DomůRybolovné technikyKaprařinaLov kaprů na řece: Tipy a triky jak zaručeně přilákat velké kapry...

Lov kaprů na řece: Tipy a triky jak zaručeně přilákat velké kapry na lovné místo! Tohle funguje

- Reklama -

V minulém díle jsme si celkem obsáhle probrali to, na jakých lovných místech kapry hledat. Hned na několika příkladech jsem vám ukázal a vysvětlil, proč hledat říční kapry právě tady. Fajn, to máme za sebou! Jsi připravený na další porci důležitých informací, brácho? Tak jdeme na to! V momentě, kdy nalezneme horký flek, je zapotřebí okamžitě začít přemýšlet nad tím, jak kapry na lovném místě udržet. Asi vám neřeknu nic nového, ale řeky jsou zatraceně dlouhé, takže než se hejno proplouvajících kaprů zase vydá nazpátek k vám, může to trvat věčnost. Co z toho plyne? V žádném případě nepodceňujte krmení na lovném místě! Úkol prostě zní jasně: Kapry musíme zastavit!

Každý rybář, který chytá na tocích, to moc dobře zná: Sedíte na břehu řeky a pozorujete proudící vodu, která strhává ledacos s sebou. Větve, spadané listí, anebo PET láhve, které nějaký půlmozek vyhodil kdesi ve městě po proudu. Ano! Chápete správně, co vám tím chci říct – řeka je CESTA. Jedná se o vodní dálnici, ve které ryby plavou sem a tam. A to je ten problém! To rybí cestování může trvat několik dní, takže když rybu nezastavíte TEĎ, pak na ni můžete čekat nekonečně dlouho.

VIDEO: Nechce se ti číst článek? Tak mrkni na moje video o lovu kaprů na řece

Dám vám příklad: Když sedíte na uzavřeném stojáku, tak obvykle rozkrmíte lovné místo, nějaký TOP hot-spot. Ideálně začnete krmit poblíž nějaké potopené překážky nebo u ostré hrany. Tady se ryby často zdržují, a když ne, tak sem častokrát zavítají za potravou, anebo se schovat před proudem. Pak už jen záleží na velikosti vody – pokud chytáte na menší pískovně, ryby se tady budou střídat velmi často, a kolikrát sem zavítají ty stejné ryby i opakovaně během docela krátké chvíle. Co tím chci říct?

FAKT DOPORUČUJI: Levné krmné boilies z „masa“ ideální na řeku! Stojí jen pár korun!

Pokud zrovna nechytáte na Liptovské Maře nebo na Orlíku, které svými zatopenými dny připomínají zatopená bludiště, tak na menších stojácích prostě není tak obrovské množství překážek, které ryba potřebuje prozkoumat, a u kterých stráví hromadu času, než se vrátí na vaše krmné místo. Většina stojáků prostě nabídne nějakou hranu, výmol, potopený pařez, možná trochu vodní vegetace.

Kdežto když si vybavíte to, jak vypadají dna našich řek, pak je to problém. V čem? Řeka nabízí obrovské množství zajímavých překážek, u kterých se zachytává chutná potrava, takže ryba neustále jede a sbírá cokoliv, co je k snědku. V řece je nespočet balvanů, pařezů, výmolů, ostrých hran, betonových pilířů a dalších zajímavých objektů. A kaprům trvá pořádně dlouho, než všechno prohledají, takže pokud je nezastavíte na vašem lovném místě TEĎ HNED, mohou po potravě pátrat několik kilometrů níže nebo výše i několik dní. Takže vás čeká ubíjející čekání. Navíc, kapry prostě nelimituje omezený prostor tak jako na stojatých vodách. Už chápete, proč kladu takový důraz na krmení na řece?

 

Taktika krmení: Potravinová krize není vítána!

Když se mě někdo zeptá na to, jak krmím na řece, tak většinou odpovím – sypej, sypej, sypej! Nechci, abyste mě měli za nějakého blázna, který si myslí, že kvantita krmení je jediným řešením, ale pokud se bavíme o chytání na řekách, pak je dostatek krmení prostě zásadní. Bacha! Nemyslím tím, že zavoláte kamion plný návnady, který najednou vysypete do vody, ale pokud jedeme na řeku například na týden, pak rozhodně s 5 kilogramy boilies nebo partiklu neobstojíte. To si zase nebudeme nic nalhávat…

Nevím jak vy, ale na řekách, kde jsem rybařil, byl extrémní počet bílé ryby – plotice, perlíni, tloušti, cejni a další rybí druhy, kterým moje krmení chutná úplně stejně jako kaprům. A na to je zapotřebí se připravit. V momentě totiž, kdy na krmné místo nasypete parikl nebo boilies, okamžitě se tam tyhle ryby objeví taky. A začnou ujídat…

FAKT DOPORUČUJI: Levné krmné boilies z „masa“ ideální na řeku! Stojí jen pár korun!

Jednu výhodu to ale přece jenom má: Život v řece je zatraceně drsný, takže pokud ryba nestihne nebo odmítne nějakou potravu, může ji to v budoucnu fakt mrzet. Takže kapr pro sichr nalezenou návnadu (a snad i nástrahu) nenechá bez povšimnutí. Co z toho vyplývá? Při krmení v řece není nutné používat to nejkvalitnější krmení, ale je spíše opravdu důležité se zaměřit na množství. Naprosto ideální je mít s sebou několik pytlů levného krmného boilies, se kterým uděláte poctivou krmnou kampaň.

Abych to ještě více vysvětlil: Nemyslím tím, že vezmete všechny pytle najednou a hned je rozházíte v řece. Ne! Důležitá je pravidelnost. Odsypat si jedno, dvě kila koulí a ty pravidelně sypat na lovné místo. Ideálně co 2 nebo 3 hodiny. Proč to říkám tak obecně? Krmná dávka totiž závisí na celé řadě faktorů. Například: Pokud je proud vody silnější, je dobré krmit častěji, protože existuje předpoklad, že voda bude krmení odnášet níže po proudu. Anebo: Pokud máte hodně záběrů, je dobré krmit ve vyšších dávkách, abyste kapry udrželi na místě. Jestli ale záběry ustanou, pak je rozumné krmnou dávku snížit a počkat na další hejno.

 

Ideální krmení na řeku? Levné boilies za pár „babek“!

Přiznám se vám: Osobně při lovu na řekách nepoužívám příliš partikl, protože podle mého názoru až moc láká bílou rybu. V současnosti je na trhu hned několik krmných boilies, které jsou dostupné za „sranda“ peníze, takže si takových koulí můžete nakoupit desítky kilo, přitom výsledná cena vám nevykastruje peněženku. Ano, takže já krmím levným krmným boilies. A chci vám ohledně něho dát jeden tip: Při lovu na řece doporučuji, abyste si s sebou vzali velký kbelík, do kterého nasypte zmíněné boilies. A vše zalijte vodou. Proč tohle dělat? Boilies nacucá vodu, takže poté mnohem lépe a rychleji klesne ke dnu. Tohle fakt funguje!

Pokud mám týden čas, abych si mohl dovolit čekat na opravdového říčního giganta, pak ještě část boilies nechám ztvrdnout. Jak na to? Vezměte mamce ze sklepa klasický pytel od cibule nebo od brambor a nasypte do něho levné boilies. Pak vše pověste na půdu do tepla a sucha. Po několika dnech bude boilies tvrdé jako kamení, což je dokonalé na to, abyste na lovném místě selektovali bílou rybu od kaprů. Prostě, takto tvrdé boilies nemá bílá ryba vůbec v oblibě. Jestli spěcháte a potřebujete tvrdé koule hned, posypte boilies solí, která z něho vytáhne přebytečnou vlhkost.

Samozřejmě, ne každá vycházka k vodě trvá celý týden. Pokud jdu k řece jen na několik dní, pak se snažím rybu okamžitě zaujmout. Jak to dělám? Osobně nejraději vezmu zmíněné levné krmné boilies, které nakrájím na poloviny. Díky tomu boilies začne ve vodě mnohem rychleji pracovat. Pak ještě rozkrojené boilies zaliju levným CSL, pořádně promíchám a nechám ideálně 30 minut odstát, aby se „sexy“ tekutina dostala do krmení (díky tomu bude krmení vysílat pachovou stopu delší dobu).

Pak vezmu levný method mix a krmné boilies zasypu. Díky lepkavému CSL se na krmném boilies vytvoří jemný povlak, který se ale po vhození do vody začne okamžitě rozpouštět a bude lákat ryby po proudu na lovné místo. Tohle je fakt ideální pro rychlé chytání. Zase: Myslete na to, že při krmení na řece není důležité používat to nejkvalitnější krmení, ale klidně základní method mixy, jejichž použití má při chytání na řece ale svůj důvod. Vyzkoušejte!

 

Sleduj podmínky! Kdy kapři nejraději hledají něco k snědku?

Řeka je jako živý organismus, který se mění z vteřiny na vteřinu. Prostě, není to jenom o tom nasypat, a čekat. To ne! Pamatujete si převozníka Proška z knih Oty Pavla? Jak vždycky koukl na nebe a hned věděl, jestli budou brát ryby. Nechci se moc chlubit, ale umím něco podobného, jen v trochu skromnějším měřítku. Jo, podle daných podmínek prostě dokážu říct, zdali budou ryby aktivní. Tak jaké jsou nejvhodnější podmínky k lovu, a kdy být připraven s kbelíkem krmení u řeky?

FAKT DOPORUČUJI: Levné krmné boilies z „masa“ ideální na řeku! Stojí jen pár korun!

Absolutně nejlepšími podmínkami pro lov kaprů na řece jsou ty chvíle, kdy se nad řekou prožene silnější liják, který způsobí zvednutí hladiny v menších potocích, takže voda v řece se trošičku přikalí. Voda v tu chvíli vypadá jako to hnusně slabé kafe z benzínky, ovšem právě tohle je neuvěřitelný spouštěč aktivity kaprů. Ryby jakoby věděly, že teď jsou nejvhodnější podmínky pro sbírání potravy, takže jejich aktivita je kolikrát neuvěřitelná.

Problémem těchto podmínek je, že rychle končí. Buďto přestane rychle pršet, takže zakalená voda odteče a ryby přestanou být tolik aktivní. V druhém případě prší zase mnoho, takže po několika hodinách vám mobil dává zprávu, abyste okamžitě vypadli, jinak vás proud odnese někam do moře. Takové podmínky, kdy mi řeka z mého auta chtěla udělat hausbót, jsem zažil několikrát. Navíc, rozbouřená voda, která je už hodně zakalená, není pro lov kaprů nijak ideální.

Co tím chci ale říct? Pokud narazíte na takové podmínky, okamžitě do vody začnete sypat návnadu, protože kapři budou zatraceně aktivní. Teď je musíte udržet na místě! Rozhodně takové podmínky využijte na maximum a buďte připraveni na dlouhou šichtu s prutem v ruce…

FAKT DOPORUČUJI: Levné krmné boilies z „masa“ ideální na řeku! Stojí jen pár korun!

 

Závěr

Lov kaprů na řece je prostě parádní záležitost, která nabízí neuvěřitelné zážitky. Pokud najdete suprové lovné místo a s pomocí krmení na něm kapry udržíte, pak zažijete nefalšované rybářské eldorádo. Doufám, že tenhle článek alespoň trochu pomohl. A už teď se těším u dalšího dílu o říčních kaprech, ve kterém si povíme něco o úspěšných návazcích…

Autor: Kuba Fabian

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -