DomůRybolovné technikyKaprařinaTajemství podzimních kaprů: Na tuhle surovinu rybáři zapomínají! Kapři nechtějí jen maso!

Tajemství podzimních kaprů: Na tuhle surovinu rybáři zapomínají! Kapři nechtějí jen maso!

- Reklama -

O podzimní části rybářské sezóny se mezi rybáři častokrát mluví jako o nejvíce úspěšném období. Kdekdo by si mohl myslet, že tahle „fráze“ je zažraným stereotypem, který má rybáře donutit chodit k vodě i za škaredého počasí. Jenže ono spojení vysoké žravosti kaprů a podzimního období rybářského roku je prostě pravdivé. Důvod je naprosto jednoduchý: Kapři se musí připravit na nehostinné chvíle, které jsou za dveřmi. Protože ten, kdo se nepřipraví, uhyne. Takhle je to v přírodě prostě nastavené. A právě tohohle by měli rybáři využít…

Tu situaci zažil asi každý rybář. Konec léta a začínající podzim ještě za „normálních“ teplot kolikrát sice nabízí zajímavé rybářské zážitky, ovšem s přicházejícím říjnem a s klesajícími teplotami začíná neuvěřitelné rybářské eldorádo. Ano, může to být zčásti spojené s tím, že rybáři do svazových vod sypou velké množství krásných kaprů. Jenže! Ona ta klesající teplota vody má neuvěřitelný vliv na příjem potravy ze strany. Je to jednoduché: Kapři prostě dostali jasný signál – nažer se, protože jinak uhyneš…

Podzim je tady! Hustý opar nad vodní hladinou, silná jinovatka na okolní trávě a nízké teploty vzduchu. Ryby dostávají jasné signály, aby se pořádně připravily na nehostinné chvíle, které už buší na dveře…

Co je vlastně tím hlavním impulsem pro zvýšený příjem kvalitní potravy? Kapři velmi citlivě reagují například na první mrazíky, které podzim přináší. Právě v tuhle chvíli dostávají ryby impuls k zvýšenému příjmu potravy. V tento čas dochází k přibývání svalové hmoty a ukládají se zásobní látky, ze kterých ryby čerpají celou zimu. Jak to v praxi „vypadá“? Díky nastřádaným zásobám nemusí kapři několik dní, ale dokonce i měsíců, přijímat potravu.

VÍTE, ŽE: Kapři nemají žaludek, ale střevo, kde se potrava rozkládá v jednoduché látky, a střevní stěnou se do krve vstřebává energie, která je potřebná k tvorbě zásobních látek.

Jak dostat takového podzimního kapra na háček? Je zapotřebí vybrat nástrahu, která mu zachutná! 

Ještě jinak: Čím více je ryba v klidu, tím méně potravy v nehostinných podmínkách potřebuje. Typickým příkladem jsou stojaté vody, na kterých nepanují silné proudy. Právě tady ryba může nepřijímat potravu velmi dlouhou dobu. Opačným případem je ale například řeka, ve které se ryby musí neustále přikrmovat, aby doplnily energii. Jen tak přežijí i ty nejtvrdší chvíle…

 

Nekoukejte jenom po mase…

Když se řekne podzimní lov kaprů, pak valná většina kaprařů odpoví, že do těchto podmínek je nejlepší masová potrava. Nic proti tomu! Masová potrava skutečně patří k velmi funkčním nástrahám a krmením, protože právě ty obsahují všechny atraktivní látky, podle kterých kapr pozná, že před ním leží cosi nutričně bohatého. Takže na podzim se vyplatí používat například silný rybí protein Nutric Acid.

Masové nástrahy dokážou přinést neuvěřitelné ryby! 

Ale! Masová potrava není jediným řešením! Hodně rybářů dává v tomto období ruce pryč od sladkých nástrah. Ale to je chyba! Proč? Vysvětlíme si to na příkladu: Na vodách s dostatkem přirozené potravy (různí bezobratlí živočichové) mohou sladké nástrahy mnohem lépe fungovat. Proto kolikrát nástraha se sladidlem NHDC rozdrtí masové nástrahy na plné čáře. A to jako fakt výrazně! Čím to je? Prostě tahle potrava je pro kapry naprosto unikátní, neodolatelná a vyhledávaná.

CUC! Compot NHDC dokáže při podzimním lovu kaprů rozdrtit masové nástrahy na plné čáře!

Prosím, pochopte jednu věc: Tímto neříkáme – nepoužívejte masové nástrahy, ale používejte jen sladké věci. Ne! Ideálním řešením je na jeden prut nastražit masovou nástrahu se silným rybím proteinem Nutric Acid, a na druhý nastražit „těžkou energii“ se sladidlem NHDC. Díky tomu tak pokryjete hned dva druhy nástrah. Až po nějaké chvíli, kdy zjistíte, co kaprům více chutná, tak podle toho můžete jeden typ nástrahy vyřadit. Protože ono se může stát, že narazíte na vodu s menším množstvím přirozené potravy, takže masové nástrahy s vysokým obsahem atraktivních látek budou jasným favoritem. Ale to je zapotřebí zjistit!

Perfektní nástraha NUTRIGO Mango má i ve studené vodě skvělé výsledky!

Samozřejmě, úspěšná nástraha pro lov v chladné vodě by měla vysílat silné potravní signály i za hodně nízkých teplot. Co do takových podmínek použít? Naprosto ideální je například nástraha NUTRIGO Mango. Tato nástraha na kapry do studené se velmi rychle rozpadá i v hodně chladné vodě, takže vysílá brutálně silné potravní signály. A navíc! Mango vytváří fakt nepřekonatelnou pachovou stopu, která dokáže zaujmout kapry i na hodně velkou vzdálenost. Tohle je pro podzimní chytání kaprů fakt bomba!

Nástraha FISH ACTIV PLUS je vynikající variantou do studených vod. Jedná se o nástrahu na kapry s rychlým rozpadem, která vysílá silné potravní signály. A navíc se velmi rychle tráví…

Dalším zajímavým řešením jsou nástrahy FISH ACTIV PLUS. Co to je? Jedná se o nástrahy a krmení, které se velmi rychle rozpouštějí. Ale to není všechno! Tyto dobroty se také rychle vstřebávají ve střevě kaprů až dvakrát rychleji než klasické boilies. K čemu je to dobré? Díky tomu ryba nepřichází o energii a její trávení je tak dvakrát rychlejší. No a, ptáte se? Tohle má ale velký význam, když chytáte delší dobu – třeba 24 hodin a déle. Právě za tuhle dobu dokáže kapr vyhodnotit rychlou stravitelnost tohoto krmení, takže začne krmení vyhledávat opakovaně a snáze pak udělá chybu. Navíc, FISH ACTIV PLUS je díky rychlejší stravitelnosti ideální na založení krmného místa nebo na předkrmování za hodně nízkých teplot.

 

Nutričně bohatá potrava: Pojem, který se mezi rybáři stal sprostým slovem

V posledních letech se pod tlaky nejrůznějších názorů vrylo do rybářského vědomí takové přesvědčení, že používání nutričně bohatých nástrah nemá smysl. Ti nejzkušenější kapraři, kteří jezdí na těžké výpravy v chladném podzimu nebo zimě, a kteří i v tomto extrémně náročném počasí dokážou chytat velké kapry, by asi nesouhlasili. A to prostě není výmysl, protože takhle to v rybí říši funguje…

Vždy při výběru nástrahy přemýšlejte nad tím, jak vypadá ekosystém pod vodní hladinou. Pokud je v daném revíru nižší výskyt bezobratlých živočichů, pak jsou masové nástrahy a krmení jasnou volbou… 

Co tím myslíme? Je třeba si uvědomit, že voda s příchodem podzimu a zimy se logicky ochlazuje. Ano, a právě tohle má na ryby obrovský vliv! Proč? Ryba je poikilotermní tvor, což znamená, že postupně ztrácí také energii. No, a co z toho vyplývá? V takových podmínkách je kapřím zájmem vyhledat co nejbohatší živinovou potravu za utracení co nejméně energie. Ryba se pohybuje pomaleji a jejím cílem je tak přijmout kvalitní potravu.

Jasně, pokud jdeme s lehkým feederem nebo s krmítkem na „podzimní násaďáky“, pak samozřejmě kukuřice, pečivo a další klasické nástrahy budou fungovat. Určitě ale nenamítnete nic proti tomu, že „násaďáci“ se často chovají jako hejno slepic, které se žene za flusem. Ty ryby by prostě kolikrát spolkly i prázdný háček. Je to tak? Pokud ale mluvíme o „domorodých“ a zkušených rybách, pak je to něco jiného. Tady je fakt důležité nabídnout něco, co je zaujme…

Podzim patří k nejkrásnějším rybářským obdobím! A to nejen díky aktivním kaprům, ale také díky měnící se přírodě. Ta teď hraje všemi barvami! A ten klid…   

Navíc, celou snahu ze strany rybáře můžou ještě více komplikovat podmínky, ve kterých lovíme. Co to znamená? Příjem potravy ze strany kapra je totiž extrémně závislý na ekosystému, ve kterém žije. Pro vysvětlení: Pokud kapr žije v málo až středně zatížené vodě rybí obsádkou, a má po celou sezónu dostatek přirozené potravy, jistě si zásoby ukládal po celý rok a nepotřebuje výrazně zvyšovat příjem potravy. Takže tady je rybaření docela komplikované…

Jenže! Ve většině případů je konkurence pod vodní hladinou vysoká i díky plevelným rybám a logicky tak kapři musí bojovat o každé sousto, protože potřebují navyšovat krmné dávky. Proč? No protože z nich žijí celou zimu, a díky těmto zásobám navíc přežívají například nemoci v jarním období, které je pro ryby také extrémně náročné. Dobře stavěná ryba v kondici a s „kvalitní“ imunitou přečkává až do reprodukce – a tento koloběh pokračuje až do samé smrti ryby…

Tým LK Baits

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -