V některých chvílích se u vody stává, že ryby moc neberou. A to ani v tom případě, kdy máme na našem lovném místě nastražené to nejlepší boilies. V ten moment nastává čas něco vymyslet! Na výběr máme hned několik fíglů, jak se můžeme pokusit přelstít nádherné kapry k záběru. K úspěchu pak často vede hlavně naše vynalézavost při prezentování boilies.
Velkým nedostatkem může pro některé rybáře být nedostatek fantazie při předkládání boilies kaprům. Cílem zatraktivnění boilies je totiž udělat něco jinak. Nabídnout ho rybám v jiné podobě, která je možná více zaujme a přiměje k záběru, než oproti spoustě jiných nástrah od ostatních rybářů. Musíme vymyslet prostě něco nového. Boilies nejčastěji zatraktivňujeme mechanicky (krájením) nebo s pomocí nejrůznějších pro ryby lákavých přísad, které si za chvíli v tomto článku představíme.
Krájíme a okrajujeme
Nejprve se ale vrhněme na první způsoby vylepšení boilies. Tato zatraktivnění nástrah jsou mezi rybáři velice dobře známá, a proto se hojně používají u vody. Přesto je ale můžeme vyzkoušet u vody i my!
Prvním způsobem zatraktivnění boilies je krájení. Krájení velice často používáme při nastražení boilies pod háček, kdy díky tomuto úkonu máme jedinečnou možnost vytvořit „smíšenou nástrahu“ ze dvou různých půlek. Například pod háček můžeme k sobě nastražit půlku ovocného a masového boilies. Dalším osvědčeným fíglem je k sobě připojit plovoucí (POP UP) a neplovoucí části boilies. Tím nám vznikne „vyváženka“, která má pod vodou jedinečné vlastnosti. Přiložením částí dvou různých boilies máme jedinečnou možnost kombinovat chutě i vůně, ale i zbarvení. A to může být klíčem k úspěchu při lovu kaprů!
Druhou možností, jak efektivně upravit naše boilies, je okrajování. Okrájením boilies totiž dosáhneme toho efektu, že z jeho povrchu odstraníme poněkud tvrdší obal. Tudíž takto okrájené boilies mnohem snadněji uvolňuje do vodního prostředí atraktivní látky, které obsahuje. Okrajováním nejenom že odstraníme již zmíněný povrch, ale i velice jednoduše zatraktivníme tvar nástrahy. Ta se po naší úpravě dostane jedinečný a nepravidelný tvar.
Doplňkové pochutiny
I když povětšinou naše boilies je už samo o sobě velice atraktivní, můžeme mu ještě více pomoci, aby u ryb zabodovalo. Už v samém začátku, při jeho výrobě, lze směs doplnit o velice zajímavé suroviny, které ryby přilákají. Směs můžeme zatraktivnit například drcené skořápky z vajec nebo drcené ořechy, které přispějí k jedinečné struktuře našeho boilies. Dále může do směsi přidat i nejrůznější živočišné suroviny jako červy nebo nitěnky.
Pokud už máme naše boilies vyrobené a lovíme s ním u vody, pak jej můžeme na břehu revíru ochutit různými dobrotami. První možností je boilies obalit do obalovačky, což je sypká směs, ze které s pomocí vody vyrobíme jakési těsto. Tím pak boilies obalíme. Těsto se ve vodě krásně rozpouští a dává boilies i jedinečný povrch. Další variantou je boilies namáčet v řadě dipů. Tyto tekuté přísady se ve vodním prostředí postupně uvolňují a vytváří tak velice atraktivní pachovou stopu. Boilies můžeme v dipu namáčet různou dobu (od několika hodin až dnů). Dalším způsobem zatraktivnění boilies je jeho obalení v sypkém atraktoru. Jednoduše naši nástrahu navlhčíme, například v dipu, a obalíme v sypké surovině. Tím nástraha získá jedinečný obal, který se ve vodě postupně rozpustí.
Jednoduché zatraktivnění boilies
Jednoduchými fígly pro zatraktivnění boilies jsou například namáčení nebo nasolení. Při namáčení boilies dosáhneme toho, že změkčíme povrch nástrahy, který následně dostane jakousi gumovou strukturu. Tudíž uvnitř nástrahy se bude skrývat tvrdý střed, přičemž jeho povrch bude zvláštně měkký. Nasolení pak používáme pro vytvrzení našeho boilies. Takovou nástrahu mají obvykle mnohem více v oblibě právě velcí kapři, než ti malí.
Reklamní sdělení: Začínáte s lovem kaprů? Nejlepším rádcem do vašich začátků je kniha Základy moderní kaprařiny! Tato kniha je podrobným průvodce pro kaprařské začátečníky. Najdete v ní nespočet tipů, triků, ilustračních fotografií či ilustrací. Knihu si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Rubico.
Autoři: Jiří a Viktor Krusovi
Zkoušejte, zkoušejte…
S boilies se dají dělat divy… 🙂
V. K.