DomůRybolovné technikyKaprařinaKAPRAŘINA PRO ZAČÁTEČNÍKY: Proč používat podložku pod ryby?

KAPRAŘINA PRO ZAČÁTEČNÍKY: Proč používat podložku pod ryby?

- Reklama -

Kaprařina se vyvíjí neskutečně rychlým tempem. A to neplatí pouze o prutech, navazovacích materiálech nebo o nástrahách, ale týká se to i takového vybavení, které má napomoci k šetrnému puštění ryby zpátky do vody. Mezi takové pomůcky jistojistě patří i podložky pod ryby. Jedná se o důležitou věc, bez které se například na soukromých revírech už ani neobejdete. Podložky pod ryby jsou velice důležité a my si dneska řekneme, proč by je rybáři měli používat.

Podložky pod ryby se vyrábí v nepřeberném množství provedení. Můžete si vybrat jednoduché podložky pod ryby za pár korun, anebo i takové podložky, které jsou vybaveny nejrůznějšími vychytávkami. Dneska se ale popisem rybářských podložek zabývat nebudeme. V tomto článku si povíme to, jak by měla ideální podložka pod ryby vypadat a proč by ji měli rybáři vlastně používat. Tak pojďme na to…

 

Jak správně by měla vypadat podložka pod ryby?

Začněme rozměry ideální podložky pod ryby. Podložka pod ryby by měla být dlouhá alespoň 100 centimetrů, ještě lepší pak je, když na délku měří 110 a více centimetrů. Je vhodnější delší podložka pod ryby, do které se vejde i trofejní ryba. Tím totiž snižujete jak stresování zdolané ryby, tak i riziko jejího možného poranění při tom, kdy se mrská. Co se týče šířky podložky pod ryby, pak je ideální, když podložka na šířku měří 60 a více centimetrů. Znova, na takto široké podložce pod ryby se s ulovenou rybou dobře manipuluje, a navíc eliminujete riziko jejího poranění. Nezapomeňte, že je lepší mít prostornou podložku – pro manipulaci je to opravdu lepší a pro rybu bezpečnější!

pousteni-kapra

Velice důležitým faktorem je to, jakou tloušťku podložka pod ryby má. Ty nejlevnější podložky pod ryby mají tloušťku 1 až 2 centimetry. A to je málo! Pokud s sebou ryba mrskne, pak taková tloušťka podložky pod ryby nezabrání tomu, že se ryba o tvrdý břeh otluče. Což je špatně! Právě to totiž může rybě způsobit vážná poranění. Ideální je, když má podložka šířku 5 a více centimetrů. Pochopitelně, je zapotřebí, aby byla podložka vyplněna měkkým materiálem, který zabrání tomu, aby se ryba na břehu poranila. Nejčastěji se do podložek dává molitan nebo polystyrenové kuličky.

Další věcí, na kterou si musíte dávat pozor je to, z jakého materiálu je podložka vyrobena. Je zapotřebí, aby na té části, do které pokládáme ulovenou ryby, nebyla žádné zipy, o které by se mohla ryba odřít. Ale zpátky k tomu materiálu. Onen materiál na podložce musí být hladký a jemný. To je důležité! Právě takový materiál totiž nesedře z ryby ochranný sliz, který k životu ve vodě tolik potřebuje.

kapr

Dnešní podložky nabízí rybářům spoustu vychytávek. Mezi ty nejdůležitější ale patří hlavně jedna vychytávka. Velice důležitou věcí na ideální podložce pod ryby je přehoz. Ten funguje tak, že když uložíte ulovenou rybu na podložku, tak jej jenom přehodíte přes podložku a zajistíte jej (např. suchým zipem). Ryba tak z podložky nevypadne ani v tom případě, kdy s sebou mrskne. Na tuto část rozhodně pamatujte! Mnoho podložek se totiž dodává bez přehozů. A ještě dodáme to, že je dobré, když má podložka vyvýšené stěny. Ty také zabraňují tomu, aby ryba sklouzla z podložky na suchou zem. Těchto detailů si všímejte!

 

Proč používat podložku pod ryby?

Mnoho rybářů je přesvědčeno o tom, že podložky pod ryby jsou pouhým módním výstřelkem, který má z rybářů vytáhnout další peníze. Pravda, takových pomůcek bychom našli hodně, ovšem toto rozhodně neplatí o podložkách pod ryby. Podložky pod ryby jsou důležité pro to, aby byl rybář schopen vrátit ulovenou rybu v nepoškozeném stavu zpátky do revíru. Proto podložky pod ryby rozhodně nezatracujte!

podlozka_pod_kapry

Proč tedy ale používat podložku pod ryby? Jistě každý rybář ví, že ryba má na povrchu těla ochranný sliz. A ten je pro zdraví ryby klíčový! Ochranný sliz je pro rybu důležitý z toho důvodu, že ji chrání před nejrůznějšími infekcemi. Ale to není všechno! Samotný sliz produkují buňky na pokožce ryby. Takže pokud rybář položí ulovenou rybu na suchý podklad, pak dojde jak k setření ochranného slizu, tak právě i k porušení pokožky. Tudíž ryba nemůže dále produkovat životně důležitý ochranný sliz. Pokud se tak stane, ryba může podlehnout vážným infekcím, které mohou vést až k její smrti. Důležité tedy je, aby rybář rybu VŽDY pokládal na mokrou a měkkou podložku. Tímto způsobem totiž eliminuje riziko vážného poranění ryby.

podlozka_pod_ryby

Naprosto nejideálnější variantou je, když rybáři odháčkují ryby přímo ve vodě. Ale mnohdy to jednoduše nejde. Proto v takových chvílích dodržujeme tento postup: Ulovenou rybu přenášíme v prostorném podběráku na předem přichystanou podložku, která je už mokrá. Někteří rybáři dělají tu chybu, že rybu položí na suchou podložku, kterou polijí až s rybou. To je špatně! I takto může dojít k poranění ryby.

Pokud musíme rybu nechat na podložce delší dobu, pak je dobré, když ji kouskem lístku ze stromu přikryjeme oko. Ryba se tak „uklidní“, omezí se její reflexivní pohyby a ryba s sebou tolik nehází. Opravdu důležité je to, abychom rybu při delším pobytu na podložce často polévali vodou z revíru. Jen tak totiž rybě zajistíme dostatek nového kyslíku. Když máme rybu vyháčkovanou, pouštíme ji v dostatečně velké hloubce POUZE z podložky! Nikdy ulovenou rybu nepřenášejte k vodě v rukách! Mohla by vám totiž vypadnout a vážně se poranit…

pousteni_kapra

Pokud s lovem kaprů teprve začínáte, pak se tohoto postupu opravdu držte. Jak v rybářských pravidlech pro svazové vody, tak ale i pro ty soukromé je uvedeno, že rybář se musí k rybě chovat šetrně. Je ale fajn, když se rybáři k rybám chovají šetrně proto, aby je vrátili neporušené zpátky do vody, a ne proto, že jim to někdo nebo něco nařizuje.

 

Závěrem

Někteří rybáři podložky pod ryby opravdu rádi odsuzují. Ani nevím proč. Možná podložku pod ryby vnímají jako zbytečnou věc. Ovšem pokud se nenecháte svést tímto názorem, pak zjistíte, že podložky pod ryby jsou opravdu užitečné. Osobně tedy doufám, že se dožiju té chvíle, kdy budou podložky pod ryby povinné i na svazových revírech. Jsem přesvědčen o tom, že by to bylo správné…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

  1. Můžete mi vysvětlit jak má normální ,, sportovní,, rybář ssebou tahat takový krám kdyz jde muškařit nebo vláčet. To je opět výmysl chorých mozků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -