Lákání ryb na naše lovné místo při lovu na malém revíru je jednodušší, než na rozsáhlé vodní ploše. I přesto ale nesmíme tuto činnosti nijak podcenit, protože díky správně zvolené taktice krmení se může odvíjet průběh lovu. Pojďme si tedy vysvětlit jak krmit.
Hned ze začátku si upřesněme, že se budeme bavit o vnadění na místech, na které narazíme na malých revírech o rozloze do 10 až dvaceti hektarů. Na těchto malých rybnících si najdeme pro nás vhodné místo, které musíme zatraktivnit pro tamní rybí obyvatele. Povětšinou pak jde o potopené překážky (stromy, pařezy) či klidnější břehy zarostlé vodní vegetací. Čím lépe pak nakrmíme, tím více se nám to vrátí v podobě úlovků.
Na malých revírech se velice často setkáme s vysokých rybářským tlakem. Toto osazenstvo na břehu pak provádí masivní krmnou kampaň, ve které se ty naše dobroty lehce ztratí. Proto v tomto případě nehraje ani tak roli kvantita, ale spíše kvalita. Na takovýto revír musíme mít kvalitní, pokud možno ne moc okoukaný pamlsek, který tamní ryby dovede k naprostému potravnímu šílenství.
Na malých revírech nejčastěji krmíme ze břehu, loďka je v tomto případě spíše zbytečná. Ke krmení můžeme použít nejrůznější pomůcky – krmnou lopatku, prak, cobru či obyčejné krmítko. Lopatku použijeme při vnadění s drobnějším artiklem, který rozhazujeme do krmných pásů. Prak potřebujeme pro dopravení koulí krmiva na námi určené místo. Cobra je pomůcka, pomocí které nastřílíme boilies do vody. A krmítko pak používáme pro zatraktivnění naší nástrahy voňavým šrotem.
Čím krmit?
Do vody můžeme hodit celou řadu surovin. Ale pozor! Některé pamlsky, které hodláme předkládat rybám, musíme nejprve upravit. Například tvrdá zrna je zapotřebí uvařit, aby změkla, a neporanila tak krmící se ryby, respektive jejich trávicí trakt.
S dávkou krmení to netřeba přehánět. Pokud totiž budeme vnadit ve velkém množství, existuje hrozba shnití přebytečné potravy na dně. Tím zaručeně znehodnotíme naše lovné místo. Krmnou dávku proto přizpůsobujte situaci při lovu. Pokud ryby hýří potravní aktivitou, krmte častěji. Pokud ryby nepřijímají potravu, snižte krmnou dávku i krmný interval.
Krmit ryby můžeme krmným boilies, peletami, kukuřicí, hráchem, fazolemi, řepkou, bramborem, pšenicí, pečivem, šrotem atd. Krmení můžeme i zatraktivnit. Například semena můžeme nechat naklíčit. Stačí je uložit do pytle, který budeme několik dní namáčet. Nadějným způsobem je i fermentace semen, anebo namáčení boilies v atraktivních roztocích. Starou a osvědčenou klasikou je pak přimíchávání partiklu nebo i živých nástrah (červi) do šrotu.
Jak krmit?
Krmení povětšinou na naše lovné místo rozmisťujeme do dlouhého pásu, jehož délka se odvíjí dle velikosti lovného místa. Zkusit můžeme i trojúhelníkovou taktiku, kdy krmení rozhazujeme do tvaru trojúhelníku. Další možností je naši návnadu rozházet do tvaru kříže. Nadějná místa se povětšinou nachází u potopených překážek, kde hrozí nebezpečí uváznutí nebo utrhnutí ryby. Pokud máme obavu lovit v jejich blízkosti, může od nich vést krmné cestičky až na naše lovné místo. S jejich pomocí vylákáme ryby dále z tohoto nebezpečí.
Po rozházení krmení na našem lovném místě do daného tvaru přichází na řadu nahození nástrah. Ty nahazujeme povětšinou na kraje krmných míst. Pokud ryby přijímají potravu spolehlivě, nahazujeme pak naše montáže do krmného místa, kde hodují námi vyhledávání rybí obyvatelé.
Malé, ale šikovné
Pokud nás loví více, můžeme lovit na jednom větším krmném místě. Není ale na škodu rozkrmit i menší místečko, na které budeme nahazovat například pouze jednu udici. Tahle taktika se už mnohokrát osvědčila při chytání větších a opatrnějších ryb. Na tomhle místě nemusíme sypat závratné množství krmení, spíše naopak. Bohatě zde postačí dopravovat menší množství krmení, které ale musí být kvalitní.
Autor: Viktor Krus
Foto: autor, T. H.