DomůRybolovné technikyKaprařinaLov kaprů na řece: Špičkové návazce na říční kapry, které se nezamotají!...

Lov kaprů na řece: Špičkové návazce na říční kapry, které se nezamotají! V jednoduchosti je síla!

- Reklama -

Zdravím všechny zapálené rybáře, kteří mají chuť porovnat své síly a zkušenosti s řekou a s tamními kapry. V minulých dílech jsme si nejprve ukázali, na jakých místech kapry hledat a jakým krmením je zaujmout. A teď tu máme třetí díl! O čem si v něm budeme povídat? Dneska si ukážeme perfektní návazec a montáže na kapry pro chytání na řece. Věřím, že právě tenhle návazec a montáže si taky oblíbíte, protože jsou naprosto jednoduché, přitom jejich funkčnost je perfektní. Tak už se nezdržujme! A pojďme si to všechno ukázat…

Spousta rybářů se mě na výstavách a různých setkáních ptá, na jaké nástrahy nejraději chytám říční kapry. Pokud se mě ptáte na příchutě, tady není odpověď úplně jednoznačná, protože častokrát sleduji podmínky, které na řece panují. A ty se často mění. Co tím myslím? Třeba u takových potopených staveb očekávám vyšší výskyt bezobratlých živočichů, kteří se „drží“ potopených betonů a kamenů, a které kapři s chutí sbírají. Proto není na škodu na takových místech prezentovat právě masové boilies, které obsahuje celou řadu atraktivních masových látek.

VIDEO: Nechce se ti číst článek, ale chceš vidět návazce, na které chytám říční kapry? Pak mrkni na mé video o lovu kaprů na řece!

Ale víte, jak to bývá! Když kapři mají dostatek masové potravy, pak častokrát sáhnou i po něčem neobvyklém. Třeba po sladkém boilies! Takže kolikrát se snažím ryby zaujmout netradiční nástrahou, která má vyřvanou barvu a silnou, ovocnou vůni. Ano, je mi jasné, že některé z vás štvu, že nemám jasnou odpověď. Ale tak to v rybařině chodí. Prostě, je to všude stejné: Je třeba zkoušet, zkoušet a zase zkoušet. A kor na řece, ve které se chování ryb velmi často mění.

FAKT DOPORUČUJI: Hotové návazce na kapry za super nízké ceny! Kvalita za super peníze!

Velký důraz ale kladu na směs a chování boiles ve vodě. Pokud totiž mířím k řece v létě, kdy je voda teplá, a kdy budu chytat v silnějším proudu, pak se snažím brát takové boilies, které vydrží delší dobu. Pokud totiž vezmu kuličky s rychlým rozpadem, pak to kolikrát znamená velkou hostinu pro „bílou“ rybu a neustálé záběry a pípance od této rybí drobotě. Takže v létě za vyšší teploty to chce kuličky, které se nerozpadají tak rychle.

Pokud ale jedu k řece na podzim, v zimě, anebo časně zjara, pak sahám právě po kuličkách s rychlejším rozpadem. Právě rychlejší rozpustnost tohoto boilies se do studené, proudící vody hodí mnohem lépe, takže rybář má šanci na krásný úlovek. Rychleji rozpustná kulička dělá totiž i ve studené vodě krásně silnou pachovou stopu, přitom vypouští i drobné částice. A to se říčním kaprům v tomto čase moc líbí. A spolehlivě na takové boilies berou. Myslete na to!

 

Problém s bílou rybou

Nevím jak vy, ale ať už přijedu na jakoukoliv řeku, tak tam bojuji s houfy bílé ryby. S cejny, tloušti, ploticemi, perlíny, jeseny a tak dále. Bílá ryba k řece prostě patří a je zapotřebí se s tím vyrovnat. Co s tím? První řešení: Zkuste pod háček naprat dvě velké 24 mm kuličky. Právě taková nástraha působí dost selektivně, což může výrazným způsobem napomoci k tomu, aby vás tato droboť neotravovala. Jenže! Pokud člověk chytá na čerstvé boilies, tak stejně dotěrná rybí drobotina kuličky časem rozsápe na menší průměr, až se nakonec některá z menších ryb pověsí na háček…

Tady k tomu můžu říct jediné: Hej, ano, děje se to! Prostě tohle je řeka, tak se s tím smiř! Řeka není žádná procházka růžovým sadem, tohle je rybařina pro velké kluky. Chápeme se? Dobře, povím vám jeden fígl: Pokud chcete, aby vaše kuličky vydržely i hladové nájezdy menších ryb, pak zkuste chytat na tvrdé boilies. Buďto si tvrdé kuličky přímo kupte, anebo prostě čerstvé kuličky nasypte do pytlíku na boilies a pověste ho na několik dní na suché a teplé místo. Za krátkou dobu budete mít z boilies „pytel kamení“, které menším rybám fakt nešmakuje. Tohle je prostě jedno z řešení…

FAKT DOPORUČUJI: Hotové návazce na kapry za super nízké ceny! Kvalita za super peníze!

Teď mě budete mít možná za blázna, ale na řece se mi několikrát osvědčila i jiná taktika. Jaká? Pod háček jsem napíchl jenom jednu kuličku o průměru 20 mm. Někdy a někde to fakt funguje v tom, že bílá ryba si téhle nástrahy všímá méně. Vím, zní to šíleně! Ale fakt! Když nad tím uvažuji, tak na nenápadné (nevýrazné zbarvení) 20 mm kuličky, které napíchnu samostatně, mám ty největší ryby. A ty menší mě tolik neotravovaly. Věřte nebo ne, ale je to tak. Ale zase: Je třeba zkoušet! A prostě najít takovou prezentaci, která „bílou“ rybu nebaví, přitom kapry ano.

 

Konečně k návazci a montáži: Co použít do proudu?

To jsem se zase zakecal! Pojďme teď k tomu nejdůležitějšímu – ukážeme si návazec a montáž na kapry pro chytání kaprů na řece. Jak to řeším s montáží? Jednoduše! Nejraději používám klip s odpadávacím olovem, kdy ale dělám to, že klip zajistím kusem šňůrky. Díky tomu mi olovo při zdolávání nespadne, takže jej znovu vytáhnu i s kaprem na břeh. Tahle montáž je naprosto jednoduchá, ale o to jde – v jednoduchosti je SÍLA! Ale bacha! Nebráním se používání ani inline zátěží. Je to dost o zvyku.

Co se týče hmotnosti olova, tak používám zátěže už od 150 gramů. Pokud chytám v klidnějším proudu, pak taková hmotnost bohatě stačí. Když ale jedu na řeku s prudším proudem, není problém použít zátěže okolo 350 gramů. Je zapotřebí taky myslet na to, že proud může i objemnější olova posouvat po dně. Proto je dobré sázet na takové zátěže, které mají aerodynamický tvar, takže na dně leží jako přibité.

Pak ale můžete přijet na řeku, která strhává všechno sebou, protože proud je hodně silný. A ani tady vám třeba 350 gramová zátěž nepomůže. Co s tím? Nevěště hlavu! Projděte se po břehu s rukama v kapsách, a když pod sebou uvidíte nějaký pěkný kámen, tak ten použijte jako zátěž. Ale nerozebírejte prosím kamenitý násyp na břehu, jo (vodohospodáři, nemáte zač). Na kámen, který může vážit i 1 kilo, pak připevněte gumičku, ke které uvážete naši montáž. Jednoduché, ale zatraceně praktické! A asi nemusím dodávat, že pokud chcete chytat s kilovým šutrem, tak potřebujete člun. Že nemusím vysvětlovat proč, brácho?

FAKT DOPORUČUJI: Hotové návazce na kapry za super nízké ceny! Kvalita za super peníze!

No, a jak je to s návazcem? Zase: V jednoduchosti je síla! Po návazci potřebuji, aby se mi nemotal v proudu a pěkně ležel na dně. Jak to udělat? Ideální je použít ztužený materiál (třeba Gardner Ultra Skin Super Soft), ze kterého navážete luxusní, ztužený návazec. Ten se díky tomu bude krásně držet u dna, a navíc se prostě nezamotá v proudu, ale ani při nahození. Hotovo dvacet! Jo, a ohledně délky – nejraději mám délku návazce okolo 40 čísel. Jsem na tuhle délku zvyklý, protože mi přijde, že takto dlouhý návazec se „chová“ přirozeně. Pokud ale chytám třeba se zmíněným odpadávacím kamenem, pak volím i 80 centimetrů dlouhé návazce.

 

Nedělej z toho vědu!

Lov kaprů na řece je nesmírně vzrušující záležitost! Člověk prostě nikdy neví, co v silném proudu zasekne na háček! A pokud se mu podaří dostat na prut skutečného říčního kmeta, pak má o životní zážitek postaráno. Doufám, že moje krátká série článků o lovu kaprů na řekách vám alespoň něco dala. A že jste dostali ty informace, které vám pomůžou k bohatému úlovku.

FAKT DOPORUČUJI: Hotové návazce na kapry za super nízké ceny! Kvalita za super peníze!

Jedna rada na závěr: Nekomplikuj to! Najdi si dobré místo, snaž se tam dostávat pravidelné dávky krmení, abys naučil sem jezdit ryby pravidelně, a používej takový návazec a montáž, které se nebudou v proudu motat. Řeka je o jednoduchosti. Pokud je něco složité, může se to pokazit, a to řeka prostě nikdy neodpouští! Těším se na vaše fotky krásných říčních kaprů.

Zatím čus!

Autor: Kuba Fabian

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Velice pěkný článek, ale bohužel jedna chybka se vloudila:-)). Aerodynamický tvar je ve vodě na prt. Leda tak na nahozeni:-)). Ve vodě je třeba hydrodynamický tvar :-))). Lovu zdar

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -