DomůRybolovné technikyKaprařinaKaprařina pro začátečníky: Jak vybrat správný prut pro lov kaprů? (2. díl)

Kaprařina pro začátečníky: Jak vybrat správný prut pro lov kaprů? (2. díl)

- Reklama -

Kaprařský prut je skutečně velice důležitou součástí rybářovy výbavy. Proto jsme se rozhodli kaprařským prutům věnovat ještě jeden díl, abyste měli ucelený obrázek o tom, jakou udici si vlastně k lovu velkých kaprů pořídit. V minulém díle jsme se bavili o tom, jaký kaprařský prut je vhodný pro danou situaci u vody. Dneska se zaměříme na detaily, které rozhodují o kvalitě kaprařského prutu.

Zní to jako složitá věda. Jeden rybář řekne, že tenhle prut je ideální pro lov kaprů, druhý zase poradí, že by sáhl po jiném. Jak si teda vybrat kvalitní udici, aby nám u vody vyhovovala? Co se týče délky nebo gramáže, tak to je naprosto jasné. Hodnoty udice volíme podle požadavků vybraného stylu lovu. O tom, jak kvalitně nám bude udice sloužit, ale rozhodují poměrně nepatrné detaily.

 

Očka prutu: Kvalita je nejdůležitější

Toto téma jsme nakousli již minule. Kaprařské udice musí být osázené kvalitními a prostornými očky. Jinak nebude stát lov kaprů opravdu za nic. Velká a prostorná očka nám totiž výrazně prodlužují naše náhozy, a my se tak můžeme dostat s naší nástrahou ještě dále. Trochu to zní jako bezmyšlenkovité předhánění dostat svou nástrahu co nejdále od břehu, ovšem výhodu dlouhých náhozů jistojistě poznáme na rozlehlých přehradách. Nejde tady ale jenom o dlouhé nahazování. Prostorná očka oceníme i při vyvážení. Plynulé a rychlé procházení navazovacího materiálu skrz očka prutu prostě ušetří spoustu starostí.

prut

Mysleme na to, že kvalitní očka musí být vyrobená z těch nejlepších materiálů. Pokud tomu tak není, pak máme o problém postaráno. U nekvalitních prutů se může stát, že navazovací materiál časem jednoduše vyryje do oček hluboké rýhy, které pak poškozují samotný navazovací materiál. Což může například při zdolávání divoké ryby znamenat velký problém.

Tip: Kvalitní kaprové pruty naleznete ZDE!

Nezapomínejme na to, že kvalitní očka musí jistojistě být na prutech, se kterými chceme nahazovat do pořádných dálek. V těchto případech totiž používáme předvaz, což je navazovací materiál o vyšším průměru. Pokud budeme mít na prutu nekvalitní očka, tak pletená šňůra nebo hrubý vlasec je „rozřeže“ na cimprcampr. Při výběru nového prutu proto věnujeme očkům (a jejím připevnění k udici) obzvláště velkou pozornost!

 

Blank prutu: Pevný a akční

prutAť už je blank kaprařské udice vyrobený z čehokoliv, tak přesto musí mít jen ty nejlepší vlastnosti. Je zapotřebí, aby blank prutu velice dobře snášel prudké síly při nahazování. Rybář totiž vyvíjí velice velkou sílu, která může nekvalitní blank rozpůlit. Prut jednoduše musí vydržet obrovské zátěže, což můžeme otestovat s pomocí oblíbeného úkonu, kdy uchopíme špičku prutu tak, abychom prut ohnuli. V těchto „laboratorních“ podmínkách tak zčásti zjistíme, jak se bude prut chovat při zdolávání ryby.

Prut ale můžeme otestovat i jinak. Stačí s ním jednoduše několikrát „naprázdno“ švihnout. Při tomto testu si opět můžeme udělat představu o tom, jak se bude udice chovat při nahazování. A jestli není příliš měkká nebo naopak tuhá. Těmito drobnými testy je dobré udici před koupí vyzkoušet, abychom zjistili, co vlastně držíme v ruce. Při výběru udice je prutopravdu klíčové, abychom si ji vyzkoušeli v ruce. Pruty jsou totiž velice rozdílné. Nejlépe to jde vidět na tom příkladu, že prut o gramáží 3 liber od jednoho výrobce je tužší, než od toho druhého. Proto testování nepřikládáme nízkou váhu a poctivě si prut „osaháme“.

Tuhost blanku je pro nás velice zásadní. Uvědomme si totiž, že pokud si vybereme příliš měkkou udici, tak nejenom že budeme mít velké problémy při nahazování, ale i při záseku ryby. Měkké udice totiž mnohdy stojí za tím, že se nám nedaří účinně zasekávat ryby (pochopitelně to není jediná příčina). Kvalitní prut by měl mít tužší spodní část, přičemž jeho špička by měla citlivě reagovat na každý pohyb.

 

Rukojeť: Nehledíme na eleganci, ale na pohodlí!

prutVelice podstatnou částí kvalitní udice je pochopitelně i její rukojeť. Rukojeti se vyrábí hned z několika materiálů a v nejrůznějších provedeních. Není ale dobré se dívat pouze na design rukojeti, velkou pozornost musíme věnovat tomu, jak se nám vlastně drží. Tento faktor ovlivňuje naše správné a pohodlné držení udice při nahazování či zdolávání. Důležité také je, abychom si vybírali udice s dlouhými rukojeťmi. To platí především pro udice, se kterými nahazujeme, protože při tomto úkonu potřebujeme mít dostatečně roztáhnuté ruce. Těmto dvou faktorům proto věnujeme obzvláště velkou pozornost.

Tip: Kvalitní kaprové pruty naleznete ZDE!

Dalším detailem, který ovlivňuje kvalitu naší udice, je sedlo. Neuděláme žádnou chybu, pokud si namísto plastových sedel zvolíme sedlo kovové. Kovová sedla na navijáky mají totiž znatelně větší odolnost a jsou spolehlivější. U plastového sedla existuje mnohem vyšší riziko jeho prasknutí. Uvědomme si, že sedlo drží naviják pevně připevněný k udici. Proto vybíráme takové pruty, které mají sedla s kvalitními závity a dostatečným prostorem i pro robustnější patku kaprového navijáku. Sedlo musí být prostě pevné a kvalitní! Pamatujme na to!

 

Zamyšlení: Raději investujte, vyplatí se to!

Pokud se hodláme cíleně zabývat lovem větších kaprů, tak potom je rozumné do udic investovat větší finanční částku. Za tu si totiž můžeme koupit kvalitní udice na kapry, které nám nabídnou mnohem lepší vlastnosti při lovu. Dále kvalitní kaprové udice jsou spolehlivější a odolnější i při lovu v těžkých podmínkách. Jestli tedy hodláme kapry cíleně chytat, pak se rozhodujte mezi kvalitními surfovými nebo dělenými udicemi (záleží na typu lovu).

kaprNení moc rozumné si například kupovat klasické levné teleskopické udice. Nejenom že nám nenabídnou tak dobré vlastnosti při lovu, ale navíc se nám může stát to, že narazíme na opravdu nekvalitní model, který nesnese ani jejich časté používání při lovu v těžkých podmínkách. A proto jsou levné teleskopické pruty pověstné jejich lámavostí. Taková investice do kaprařského vybavení není skutečně moc rozumná.

Udice na kapry jsou jednou z nejdůležitějších součástí rybářovy výbavy. Proto jejich výběru věnujeme řádnou pozornost. Vždy si uvědomme, pro jaký styl lovu udice potřebujeme a co od nich vlastně očekáváme. Pak už jenom stačí sáhnout do regálu a vytáhnout si ty ideální pruty pro lov kaprů.

Autoři: Jiří a Viktor Krusovi

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

  1. Opravdu výborný a přehledný článek! Začátečníkům se určitě budou všechny ty informace hodit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -