DomůRybolovné technikyKaprařinaRybářské tipy & triky: Několik užitečných rad, jak na kapří velikány našich...

Rybářské tipy & triky: Několik užitečných rad, jak na kapří velikány našich vod

- Reklama -

Lov kaprů patří k nádherným rybářským disciplínám. A pokud naleznete ta pravá místa, pak si kromě obrovského klidu a relaxu můžete i skvěle zachytat. Obrovské ryby žijí i na svazových vodách. Ale pozor! Abyste je přelstili, tak musíte dodržovat několik pravidel. Pokud všechno splníte, pak je úspěch nadosah ruky.

Velké ryby ze svazové vody si každý rybář považuje. Za těžkým úlovkem totiž stojí hodiny a hodiny tvrdé práce. Je zapotřebí najít to správné místo, a na něj následně přilákat ryby. Jenže to není všechno. Aby byl rybář úspěšný, tak musí zvolit i správnou montáž, a hlavně i atraktivní nástrahu. Pokud toto všechno sladíte dohromady, pak budete úspěšní. Přečtěte si tento článek, ve kterém naleznete 6 účinných rad, jak si užít lov kaprů.

kapr

 

1) Chytejte na nepřístupných místech

Chcete-li přelstít opravdu opatrné, a dá-li Bůh, nikdy nechytané ryby, vyhledávejte taková místa, která jsou hůře přístupná pro ostatní rybáře. V nejlepším případě vypadají tato místa tak, že se na ně dostanete pouze po vodě a chytat musíte před rozrostlými vrbovými háji. Ryby zde mají dostatek klidu, a pokud se vám podaří dostat montáž do jejich přirozeného prostředí, a zaujmout jejich pozornost vhodným krmením, je to jeden z velkých kroků k úspěchu

krajina

 

2) Chytejte z odhozu

Chytání z odhozu je to, co dělá rybařinu rybařinou. Technika a síla hodu, zvolení vhodného náčiní a montáže, u které budeme mít jistotu, že se při náhozu nezamotá. Při skloubení veškerých těchto dovedností a znalostí budete o krok napřed před ostatními. Dostanete svou montáž bez větších rozruchů tam, kde ji chcete mít – v kapří kuchyni.

kapr

 

3) Buďte nenápadní

Snažím se být co nejméně nápadný, a proto volím jako kmenový vlasec nejčastěji čirý monofil. Chytám na rozlehlých jezerech a přehradách, kde je nutnost dostat montáž k slepým ramenům, starým korytům řeky či zbouraným starým domům do značné vzdálenosti, proto je ideální, a pro mě zcela dostačující, průměr monofilu 0,25 až 0,28 mm. Jako odpalový vlasec volím taktéž čirý monofil o průměrech 0,35 až 0,42 mm.

navijaky

Montáže volím ze ztužené šňůrky nebo z fluorocarbonu. Není nic horšího, než když sedíte hodiny a hodiny u zamotané montáže. Proto používám pro tyto účely materiál, který je tužší a je tak méně náchylný k zamotání. U náhozu, těsně před dopadem olova na hladinu, chytnu cívku navijáku, a návazec se tím překlopí před olovo. Cívku poté stále držím a čekám, než celá montáž dopadne na dno. S takovýmto postupem a použitým materiálem mám pak větší jistotu, že montáž leží na dně připravená bez zamotání.

montaz

Návazce ze ztužené šňůrky nebo flurocarbonu nahřeji nad párou, a poté je okamžitě ochladím vodou. Návazec pak drží krásně tvar a nijak se nekroutí.

uprava_montaze

montaz_uprava

Pro dlouhé náhozy používám helikoptérovou montáž. Je to jediná montáž, se kterou dosáhnete největších vzdáleností díky olovu na konci celé udice, jehož těžišti nic nebrání v letu. Olova používám dle situace od 80 do 100 gramů. A nad olovem používám tuhý fluorocarbon o průměru 0,42 mm. Pokud se stane, že tuto montáž utrhnete, nemusíte se bát, že by ji za sebou kapr táhl. Obratlík s kroužkem se nachází mezi dvěma stopery, které po záběru sklouznou, přepadnou přes uzlík a kaprovi tak nezůstane v tlamce nic jiného než návazec.

montaz_na_kapry

 

4) Zvolte správnou návnadu

Vnaďte pouze dle vašeho nejlepšího vědomí či svědomí. Myslete na to, že chcete přelstít toho největšího kapra z teritoria, ve kterém chytáte, proto klaďte spíše pasti v podobě nástrahy s pár volnými návnadami.

Existuje ale ještě další možnost. Krmením stáhněte menší rybu na jedno místo a chytejte krajem takto prokrmeného místa. Nejednomu rybáři se taktika chytání na kraji krmného místa vyplatila.

boilies

Osobně si místa před lovem prokrmuji pouze střídmě. Těsně před lovem na místo pohodím pár volných návnad a jde se na lov. Nechci rybu nakrmit, naopak chci ji přelstít, a to co v možná nejkratším možném čase. Pokud navštěvuji jedno místo vícekrát, tak největší dávku krmení dávám právě tehdy, když své místo opouštím – chci aby se zde krmící se ryba zase vrátila.

boilies

 

5) Když to situace vyžaduje, tak buďte atraktivní!

Pokud záběry nepřichází a vy víte, že se kapři na vašem místě krmí, což vám dávají znát častými výskoky kolem vašeho lovného místa, tak přidejte na atraktivitě. Obalte boilie či pop-up pastou, okrájejte boilie, nastražte pop-up namočenou v esenci – fantazii se meze jednoduše nekladou. V kaprařině toto platí dvojnásob, neb situace u vody nejsou nikdy stejné, pokaždé nás překvapí něco nového a to je na té naší rybařině to krásné – ta nepředvídatelnost a nevědomost, co se stane, co může přijít.

boilies

 

6) Bavte se tím, co děláte

Nechytejte kapry proto, abyste plnili stránky časopisů či webových stránek. Zážitky, které se stanou u vody, vám nikdo nevezme, a budete z nich žít dalších spoustu let. Choďte k vodě hlavně tedy kvůli sobě a kvůli novým zážitkům – a lepším zítřkům!

kapr

Hodně štěstí

Autor: TH

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -