské kolo a špička prutu se ohne jako namožená záda. Pak začíná nefalšované rybářské eldorádo, nefalšovaná rybářská euforie! Tohle je lov, do kterého se zamilujete!

Tým LK Baits

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -