DomůRybolovné technikyKaprařinaDaleké nahazování: Chytejte kapry tam, kam se ostatní rybáři nedostanou! Jak na...

Daleké nahazování: Chytejte kapry tam, kam se ostatní rybáři nedostanou! Jak na to?

- Reklama -

Lov kaprů ve velkých vzdálenostech má své nesporné výhody. Jaké například? Právě ve velkých vzdálenostech se kolikrát nachází atraktivní překážky, u kterých se velmi rádi zdržují velcí kapři. Důvodů může být více: Třeba větší „pocit“ bezpečí před rybářskými háčky, anebo hromada atraktivní potravy. Jenže! Na mnoha atraktivních lokalitách prostě není možné vyvážet. Takže rybář musí všechno „řešit“ ze břehu. Jak to ale udělat, abychom se dostali i do vzdálenosti přes 100 metrů? Pokud zvolíme správnou taktiku, tak to nebude takový problém…

Na „naší“ domovské vodě je místo, kde se v dálce přes 100 metrů nachází atraktivní hrana. Na jejím „hřbetu“ najdeme velmi zajímavý podklad, který je tvrdý jako dubové dřevo. Kapři tady tak mají prostřený stůl, na kterém jim můžeme servírovat chutné krmení. Navíc! Na hraně se nachází i celá řada potopených pařezů a jiného dřeva, u kterých se zachytává přirozená potrava. Kapři tady tak budou šmejdit sami od sebe.

A to je hodně důležitý předpoklad pro úspěšné chytání kaprů! Nemá smysl je „lákat“ do míst, kde se přirozeně nevyskytují. Ne! Mnohem jednodušší je prostě krmivo dávat „do cesty“ šmejdícím kaprům, a pomalu je učit na přítomnost chutné potravy. S postupem času kapry donutíme na daném místě zastavovat, což zvyšuje šanci na záběr. Ano! Předkromování lovného místa má prostě velký smysl…

Na zmíněnou vodu s atraktivní hranou rozhodně není malý rybářský tlak. Ovšem! Drtivá většina rybářů nahazuje do 100 metrového vzdálenosti, a jen málo z nich se dostane dále. Nepopíráme, že někdy se stane, že i při chytání blíže břehu se podaří chytit velkého kapra. Jenže! To většinou bývá ve dny, kdy u vody není takový rámus. I proto směřujeme naše montáže do větších vzdáleností, ve kterých počítáme s většími rybami. Ale jak je tam dostat?  

 

Jak se dostat ke kaprům ve velké vzdálenosti?

Taky to tak máte? Rozlehlá vodní plocha láká nahodit dále od břehu, protože za 100 metrovou hranicí se třeba nahází zajímavý „útvar“ v podvodním terénu. Jenže! Jak se tam dostat? Zaručenou možností je vhodná montáž na kapry, se kterou nahodíte dále od břehu. Jaká to je? Jednoznačně helikoptérová montáž na kapry! Právě tenhle systém je pro lov kaprů ve velké vzdálenosti jako dělaný!

VIDEO: Jak navázat montáž pro daleké nahazování tak, aby se nemotala?

Helikoptérová montáž na kapry letí daleko proto, že je k tomu přímo uzpůsobená. Zátěž se nachází na samém konci montáže, takže to připomíná nahazování bez návazce jen se samotným olovem. Ale samozřejmě! Návazec na helikoptérové montáži je, jen je připevněn nad olovem. Tenhle způsob tak zaručuje, že montáž při letu nedělá „psí kusy“, ale letí krásně vzduchem jako vystřelený projektil, akorát nad olovem rotuje návazec, což ale tolik nevadí jako u klasické montáže. Super!

Okolo helikoptérové montáže stále přetrvává několik pochybností. Třeba to, že pokud kapr helikoptérovou montáž utrhne, tak bude tahat olověnou zátěž za sebou. Ovšem to není pravda! Moderní montáže pro daleké nahazování jsou vymyšleny tak, aby po utržení z nich zátěž odpadla, takže v případě utržení při zdolávání kapra nebude ryba zátěž tahat za sebou.

K helikoptérové montáži je žádoucí používat takové návazce na kapry, které se nebudou motat. A teď nemluvíme přímo o typu návazce, ale spíše o materiálech, které nám napomůžou k tomu, aby se návazec při dlouhém letu vzduchem nezamotal. K absolutně nejlepším materiálům pro tento styl lovu jednoznačně patří fluorocarbon na návazce. Právě fluorocarbon je krásně tuhé navazovací vlákno, u kterého má rybář jistotu, že nebude při letu „tancovat“, a že se nezamotá. Pokud tedy chcete nahazovat daleko, pak je tento typ vlákna pro tuto disciplínu jako dělaný. Jinou variantou jsou pak tuhé šňůrky na návazce, které se také nemotají…  

A myslete ještě na jednu věc! Při pokusech o daleké nahazování rozhodují opravdu detaily. Co tím třeba myslíme? Třeba to, že délku hodu pochopitelně ovlivňuje i tvar olova pro daleké nahazování. Je prostě důležité používat takové zátěže, které mají aerodynamický tvar, který napomáhá k tomu, že olovo poletí vzduchem bez přebytečného odporu. Proto je vhodné používat olova typu „kapka“ (viz přiložené video níže). A jakou gramáž vybrat? Ideálně 80 gramů a více…

 

Co napomáhá k dalekým hodům?

Hlavní výhodou těch dalekých hodů je to, že dostanete nástrahu do vzdáleností, kam se jiní rybáři nedostanou. A to je na mnoha svazových vodách velkou výhodou, protože s dalekými hody se dostanete „za pásmo“, do kterého neustále nahazují ostatní rybáři. V praxi to znamená, že například rybáři lovící na krmítko chytají v délce do 80 metrů (příklad), ale vy s helikoptérovou montáží dosáhnete větší vzdálenosti. Tudíž budete rybařit tam, kde ostatní ne. A to je výhoda!

VIDEO: Jak nahazovat daleko? Na co je zapotřebí myslet?

Jen si to představte: Sedíte na oblíbeném revíru, na který je slušný rybářský tlak. Prostě, co na druhém místě sedí fanoušek položené, který se snaží přelstít nějakého kapra. Nádrž tak po obvodu připomíná minové pole, takže ryby se drží dále od břehu. A právě tam se můžeme s pomocí helikoptérové montáže snadno dostat. Jak ale správně nahazovat?

Prvně se musíme pobavit o vybavení: Pro daleké hody jsou pochopitelně vhodnější delší dělené pruty, které mají délku 13 ft (396 centimetrů). Právě takto dlouhé dělené pruty dovolují vytvořit mnohem zajímavější „páku“, která výrazně napomáhá k dalekým hodům. A jestli se bavíme o vhodném navijáku pro daleké nahazování, tak tady je dobré používat stroje s širšími cívkami, ze kterých se při hodu navazovací materiál krásně odvíjí.

Velmi důležitou částí jsou navazovací materiály. Je totiž důležité citlivě navolit takové vlákno, které vydrží nápor při hodu, ale zároveň bude dostatečně tenké na to, aby bez přebytečného tření procházelo očky prutu. Z našich zkušeností je dobré používat silony na kapry o průměru 0,28 mm. Tento průměr nedělá v očkách při hodu „nepořádek“, zároveň ale vydrží i zdolávání většího kapra. Ale je nutné myslet i na předvaz! Co to je?

Předvaz je několik metrů dlouhý návazec, který je na samém začátku udice. Předvaz vážeme z hrubého vlasce, aby vydržel i ten největší nápor při hodu. Protože v momentě, kdy chce rybář nahodit daleko, tak vyvine velkou sílu, kterou by jemné vlákno nevydrželo. Proto předvazy tvoříme z vlasců o průměru okolo 0,45 mm. Předvaz a klasický kmenový vlasec spojíme s pomocí spojovacího uzlu. Ano! Uzlík bývá rozměrnější, pokud ho tam nechcete, pak je možností používat ujímaný vlasec pro daleké nahazování, který je pro daleké hody přímo vymyšlený (dochází průběžně ke změně průměru vlasce – od nejhrubšího průměru po nejtenčí).

I když tahle problematika může na první pohled vypadat složitě, rozhodně stojí za zvážení. Pokud totiž chytáte na rozlehlejších vodách, tak prezentace nástrahy mimo „pásmo“ ostatních rybářů je obrovskou výhodou. Budete totiž rybařit tam, kde se jiní rybáři nedostanou, takže opatrnost ryb je rozhodně menší. A to kolikrát vede k vysněným úlovkům…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz  

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -