V nepřeberném množství boilies najdeme řadu barevných, chuťových i velikostních variant. Často se ale jedny příchutě vyskytují při lovu početněji než ty ostatní. Ať je to způsobeno čímkoliv, tak je to škoda. Někdy totiž může u vody více fungovat právě nástraha s netradiční chutí a barvou. Vyzkoušejte si vyrobit neokoukané boilies s exotickou příchutí a přelstěte i ty největší kapry!
Někdy může efekt „neznámé nástrahy“ u vody velice dobře fungovat. Ryby toto boilies s poměrně neznámou chutí a vůní totiž příliš neznají, a prostě jej chtějí ochutnat. A právě to v některých případech vede k většímu počtu záběrů, než při lovu na klasické masové nebo ovocné nástrahy. Něco nového a neznámého je klíč k úspěšnému lovu, a rozhodně stojí za zkoušku takovou nástrahu vyzkoušet. Ryby na tento typ boilies někdy reagují vyšší žravostí, což rybář pozná díky vyššímu počtu záběrů, a tedy i úlovků.
Mezi nejznámější exotické příchutě můžeme zařadit například banán či kokos. Tyto varianty boilies nejsou tak často používané, i když u vody patří k velice účinným. Ale přesto jakoby rybáři měli obavy na exotické boilies chytat, protože si nejsou jistí, zdali bude ve vodě při lovu kaprů fungovat. Obavy nejsou na místě. I exotické boilies dokáže přelstít velké ryby. Proto je dobré tuto nástrahu vyzkoušet!
Z čeho se skládá?
Zaměřme se nyní na boilies s kokosovou příchutí, které patří při lovu k osvědčeným zbraním na velké ryby. Do tohoto boilies nebudeme přidávat pouze exotickou esenci. Naopak, už při výrobě směsi musíme myslet na to, že je dobré do ní přidat i složky z této exotické plodiny. Jde o nejrůznější moučky, které nám zajistí, že v naší nástraze nepůjde kokos pouze cítit, ale jednoduše v ní bude obsažený. Recept na výrobu není nijak složitý a ani přespříliš drahý.
Směs pro výrobu kokosového boilies:
- Kokosová drť nebo moučka (240 gramů)
- Krupice (120 gramů)
- Sójová mouka (120 gramů)
- Jemná kukuřičná mouka (120 gramů)
- Melasa (30 ml)
- Kokosové mléko (30 ml)
- Vejce
S tímto receptem si můžeme vyrobit kvalitní exotické boilies kokosové příchutě, které svým kvalitním složením jistě přiláká nejednoho kapřího velikána. Směs díky jednotlivým složkám má atraktivní strukturu a velice příjemnou vůni. Za atraktivním pachem jednoznačně stojí kokosová drť a sójová mouka, které mají příjemnou vůni po oříšcích. Krupice nám navíc zajistí výbornou pojivost směsi při výrobě boilies. A díky výborným vlastnostem krupice můžeme boilies vysušit do velice tvrdého stavu, což úspěšně selektuje kapry při lovu. Tvrdé boilies mají totiž rády především větší ryby.
Tip: Návod na domácí výrobu boilies naleznete ZDE.
Ještě více atraktivní
Naše exotické boilies nemusí být atraktivní pouze po chuťové a pachové stránce. Jeho atraktivitu lze zvýšit i volbou toho správného zbarvení. Pamatujme na to, že kapr ve vodě velice dobře rozpozná kontrastní předměty. To znamená, že na tmavém dně dobře uvidí světlejší nástrahu. Proto můžeme naše boilies vyrobit buďto v reflexivních barvách (červená, oranžová), anebo rovnou sáhneme po bílém barvivu. Pravda, pokud se rozhodneme vyrobit toto boilies v tmavším zbarvení, tak to nevadí. Kapři jistě ocení i další atraktivní vlastnosti nástrahy, tedy její chuť a vůni.
Exotické boilies lze vyrobit i z takové směsi, která nám zaručí, že bude naše nástraha ve vodním prostředí plavat. Stačí při výrobě boilies do směsi přidat garnátovou moučku. Ta díky svým vlastnostem velice efektivně a spolehlivě zaručuje, že naše exotické boilies bude ve vodě jednoduše plovoucí.
Tip: Návod na výrobu plovoucího boilies naleznete ZDE.
Při samotném lovu kaprů jsou k dispozici i další tipy, s kterými můžeme dosáhnout zvýšení atraktivity našeho boilies. Nástrahu můžeme okrájet, čímž z jejího povrchu sundáme tvrdý obal, takže lákavé látky z boilies se budou mnohem lépe uvolňovat do okolí. Boilies lze před samotným lovem i namáčet ve vodě, čímž dosáhneme toho, že nástraha bude mít zajímavě změkčený povrch, což mají ryby také v oblibě. Samozřejmě není na škodu boilies také namáčet v nejrůznějších dipech či esencích exotických chutí, anebo jej rovnou obalit v kokosové moučce. Způsobů, jak zatraktivnit naši nástrahu, je celá řada. Důležité je se nebát experimentovat!
Reklamní sdělení: Začínáte s lovem kaprů? Nejlepším rádcem do vašich začátků je kniha Základy moderní kaprařiny! Tato kniha je podrobným průvodce pro kaprařské začátečníky. Najdete v ní nespočet tipů, triků, ilustračních fotografií či ilustrací. Knihu si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Rubico (www.rubico.cz).
Autoři: Jiří a Viktor Krusovi
Dobrý den, chystám se na výrobu vašeho boilie, kdy jej mam použít ???
Dobrý den,
omlouvám se, ale asi nerozumím Vašemu dotazu. Jak to myslíte?
Jestli se ptáte na to, zdali můžete použít boilies hned u vody, pak ano. Boilies můžete použít po výrobě prakticky ihned.
Přeji příjemný zbytek dne.
V. K.
Dobrý deň!
Akým amk. vhodne podporiť kokosovú zmes, aby som dosiahol dlhodobo maximálnu účinnosť vyrobeného boilies?
Dobrý den, Mariane,
vyzkoušejte nějaké lepší AMK, například od firem NUTRABAITS nebo SOLAR. Jedná se o anglické společnosti, které Vás rozhodně nezklamou. Pokud chcete konkrétní výrobek, tak my máme vyzkoušené AMK od NUTRABAITS s názvem NUTRAMINO. Možná Vás překvapí cena, jedná se ale opravdu o hodně zajímavou přísadu. Možná bude překážkou dostupnost tohoto výrobku. Kdyby s tím byl problém, mrkněte i na výrobky od SOLAR, tyhle my teď používáme.
Přeji příjemný zbytek dne.
V. K.