DomůRybolovné technikyKaprařinaKapří giganti: Kde v Česku žijí kapři nad 30 kilogramů?

Kapří giganti: Kde v Česku žijí kapři nad 30 kilogramů?

- Reklama -

Kapr nad 30 kilogramů váhy. Nehynoucí modla, za kterou se ženou tisíce milovníků kaprařiny. Ale jakoby byly české vody zakleté. Tedy, alespoň co se svazovek týče. I když na tuzemské mapě nalezneme hned několik TOP kaprových revírů, pořád se ani ti nejostřílenější kapraři přes tuto metu nedostali. Ovšem netřeba házet pruty do žita. To, že se to doposud nepovedlo, neznamená, že se to ani nikdy nepovede. Musíme si prostě počkat. Jaké revíry jsou vlastně ty nejnadějnější pro stanovení nového českého rekordu? Pojďme si je představit…

Tématika ohledně 30 kilogramových kaprů na českých vodách budí vášně. Jedna skupina rybářů je přesvědčena, že i v českých vodách takové ryby žijí. A těch „horkých“ míst je podle nich hned několik. Na druhou stranu, hodně rybářů tvrdí, že pokud by v našich revírech skutečně takové ryby žily, už by se chytily. Tenhle argument je jistě k zamyšlení. Je ale třeba brát také v potaz to, že váha kaprů se neustále mění v závislosti na aktuálních podmínkách. Je proto dost možné, že rybáři některé ryby chytili prostě jen v „nesprávný“ čas.

 

Proč (ne)jsou v českých revírech kapři nad 30 kilo?

Dalším ožehavým tématem je to, jestli vlastně tuzemské klimatické podmínky a charakter vod dovoluje rybám vyrůst do gigantických rozměrů. Takhle: Jedno je jisté – na českých svazových vodách bylo uloveno hodně ryb, které s přehledem přesahovaly váhu 25 kilogramů. Proč by tedy tyto ryby nemohly dorůst přes 30 kilogramovou hranici?

Větším problémem, který brání v růstu velkých kaprů, může být jiný faktor – zarybňování. Když si uvědomíme, jak zarybňujeme naše revíry, pak zjistíme, že do svazových vod putuje obrovské množství malých kaprů. Potravní konkurence je tedy obrovská a ne všechny svazové revíry se dokážou s takovým návalem rybích obyvatel vypořádat. Výsledkem je tak větší boj o potravu a menší přírůstky. Na některých svazových vodách se toto vysazování „podepsalo“ například tak, že z nich zmizela „bílá“ ryba. Kapři ji prostě vytlačili…

Pokud se bavíte s rybáři, kteří jezdí například do Francie, tak ti vám poví, že v této zemi se vysazuje jen pár ryb větších rozměrů. Výsledkem je menší potravní konkurence. A rybám se v takových podmínkách logicky mnohem lépe daří růst. Samozřejmě, ani svazující rybářská pravidla, která na českých vodách platí (např. omezená denní doba lovu na podzim) k možnému úspěchu také moc nepřispívají. Jenže ani tohle nemusí být všechno…

Je tu totiž ještě jeden fatální problém – samotní rybáři. Je třeba si připustit, že v řadách rybářské veřejnosti je pořád hodně rybářů, kteří velké kapry nepouští. A to ani v tom případě, kdy jim to nařizují rybářská pravidla. Příklad z praxe: Na jedné svazovce, kde platí K-70 se vysadili kapři nad 70 centimetrů. Místo radosti rybářů ale výsledkem bylo to, že mnoho ryb zmizelo. Například do nedalekého rybníčku u zmíněného revíru, kde ryby zahynuly na nedostatek kyslíku při promrznutí této miniaturní vodní plochy. Co si o tomhle může rybář pomyslet? Asi jen to, že za „absenci“ 30 kilogramového kapra v tabulkách úlovků můžou z největší míry právě rybáři…

 

TOP revíry, kde se mohou skrývat kapří giganti!

Začali jsme negativně! Je třeba věřit, že v českých vodách obrovské ryby jsou. Ale kde? Když se podíváme na mapu naší nádherné země, jistojistě si všimneme hned několika lokalit, které slibují velkou naději na gigantický úlovek. Jaké vody to jsou?

Novomlýnské nádrže: Musíme začít touhle lokalitou. Jedná se totiž o vodu, která je svým charakterem a zasazením naprosto geniální pro růst ryb. Jen si to shrňme: Novomlýnské nádrže leží v jedné z nejteplejších oblastí České republiky. Klimatické podmínky tak velmi dobře přejí spokojenému životu a růstu velkých kaprů. Navíc, jedná se o velmi mělkou lokalitu, ve které se voda opravdu rychle ohřívá. Vždyť taky, maximální hloubka atakuje sotva 8 metrů.

Co se týče potravy: Už vám přesně neřeknu, kdy tenhle výzkum probíhal, a kdo ho prováděl (nemůžu najít onen zdroj), ale vědci porovnávali úživnost jednotlivých vod v České republice. A pamatuji si, že Nové Mlýny dopadly nejlépe. A jak by nemohly? Tahle voda je hotovým rájem pro kapry. Tím největším „klenotem“ je pak prostřední Věstonická nádrž. Právě tato vodní plocha o rozloze 1033 hektarů je nefalšovanou rybí rezervací. Rybáři mohou lovit pouze z jednoho břehu. Jinak mají ryby naprostý klid pro spokojený růst. A že jde teda o pořádnou plochu! Vyhlášená je pak oblast, kde do řeky vtékají řeky Jihlava a Svratka. Tamní „delta“ je údajně pro ryby hotovým rájem!

A konečně k úlovkům: Vezměme si třeba jen loňský rok. V minulé sezóně na Nových Mlýnech například zabodoval známý český kaprař Honza Hubka. Tomu se na této lokalitě podařilo ulovit překrásného kapra, který přesáhl váhovou hranici 24 kilogramů! Ještě větší rybu pak ulovil jiný rybář – kapr vážil přes 25 kilo. A tohle je jen ochutnávka. V minulosti se na této nádherné vodě nachytala obrovská spousta kapitálních ryb. Jen ta 30 kilogramová „třešnička“ na dortu pořád chybí.

Takže suma sumáru: Na Mlýnech jsou obrovské ryby! Jenže! Od pradávna se ví, že největší kapři se chytali na podzim. Ovšem těžké podmínky na obrovské ploše, nepříznivé počasí, a navíc stále se zhoršující podmínky pro bivakování na úspěchu moc nepřidají. A znova je třeba připomenout, že v těch nejlepších měsících je zapotřebí stahovat pruty mnohem dříve. Škoda…

Labe: Věděli jste, že jedno z nejteplejších míst v České republice je oblast na březích Labe okolo Kolína? Ano! Právě tady je řeka Labe nejníže položena, navíc okolo břehů se netyčí žádné hory, které by ochlazovaly místní klima. Výsledkem tak je jedno z nejteplejších podnebí v České republice, což může hrát příznivou roli v růstu kaprů do velkých rozměrů. A taky hraje! Je třeba ještě připomenout, že v této oblasti se nachází i pískovny nebo slepá ramena, která také patří k hotovým rybářským rájům.

Ale zpátky k Labi. Tato řeka patří v posledních letech k nejnavštěvovanějším rybářským revírům v České republice. Důvod je jasný: Tato lokalita nabízí nádherně stavěné ryby, které často plní stránky rybářských magazínů. Je radost sledovat některé tuzemské kaprařské špičky, jak na této lokalitě „pracují“, a jaké ryby se jim daří chytat. Ale znova: Ryba přes 30 kilogramů chybí…

Asi největší překážkou v „dorostení“ kapra do váhy 30 kilogramů je obrovský rybářský tlak, který může tamní velké kapry ohrozit. Na Labe se sjíždí spousta rybářů z celé republiky. A je to logické. Lokalita je blízko velkým městům typu Prahy, Hradce Králové a dalších měst. Navíc, v současnosti je tato voda opravdu hodně mediální zprofanovaná, což k její „ochraně“ nijak nepřispívá. Přesto, Labe patří k revírům, na kterých se chytají obrovské ryby. Přejme si proto, aby v něm tyto trofejní ryby zůstávaly.

Další revíry: K „černým“ koním mezi nadějnými lokalitami, ve kterých se mohou nacházet obrovští kapři, jednoznačně patří například Orlík. Tuto vodní plochu si hodně rybářů spojuje především s lovem dravců, ovšem někteří přední čeští kapraři dokazují, že i v této hluboké přehradě žijí opravdu velcí kapři.

Velmi oblíbenou lokalitou je i Tovačov. Tato nádherná štěrkovna patří k vyhlášeným revírům, ve kterých žijí obrovské ryby. Jenže! Tovačov patří k nejtěžším revírům v České republice. Důvodů je hned několik. Zaprvé: V štěrkovně rostou nepropustné vodní trávy, se kterými se nedokáže jen tak někdo vypořádat. Navíc i na tuto vodu je enormní tlak, který dělá z tamních ryb opravdu velmi opatrné „profesory“.

Těch svazových lokalit, které jsou nadějné, je více. Určitě mezi ně patří například i Lipno, zmíněné pískovny v okolí Labe nebo třeba i jiné přehrady, na které není ten nejsilnější „kaprařský tlak“. Doufejme, že takovýchto míst bude jen a jen přibývat.

 

Soukromé revíry s 30 kilogramovými kapry

I když ze svazových vod zprávy o kaprech přesahující 30 kilogramů chybí, v soukromém „sektoru“ je tomu jinak. V minulém roce jsme přinesli hned několik zpráv o gigantických úlovcích kaprů. A jedno je důležité: Všechny tyto zprávy hovořily o úlovcích 30 kilogramových kaprů. O jaké soukromé vody jde?

Štěrkáč Zaječí: V téhle soukromé lokalitě žije šupináč, kterému místní dali jméno Karel. A tou nejzajímavější informací o této rybě je to, že váží neskutečných 33 kilo. Zprvu tato zpráva zněla trochu přehnaně. Ovšem, opakované úlovky této ryby skutečně prokázaly, že se jedná o jednoho z největších kaprů v České republice. Největší „zárukou“ pak bylo to, že tohoto kapra ulovil i známý kaprař Míra Ešpandr. Ryba tehdy vážila 33,4 kilogramů.

Štěrkáč Zaječí jsou propojená štěrkoviště o rozloze 14 hektarů. Tato soukromá lokalita leží v těsné blízkosti Novomlýnského jezera.

Pískovna Machač: Tato lokalita patří k méně známým rybářským revírům. Pískovna leží v Pardubickém kraji. A právě tady minulý rok ulovili šupináče, který přesáhl zmíněnou metu – na podzim vážil neuvěřitelných 30,5 kilogramů. Jenže! Po zveřejnění fotografií se ihned „vyrojily“ kritické hlasy. Problémem bylo, že z fotografií není dost dobře patrné, jestli kapr skutečně vážil tolik kilogramů, kolik úspěšný rybář uvedl. Ovšem očitých svědků bylo hned několik a sám správce revíru nám tedy k rybě řekl: „Fotografie uloveného kapra nejsou bohužel moc kvalitní. Nedá se nic dělat. Kapr ale skutečně tolik vážil.“

Jezero Jaroslav: A nesmíme ani zapomenout na jezero Jaroslav, které je známé i díky obrovskému kaprovi, který se jmenuje Attila, a který rovněž přesahuje 30 kilogramovou hranici. Tato vodní plocha má rozlohu skoro 11 hektarů a leží nedaleko jihočeského města Vodňany.

 

Závěrem

Jak vidno, tak na českém území se vyskytuje hned několik ryb, které přesáhly hranici 30 kilogramů, a které jsou zdokumentované. Přesto, někteří rybáři tyto úlovky za rekordy nepovažují, protože byly uloveny v privátních vodách. Ať už je váš názor na tuto problematiku jakýkoliv, faktem je, že ryby měly přes 30 kilogramů. A to jim nikdo už neodpáře.

Přesto, z celé situace jde cítit určitá „pachuť“. Ta doba, kdy čekáme na skutečně velkou rybu ze svazovky, se začíná prodlužovat. Doufejme jen, že nebudeme čekat příliš dlouho…

Autor: Viktor Krus

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

5 KOMENTÁŘE

  1. Tohle už dávno není pravda. Budozer už má přes 30Kg. Už v roce 2015 měl 28Kg . A není tam sám,už jsem slyšel od chlapů že je tam na Labi více kaprů přes 30Kg. Jasně na jaře má 27Kg. Ale na podzim 30+.

  2. Nebo to je tím že se třeba někdo nechlubí známý má rekord 28 kilo a to na úplně obyčejném rybníku tady v našem okolí a takových ryb je tam více

  3. Dobry den , muze mi nekdo priblizit kde ze ma ten legendarni Buldozer na Labi obyvak ? Potrebuju poradne podkovy do udirny a tenhle prerostlej hnusak tu velikost splnuje . Slibuju ze trpet nebude , mam zelezny ubijak 500 g , bude to pro nej vysvobozeni od omatlavani a tahani za hubu od sportovcu . Diky predem .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -