K úspěšnému lovu kaprů patří bezesporu i kvalitní návnada. Právě díky prvotřídnímu krmení můžeme k našim nástrahám dostat nádherné kapry, na které máme políčeno. Úspěšných druhů návnad, s jejichž pomocí lze kapry nalákat k našim nástrahám, je naštěstí celá řada. Jenže ani to nejkvalitnější krmení nám nezaručuje úspěch. Při vnadění kaprů musíme zvolit správnou strategii!
Mezi úspěšné návnady můžeme skutečně zařadit celou řadu druhů krmení. Je ale zapotřebí si uvědomit, že ve vodách nežijí pouze kapři. Takže s některou návnadou můžeme na naše krmné místo přilákat i celá hejna bílé ryby. Záběry od menších ryb ale můžeme eliminovat například už zvolenou nástrahou. Je známé, že skutečně tvrdé boilies nemají drobnější ryby příliš v oblibě. Takže už tím, co dáme na nebo pod háček vlastně ovlivňujeme náš budoucí úlovek.
Jenže ani s tou nejšpičkovější nástrahou toho bez návnady opravdu u vody moc nezmůžeme. Samozřejmě, netvrdíme tím, že když nebudeme krmit, tak nic nechytneme. Ale přesto, s krmením roste i šance na pěkný úlovek. Proto je škoda, pokud doma necháme naši kvalitní návnadu – tam nám totiž moc nepomůže.
Pelety: Zázračné válečky, které ryby milují!
Pelety jsou kaprařskou revolucí posledních několika sezón. Jedná se o slisované válečky o nejrůznějších průměrech, zbarveních a příchutích, které rozdělujeme na chytací (s dírkou) nebo na vnadící (bez dírky). Dnes nás budou zajímat vnadící pelety, které jsou perfektní návnadou i na ty největší kapry. Proč? Kvalitní pelety obsahují ty nejkvalitnější suroviny, které kapři milují! K nejznámějším TOP surovinám patří například nejrůznější rybí moučky, jejichž „složení“ patří k nejdokonalejším rybím lákadlům.
Jak již víte, pelety se dělí hned podle několika průměrů. Můžete si obstarat mikropelety, jejichž průměr se pohybuje klidně i okolo 4 mm. Tyto pelety jsou vhodné například do PVA sáčků a pytlíků. Osobně ale mikropelety moc nepoužíváme, neboť mnohdy přilákají nežádoucí bílou rybu. Mnohem oblíbenější vnadící pelety na ryby jsou z našeho pohledu ty o průměrech od 15 do 25 mm. Takto velké pelety totiž nejsou ani příliš malé, ale ani velké – prostě zlatá střední cesta. Někteří kapraři používají k vnadění i sumcové pelety o průměru přes 30 mm.
Zajímavou variantou vnadících pelet jsou kalové pelety. Kalové pelety na ryby mají velice dobrý rozpad ve vodním prostředí, kde vytváří zajímavě atraktivní mrak, který lépe zaujme okolní ryby. Kalové pelety se vyrábějí sušením, a proto ve vodním prostředí dobře pracují, což poznáme díky pozvolnému rozpadu pelet. Kalové pelety se rozpadají 6 až 8 hodin. Už po několika minutách jim ale ve vodě změkne povrch, jenž se začne uvolňovat do okolí. Kalové pelety jsou velice sytě zbarvené a mají silnou a intenzivní vůni. Jedná se skutečně o návnadu budoucnosti.
AKCE S INFISH.CZ: Rozdáváme rybářům dárky ZDARMA!
Krmné boilies: Neodmyslitelná součást moderního kapraře
Krmné boilies na ryby patří podobně jako pelety k perfektním návnadám na kapry. Krmné boilies výrobci většinou nabízejí v objemnějších baleních – nejčastěji v 5 kilogramových pytlích. Dalším obvyklým znakem je to, že krmné boilies na kapry je, oproti „chytacímu“ boilies, v přepočtu na 1 kilogram výrazně levnější. To ale neznamená, že byste za menší peníze dostali mizernou návnadu. Mnohdy se totiž stává, že právě na krmné boilies (pokud jej nastražíte) nachytáte více ryb, než na boilies za vyšší cenu.
Výhodou krmného boilies je právě jejich nízká cena a vysoký počet. Přiznejme si to. Do vody se nám hází mnohem klidněji levnější boilies, které stojí v přepočtu 150 korun za kilogram, než kuličky, jejichž cena se někdy pohybuje i více jak 300 korun za kilogram. Přitom si ale musíme uvědomit, že krmné boilies opravdu není nekvalitní! Jedná se o dobré kuličky, které kaprům chutnají, takže ryby je ve velkém sbírají.
I krmné boilies se vyrábí hned v několika průměrech, zbarveních a vůních. V současnosti patří k účinným příchutím například krmné boilies chili/robin red. Tyto rudé kuličky totiž na dně revíru vytvoří atraktivní koberec, který nepřehlédne žádná ryba. Navíc, kořeněno-pálivá chuť návnady je v poslední době naprostým hitem – kapři tuto kombinaci prostě milují. I toto boilies ve vodě skvěle pracuje. Pokud vytvoříme na našem krmném místě hustý a lákavý koberec, pak se z něj uvolňuje velké množství atraktivních látek, jež spolehlivě přilákají kapry k našim nástrahám. Z naší zkušenosti víme, že toto boilies funguje, neboť i my jsme jej vyzkoušeli nastražit. Výsledek? Nespočet nádherných kaprů – a někteří přesahovali i 15 kilogramovou hranici.
AKCE S INFISH.CZ: Rozdáváme rybářům dárky ZDARMA!
Partikl a pečivo: Neodmyslitelné klasiky, které pořád fungují!
Ve světě kaprařiny jsou tyto suroviny neodmyslitelnými součástmi – je tomu prostě tak. Například účinnost partiklu je prověřená celými generacemi zkušených rybářů. K nejúčinnějším návnadám patří řepka, kukuřice, hrách a pšenice. Tato zrníčka kapři přímo zbožňují. Je třeba si ale připomenout jednu věc. Partikl musíme před použitím upravit!
Například kukuřici a hrách je nutné před vhozením do vody uvařit tak, aby zrníčka byla naprosto měkká. Pokud bychom totiž do vody naházeli pouze tvrdou kukuřici nebo hrách, mohli bychom rybám, které by partikl snědly, poškodit trávicí trakt. A toto poškození by mohlo vést až k usmrcení ryb. Řepku a pšenici obvykle nemusíme vařit. Stačí, když ji několik hodin namáčíme. Ale zase, je nutné, aby zrníčka byla měkká! Jen tak předejdeme poškození zdraví ryb. Myslete prosím na to!
Partikl můžeme ještě více zatraktivnit! Existuje pár fíglů, které fungují. Tím nejjednodušším je nechat partikl naklíčit. Stačí, když semena vysypete do nádoby nebo pytle, a zalijete jej vodou. Semena začnou následně klíčit, a právě takto naklíčený partikl následně předložíme rybám. Další osvědčeným fíglem je fermentace partiklu. Díky této úpravě začne tato návnada vydávat jedinečný pach, a také ve vodě ze sebe vypouští atraktivní bílý mrak. Fermentaci partiklu určitě vyzkoušejte, funguje to!
Pečivo je legenda! Pravda, tato návnada může přilákat obrovské množství bílé ryby, ale pokud se na místě objeví kapři, tak ti pečivem rozhodně nepohrdnou. Je dobré, když pečivo nějakou dobu namáčíte v nádobě, a následně s ním rozkrmíte lovné místo. Pečivo totiž v takovém stavu pozvolna dopadá ke dnu, takže vytváří naprosto fantastické krmné sloupce. Rozhodně se nebojte pečivo používat!
Přejeme vám mnoho úspěchů u vody!
Autor: Viktor Krus