Správná návnada a její efektivní prezentovaní je stejně důležité, jako mít na háčku kvalitní nástrahu. Právě návnady jsou nezbytnou součástí při lovu kaprů, a to především na velkých vodách, kde musíme kapry přilákat z velké vzdálenosti na naše lovné místo. Co ale použít? Zkuste partikly! Ty jsou zaručeným způsobem, jak dosáhnout kýženého úspěchu.
Partikly jsou jednoduše řečeno semena rostlin, s pomocí kterých lákáme kapry na naše lovné místo. Jde především o kukuřici, hrách, pšenici nebo řepku. Všechna tato semena patří k osvědčeným návnadám, které vcelku spolehlivě přilákají kapry na naše lovné místo. Ale jen za určitých předpokladů! Partikly je totiž nutné ve vodním prostředí prezentovat po správné úpravě.
Naprostou nutností je semena upravit tak, aby byla krásně měkká. Větší semena, jako jsou hrách nebo kukuřice, musíme uvařit. Tím semena následně krásně změknou a pro ryby se stávají snáze stravitelnější. Semena povětšinou vaříme, až jsou pěkně měkká, a my je snadno rozmělníme mezi prsty. Tato úprava je opravdu nezbytná. Pokud bychom do vody naházeli tvrdý (neuvařený) partikl, mohli bychom rybám způsobit poranění trávicího traktu! Menší semena jako jsou pšenice nebo řepka, stačí několik hodin namáčet. Opět až do té podoby, kdy budou pěkně měkká.
Co použít?
Kukuřice – Tato velká semena žluto-zlatavé barvy patří k neodmyslitelným klasikám při lovu kaprů. Kapři, a především i amuři, kukuřici milují! U kukuřice je opravdu důležité, abychom ji pěkně uvařili až do měkké podoby. Pokud se stane, že ji rozvaříme, tak to při vnadění vůbec nevadí. Můžeme ji do vody naházet i v tomto stavu. Alespoň bude pro ryby rychleji stravitelnější, což znamená, že budou mít na našem lovném místě za chvíli zase chuť na něco dobrého.
Na rozvařenou kukuřici ale nelze lovit, protože z háčku nebo šňůrky pod háčkem odpadne. Pokud se nám povede, že kukuřici uvaříme do té správné podoby, kdy není přespříliš měkká, pak ji můžeme použít i na (popřípadě pod) háček. Kukuřice je totiž i velmi efektivní nástrahou, která přelstila nejednoho velkého kapra nebo amura. Povětšinou nastražujeme hned několik semen najednou.
Hrách – I tato zelená zrnka kulovitého tvaru je nezbytné před použitím uvařit. Do hrnce jednoduše nasypeme hrách, který zalijeme vodou. Hrách vaříme až do té doby, než krásně změkne. Jestli máme v plánu na hrách lovit, nesmíme jej rozvařit. Při rozvaření totiž zrna změknou až příliš, a následně na háčku nedrží.
Při lovu na hrách můžeme použít jednoduchý fígl pro jeho zatraktivnění. Hrách jednoduše navlečeme na šňůrku pod háčkem a na její konec přidáme kousek polystyrenu. Tím docílíme toho, že hrách nadlehčíme a on se bude nad dnem krásně vznášet. Tím zhotovíme atraktivnější nástrahu, která zaručeně přelstí i zkušené ryby.
Hrách, stejně jako kukuřici, je nutné pořádně uvařit, abychom předešli poranění trávicího traktu ryb. Ten můžou poškodit tvrdá (neuvařená) semena hrachu. Pokud máme k dispozici například i uvařenou kukuřici, můžeme ji s hrachem smíchat. Díky tomu nám vznikne pestřejší a atraktivnější krmící směs, která zaručeně přiláká ryby.
Řepka – Tato drobná zrnka tmavého zbarvení patří k velice osvědčeným návnadám. Semínka řepky mají velice vysoký podíl oleje. Jsou velice efektivní především pro vnadění kaprů na stojatých vodách. Na řekách můžeme mít s řepkou problém v tom smyslu, že proudící voda může semínka řepky smýt a odnést z našeho lovného místa neznámo kam. Tím přichází naše snažení přilákat ryby na lovné místo zcela vniveč. Řepku upravujeme namáčením. Velice efektivní je ji nechat i naklíčit. Stačí ji namáčet do té doby, než ze semínek vyraší drobné klíčky. Tato úprava návnadu velice zefektivní.
Pšenice – Drobná semínka pšenice zlatavé barvy mají ryby také v oblibě. I pšenici upravujeme namáčením do doby, až pěkně změkne. Drobná zrnka lze i uvařit, což celý proces úpravy této návnady urychlí. I pšenici lze nechat naklíčit. Stačí ji nějakou dobu namáčet a počkat, až ze semínek vyraší klíčky. Ty udělají ze semínek neodolatelnou pochoutku. Pšenici můžeme smíchat s řepkou, ale i většími semeny – hrachem a kukuřicí.
Pšenici lze použít i jako nástrahu. Před nastražením ji upravíme vařením. Zrnka pěkně změknou, a následně je lze snadněji nastražit. Jelikož jsou zrnka pšenice drobná, musíme je nastražovat na menší háčky. Proto je pšenice výbornou nástrahou spíše při lovu na lehčí položenou, feeder nebo plavanou. Zrnek nastražujeme na háček více, abychom vytvořili atraktivnější nástrahu určenou pro ryby.
Reklamní sdělení: Začínáte s lovem kaprů? Nejlepším rádcem do vašich začátků je kniha Základy moderní kaprařiny! Tato kniha je podrobným průvodce pro kaprařské začátečníky. Najdete v ní nespočet tipů, triků, ilustračních fotografií či ilustrací. Knihu si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Rubico.
Autor: Viktor Krus