Lov kaprů na řece. Nádherná rybářská „disciplína“, do které se zbláznil nejeden milovník kaprů. Nechci zase rozpoutávat ten věčný spor, protože nemá správnou odpověď, ale kapři z řeky pro mě mají o kousíček větší cenu než ze stojáku. Proč? Protože kapři z proudů jsou chytří, bojovní a neuvěřitelně zarputilí. Když se vám podaří zapnout skutečného říčního mohykána, je to zážitek na celý život. Věřte mi: Nic lepšího není! Přál bych každému rybářovi si vyzkoušet lov kaprů na řece, a přitom chytit nějakou pěknou rybu. A víte vy co? Já vám poradím, jak na to…
Nechápejte mě zle: Já si užívám každého velkého kapra, kterého dokážu úspěšně zdolat na břeh. Vlastně, nemusí být ani velký, hodně mě potěší i netradiční forma kapra, která není tolik běžná. Na druhou stranu ale uvnitř sebe cítím, že kapři z proudů jsou jiní. Prostě to tak je! V momentě, kdy se vám podaří dostat pěkný kousek na háček, začne nefalšované rybářské eldorádo. Říční kapr v mžiku hledá nejbližší úkryt, využívá proudu a snaží se využít ve svůj prospěch cokoliv, co mu řeka nabídne. A ta mu toho nabízí kolikrát přebytek, proto je lov kaprů v proudu mnohem větší vzrůšo! Tenhle typ adrenalinu při zdolávání říčního kapra je návykový jako pervitin! Ujíždím na tom…
VIDEO: Nechce se ti číst článek? Tak mrkni na moje video o lovu kaprů na řece
Abych ale mohl dostávat svou dávku emocí v podobě této adrenalinové drogy pravidelně, potřebuji kapry nejprve správně lokalizovat. A musím říct, kolikrát je to pořádně tvrdý oříšek. Velká dřina to potom je na takových řekách, na kterých je regulovaný břeh, takže na první pohled není moc zřejmé, kde jsou ta pravá místa. A pak je nutné vyvinout trochu úsilí a začít hledat. Ale k tomu se ještě dostaneme. Jaká jsou vlastně ta pravá místa pro lov kaprů na řece?
Kde chytat kapry na řece?
Řeka pro mě znamená život. Když sedím na břehu jakéhokoliv toku, nepřestává mě fascinovat ta nekonečnost. Korytem se valí životodárná voda, a vy najednou víte, že jste součástí toho všeho. Je to zvláštní pocit koukat na tu pohybující se masu vody, a vědět, že tou řekou putuje voda až do vzdálených moří a oceánů. Ale zpátky do našich končin. Kde vlastně hledat velké kapry v řekách, které protékají naší nádhernou krajinou? Osobně mám nejraději tato místa…
FAKT DOPORUČUJI: Špičkový stojan na pruty za pár stovek! Kvalita za pár korun!
Vracáky: TOP flek na říční kapry! Jen si to představte: Stojíte u vaší oblíbené řeky a koukáte na svištící hladinu, která strhává všechno sebou. Najednou si ale všimnete, že rychlý proud se začíná „lámat“, a rázem jakoby voda začala téct protiproudu, čímž vznikne místo, na kterém se víří masa vody jako v obrovské pračce. Ano! Tohle je vracák. Jedno z nejlepších míst na řece, na které můžete narazit. Jak ho poznáte? Jednoduše! Vezměte třeba kus klacíku, hoďte ho do vody, a pokud se v daném místě otočí proti proudu a poplave „nahoru“, jste na správném místě.
Proč se tady voda točí? Vracák vzniká tak, že dochází k výraznější změně hloubky. Voda se na první pohled zuřivě točí v kruhu, přitom ale právě toto místo skýtá rybám trochu klidu pro odpočinek. Uprostřed vracáku je „klidová zóna“, kde ryby často stojí. Zároveň se zde ale zachytává i naplavená potrava, která se ale díky vířící se vodě neustále „vznáší“ nade dnem. Tohle si nemůžou nechat kapři ujít! A proto pokud víte, kde se vracáky točí jako kolo štěstí, rozhodně si to tady pořádně omrkněte. Tady to „smrdí“ velkou rybou!
Ostré hrany: Prakticky neexistuje řeka (pokud není zregulovaná na betonový kanál), která by neměla velmi členité dno. Na všech řekách, kde jsem rybařil, byla místa, kdy mělčina s metrovou hloubkou rázem padala z ostrého srázu do několikametrové hloubky. A právě tady takové místo patří k tomu nejlepšímu, co může řeka nabídnout. Tyto ostré hrany jsou velmi oblíbenými místy, která navštěvují i kapři.
I zde sice dochází k velké změně hloubky jako u vracáků, ovšem tady se voda tak viditelně netočí. To ale neznamená, že se zde kapři nemohou schovat před ostřejšími proudy. A hlavně i zde dochází k zachycování nebo k víření potravy vlivem podvodního proudu. Kolikrát se tak můžete setkat s tím, že kapři plavou podél hrany a hledají vše, co by si mohli nacpat do břicha. Zejména pak v tom případě, pokud na hraně leží potopený pařez, o který se zachytávají nejrůznější dobroty. Pokud tedy víte na řece o takovém členitém úseku, určitě to tady vyzkoušejte.
Mosty (a jiné vodní stavby): Tahle místa jsou nejvíc! A pokud navíc vodní stavby zasahují i do samotné řeky (třeba pilířem), pak je to úplně jasný hotspot. Ano! Právě za zmíněným pilířem dochází k „lámání“ proudu, což výrazně mění charakter toku. Rázem totiž vzniká klidová zóna, ve které ryby často stojí. Navíc, i tady mlsní kapři koukají po něčem k snědku, co teče z horního toku.
Samozřejmě, velmi dobré jsou i takové mosty, které jsou v rušnějších částech. Co tím myslím? No, když chvíli sedíte pod mostem někde ve městě, tak si brzy všimnete, že lidé častokrát házejí něco chutného do vody. A ryby si na tohle velice rychle zvyknou. Proč tady těchto pravidelně krmených míst nevyužít?
Dalšími zajímavými vodními stavbami jsou ale například i mola a přístavy. Kapři zde častokrát hledají úkryt, a také zde hledají chutné bezobratlé živočichy, kteří lezou po potopených částech vodních staveb. Proto i zde rozhodně doporučuji hledat životní úlovek. Jen bacha na stabilizační lana! Mola jsou často ukotvena pomocí pevných lan, která jsou smrtící pro naše montáže, proto si takové místo nejprve pořádně prohlédněte.
FAKT DOPORUČUJI: Špičkový stojan na pruty za pár stovek! Kvalita za pár korun!
Zatopené hráze: Na hodně řekách se můžete setkat s potopenými vodními stavbami, které připomínají podvodní hráze. Jde buďto o betonové nebo kamenné stavby, které ale perfektně fungují jako „lapač“ potravy. Na těchto zatopených stavbách se zachycují sedimenty, ve kterých bují bezobratlý život. Tohle je prostřený stůl pro kapry. Kolikrát se zde můžete setkat i se škeblovými „poli“, která kapři doslova milují.
Navíc, právě zde dochází i ke změně proudu a někde mohou vznikat klidové zóny, kde budou kapři odpočívat. A tady je dobré lovit! Ale nezapomínejte na to, že lov poblíž těchto překážek patří k těm nejvíce rizikovým, protože kapři mohou o beton nebo kameny uříznout návazec. Na tohle myslete a přizpůsobte tomu vybavení…
Přírodní překážky: Zatopené pařezy, padlé stromy, leknínová nebo stulíková pole, rákosové háje. Tohle všechno jsou přirozená místa, která kapři navštěvují. Pokud mluvíme o zatopených pařezech, zde kapři hledají především úkryt, ale i bezobratlé živočichy, kteří se zde velmi často vyskytují. To samé platí o oblastech s vodními rostlinami, u kterých jsou sedimenty plné larev a červů. Kapři nebudou daleko!
Bohužel, v posledních letech podobných úseků často ubývá vlivem regulace. Takže častokrát se můžete setkat s tím, že padlý strom po několika týdnech někdo zpracuje. Proto vzniklých situací co nejrychleji využijte a snažte se z nich vytěžit maximum. Protože třeba právě padlé stromy patří k tomu nejlepšímu, co může řeka nabídnout. Zde prostě máte jistotu, že tady budou kapři!
A nesmím zapomenout ještě na jednu přírodní „překážku“ – na ústí potoků do řeky. Pokud víte, kde se do řeky vlévá byť menší potůček, tak si to tady pořádně zapamatujte. A to především v létě! Právě tudy totiž do řeky vtéká čerstvá voda plná kyslíku. A taky chutná potrava! Kapři to zatraceně dobře vědí, a když třeba přijde letní bouřka, okamžitě tady čekají na čerstvé papu. Tohle si zapamatujte!
Výběr místa podle počasí
Řeka není stoják, kámo! A proto je hodně důležité sledovat to, jaké počasí bude při našem rybaření panovat. Proč je tohle důležité? Protože právě podle aktuálního počasí je dobré volit lovné místo. Oukej, vysvětlím to na několika příkladech.
Pokud několik dní v kuse prší, pak se logicky hladina řeky zvedá. Hlavní proud je silnější, takže ryby se v hlavním korytě nezdržují. Naopak, při velké vodě se ryby stahují blíže ke břehu. Na některých rozvodněných tocích můžete kapry při větší vodě chytat doslova pod nohama v sotva metrové hloubce poblíž potopených trav, kde není proud tolik silný. Jo, tohle je taky zážitek! Takže pamatujte: Velká voda rovná se lov kaprů poblíž břehu a v klidnějších oblastech.
Pokud je sucho a vody je v řece pomálu, pak je taktika jiná. V tu chvíli hledáme místa, kde se ideálně okysličuje voda. Ano, pokud je opravdu velké vedro, pak je dobré chytat poblíž splavů, anebo ústí potoků do řeky. Poblíž vtékajících potoků je dobré chytat zejména při bouřce, kdy tudy přiteče čerstvá voda plná kyslíku a chutné potravy.
FAKT DOPORUČUJI: Špičkový stojan na pruty za pár stovek! Kvalita za pár korun!
Co vám tímhle vším chci říct? Nebojte se změnit flek! Řeka není o tom dřepět na jednom místě a čekat na kapry. Ne! Řeka je kolikrát o tom najít ideální místo v danou chvíli a chytat kapry tam, kde se přirozeně vyskytují. Pokud budete reagovat na aktuální podmínky, a budete podle nich vybírat lovné místo, pak ušetříte hodně peněz za krmení, protože nemusíte kapry lákat tam, kde se normálně pohybují. A navíc si ještě skvěle zachytáte!
Lov na řece: Probuď v sobě lovce!
Víte, proč lov kaprů na řece tolik miluji? Protože při téhle rybařině se stávám lovcem. Lov na tekoucích vodách je skutečně hodně závislý na tom, abyste našli to správné místo. Musíte totiž najít to nejlepší místo, na kterém se kapři PŘIROZENĚ vyskytují, anebo se drží poblíž. S pomocí jakých pomůcek můžete najít vás vysněný flek? Tady jsou moje tipy…
Marker: Nejlepší pomůcka na řeky, kde není tak silný proud. Na markeru miluji to, že jeho použití je naprosto banální. Jak na to? Stačí na kmenový vlasec navléknout zátěž, pak gumový korálek na ochranu uzlíku na markeru, a poté navázat samotný marker. Jak tohle všechno použít?
FAKT DOPORUČUJI: Luxusní markery na řeku, které nestojí majlant! Super pomůcka!
Prostě tuhle montáž nahoďte do vody. Poté povolte brzdu na navijáku a povolujte vlasec pohybem ruky k prvnímu očku prutu (nejblíže u navijáku) až do doby, kdy se objeví marker na hladině. Mějte změřenou vzdálenost od navijáku k tomuto prvnímu očku, kterou pak vynásobte počtem povolení z navijáku. Zní to složitě, ale není! Příklad: Vzdálenost mezi navijákem a očkem prutu je 80 centimetrů – při měření hloubky jsem 5krát povolil z navijáku, než se marker objevil na hladině – na místě je tak hloubka 400 centimetrů.
Upozorňuji, že marker jde fakt použít spíše na těch řekách, kde není tolik ostrý proud. Pokud byste totiž hodili marker do proudu, tak než byste ho dostali k hladině, tak byl o několik (možná) desítek metrů níže. Tohle prostě nefunguje. Byla by to zbytečná práce.
Průběžný splávek: Pokud přesto chcete mermomocí chytat na silně proudném úseku řeky, pak je dobré použít větší průběžný splávek s těžším olůvkem. Právě tohle je totiž mnohem rychlejší způsob měření hloubky i na docela rychle proudící řece. Stačí si prostě nastavit hloubku a postupně ji měřit. Pokud splávek pořád stojí na hladině, znamená to, že hloubka je pořád větší než nastavený ponor.
V momentě ale, kdy splávek leží na hladině, anebo se začne potápět – kvůli tomu, že olůvko se zachytne o dno, takže proud splávek potopí – znamená to, že jsme narazili na dno. Pak stačí jenom splávek s olůvkem vytáhnout a podívat se na hloubku. Tahle metoda funguje na menších řekách, kde není zapotřebí chytat ve velkých vzdálenostech. Na dolním toku Labe, kde chceme chytat přes 100 metrů daleko, už to tolik nefunguje…
FAKT DOPORUČUJI: Levné polarizační brýle pro rybáře, se kterými uvidíte každou rybu u hladiny!
Sledování vody s polarizačními brýlemi: Je to jednoduché! Prostě vezměte svou drahou polovičku na příjemnou procházku a nezapomeňte si polarizační brýle. Zaprvé: Budete mít plusový bodík za to, že jste vymysleli program na nedělní odpoledne, a přitom si můžete občíhnout nadějná lovná místa.
Co hledat? Ideálně nějaké změny proudu, protože právě ty indikují, že se něco „děje“ na dně řeky. Pokud se totiž rychle tekoucí voda zpomaluje, častokrát to znamená, že jste narazili na hloubku (neplatí vždy). Pokud na hladině vidíte nejrůznější točící se víry, tak to může znamenat, že vidíte před sebou nějakou jámu. Dobré je také zmapovat místa, kde jsou právě klidové zóny („závětří“ ostrovů, mělké oblasti), anebo kde jsou místa, kde vtékají potoky do řeky, což se hodí v létě.
Pokud máte dobrou úrazovou pojistku, pak si můžete zahrát i na tarzana a ty nejlepší fleky hledat třeba ze stromu. Z výšky je prostě lépe vidět, to věděl už Jeníček s Mařenkou, ne? Pokud jsou všechny stromy vykácené, protože překážely cyklostezkám, pak použijte třeba mosty, jenže těch taky není dostatek. No, prostě to nemáme lehké!
Suma sumárum: Jdi na řeku, budeš v rauši!
Lov kaprů na řece je prostě TOP zážitek, který se musí zažít. Ta bojovnost ryb, ta jejich chytrost při souboji s rybářem, ten adrenalin. Tohle je prostě něco, do čeho se okamžitě zamilujete. JO! Řeka je sice nemilosrdná a v mnoha ohledech pořádně těžká soupeřka, ale pokud pochopíte její chování a „styl“ života, pak z ní můžete „těžit“ nádherné ryby. A hlavně zážitky, které si budete pamatovat do konce života…
Autor: Jakub Fabian
Pěkný!