Podzim. Jedno z nejkrásnějších období u vody. Podzim totiž nabízí jedinečnou atmosféru – přírodu v unikátním „oděvu“, božský klid a mlsné ryby. Ano. Právě chladné období stojí za tím, že kapři teď shánějí potravu ve velkém. Ryby se totiž musí připravit na nehostinné chvíle, které za pár týdnů zima přinese. Takže kapři v tomto období berou jako diví. A rybáři by této šance měli využít. Jak ale chytat kapry na podzim a v zimě? Pojďme si povědět několik tipů…
Pro mnoho rybářů už sezóna skončila. Ale to je velká škoda. Právě teď aktuální podmínky u vody slibují hotové eldorádo. Jak už jsme si řekli – kapři nyní přijímají potravu ve velkém, a proto šance na pěkný úlovek není zrovna malá. Tou zásadní otázkou ale je, jak se kaprům dostat na kobylku? Co je třeba udělat pro to, abychom byli u vody úspěšní i v těchto nehostinných podmínkách? Abychom si i v chladném počasí „sáhli na rybu“, je zapotřebí se zaměřit na vlastnosti nástrahy a krmení nebo na lovné místo.
Lovné místo: Zatopené hrany jsou TOP!
Začněme lovným místem. Mezi rybáři panuje takové obecné pravidlo, které říká, že v chladném období je nutné chytat v co největší hloubce. No, něco na tom je, ale úplná pravda to zase není. Proč? Protože na podzim se počasí velice často mění. Buďto je zamračeno a prší, anebo svítí sluníčko. K tomu musíme připočíst i neustále se měnící směr větru, který je také důležitým faktorem pro úspěšnou rybařinu. Takže, když se na tento „guláš počasí“ podíváme, pak je těžké určit, kde je vhodné na podzim chytat.
Přesto, existuje univerzální typ vhodného místa pro podzimní lov kaprů, který by mohl přinést ovoce. A tím místem je zatopená hrana. Jde o lovné místo, kde se dělí mělčina a hloubka. Pro představu: Existují rozlehlá místa, na kterých je 3 až 4 metry hloubky, přičemž v daném úseku se nachází hrana, za kterou hloubka padá na nějakých 7 až 9 metrů. A to je ono! Toto je to ideální místo pro lov kaprů v chladné vodě! Ptáte se proč?
Místo podobného ražení nabízí jednu obrovskou výhodu – právě onu různou hloubku. A této přednosti je třeba využít. Jak? Pokud u vody panují dobré podmínky (vyšší teplota, slunečné počasí), pak je rozumné naši nástrahu prezentovat na mělčím úseku místa. Ovšem, když se přiřítí dešťové nebo sněhové mraky, je lepší nástrahu posunout za hranu do větší hloubky. A pokud začne foukat silný vítr, pak je „na tuty“ dobré, když naši nástrahu za tuto hranu umístíme. Ryby se totiž před „proudem“ z vln rády schovávají za terénními nerovnostmi, takže tento krok může přinést krásného kapra.
Ono, najít vhodné místo pro úspěšný lov kaprů na podzim, není snadné. Ale pokud se budete řídit vašim loveckým instinktem, pak to nemůže dopadnout špatně. A na kterých místech na podzim není radno pokoušet štěstěnu? V chladných obdobích roku nemám moc rád ta místa, která jsou v blízkosti přítoků. Proč? Protože pokud natrefíte na čas, kdy začne silně pršet, tak potom je velká pravděpodobnost, že se oním přítokem přiřítí obrovské množství studené vody. A tato „chladná masa“ spolehlivě vytlačí kapry pryč.
Rybářské tipy: Nástrahy pro úspěšný lov kaprů na podzim
Teď k nástrahám. Ty jsou pro úspěšný lov kaprů v chladných vodách pochopitelně také klíčové. Pokud se vydáme na náš oblíbený revír někdy začátkem listopadu, pak zjistíme, že teplota vody velice často padá pod 10 ˚C. A právě tato hodnota je pro nás velice důležitým údajem. V takto studené vodě se totiž už hůře dostávají olejnaté látky z nástrahy do vodního prostředí. Proto je zapotřebí sáhnout po takových nástrahách, které jsou pro lov kaprů v chladných vodách určené.
Těch nástrah do studených vod je v regálech rybářských obchodů obrovské množství. Jedná se o nástrahy, které jsou vyrobené ze speciálních směsí, které slibují perfektní vlastnosti za nízkých teplot. Ovšem takové nástrahy nejsou zrovna levné. Přesto! Najde se několik výjimek, které si může dovolit i „normální rybář“.
Pokud se tedy rozhodnete si zakoupit nějakou komerčně vyráběnou nástrahu, pak vám dám jeden tip. V poslední době mi velice dobře funguje boilies od firmy MIKBAITS – MIRABEL Pampeliška. Jasně, zní to jako „skrytá reklama“ – ovšem tyhle řádky berte spíše jako doporučení od spokojeného zákazníka. Toto boilies je totiž vyrobeno z perfektní směsi, která dokáže přemluvit k záběru kapitální kapry i za mrazivých dní. Věřte nebo ne, ale tyto kuličky opravdu šlapou. Jestli se tedy vydáte v nejbližších dnech na kapry, tak si toto boilies přibalte s sebou. Jedná se o perfektní nástrahu za velice rozumnou cenu.
Pokud si boilies vyrábíte v pohodlí domova, pak pro vás mám několik tipů. Při výrobě směsi na výrobu boilies do chladné vody vyřaďte olejnaté složky (např. semena, oleje). A naopak zkuste do směsi přidat výraznou esenci na alkoholové bázi. Tyto speciální esence jsou totiž pro výrobu boilies do chladných vod cíleně určené (i v chladných vodách mají perfektní vlastnosti). A nezapomeňte do směsi přidat i výraznou barvu. Pamatujte na to, že na konci sezóny jsou dna v našich revírech hodně tmavá a pochmurná. Takže teď máme perfektní příležitost zaujmout kapry výraznou kuličkou. Pamatujte na to!
A co krmení? Vsaďte na retro!
Jak na podzim krmit? To je velice důležitá otázka! I když ryby v chladné vodě spolehlivě berou, je zapotřebí se při krmení kaprů chovat „zodpovědně“. Už jsme o tom mluvili. Na podzim a v zimě se velice často mění podmínky u vody. A tyhle změny mohou apetit ryb utnout z minuty na minutu. Proto je dobré krmit po menších dávkách. Jestli se ryby budou na lovném místě krmit intenzivně (poznáme podle počtu záběrů), pak je zapotřebí zvýšit intenzitu krmení. Pokud ryby krmení nepřijímají, potom množství krmení snížíme.
A čím vlastně krmit kapry na podzim? Krmná dávka by se měla skládat ze dvou částí. Na jednu stranu v krmení nesmí chybět „voňavá“ složka s intenzivní a koncentrovanou vůní. Velice rozumným krokem je použít speciální krmnou směs, která je poskládaná pro chytání ryb v chladné vodě. Naprosto nejlepší směsí do takových podmínek (alespoň podle mé osobní zkušenosti) je krmení od firmy Lorpio, které se jmenuje ČERNÁ PLOTICE. Jedná se o perfektní krmení, které má velice výraznou vůni a spolehlivě přiláká kapry k nástraze. Navíc cena této návnady je přijatelná.
Teď druhá část krmení. Abychom rybu na místě udrželi po delší dobu, je nutné do krmení přidat „pevnou složku“, která donutí kapry zůstat na lovném místě. A teď se vrátíme do časů minulých. Ideální surovinou pro lákání kaprů v chladném období jsou brambory. Ano! Klasické brambory. Ani byste nevěřili, jak kaprům chutnají. A jak spolehlivě přilákají kapry na lovné místo.
Ale pozor! Je důležité, abychom brambory správně připravili. Je důležité je uvařit do měkkého stavu. Takto upravené brambory ryby mnohem lépe stráví, takže další „pocit hladu“ dostanou v mnohem kratší době. Osvědčeným fíglem je, když brambory příliš nerozmačkáme a necháme je v „původním“ stavu. Nebojte, takový brambor není pro kapra nijak velkým soustem. Pokud brambor dobře uvaříme (bude měkký), pak jej kapr po pár nasátích úplně „rozdrolí“. Brambory určitě vyzkoušejte!
Autor: Viktor Krus
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz