DomůRybolovné technikyKaprařinaBoilies (2. díl): Vyrobte si plovoucí boilies!

Boilies (2. díl): Vyrobte si plovoucí boilies!

- Reklama -

V dnešní části si povíme, jak v pohodlí domova zhotovit plovoucí boilies. Tato nástraha je mezi kapraři velice oblíbená, neboť může být díky svým vznášivým vlastnostem pro ryby velice atraktivní. Při výrobě plovoucích kuliček se musíme řídit několika zásadami, které nám ale zaručí to, že nástraha bude skutečně ve vodě plavat. Tak pojďme na to!

Plovoucí boilies, které je často označováno jako POP UP, je druh nástrahy, jež po vhození do vodního prostředí plave. Tato nástraha se tak velice často používá ve spojení s klasickým boilies, aby jej zatraktivnila pozvednutím ode dna. Tento fígl se velice často používá na zarostlých vodách, díky čemuž je nástraha lépe vidět. Plovoucí nástrahu pak můžeme nastražit i na revírech s bahnitým dnem, čímž předejdeme jejímu zaboření do smrduté hmoty.

kaprPlovoucí boilies nastražujeme buď samostatně nebo i s jinou nástrahou, nejčastěji pak s klasickým boilies, které neplave. Pokud se rozhodneme zatraktivnit klasické boilies (neplovoucí), pak k němu můžeme přiložit celou plovoucí kuličku. Ve výsledku tak budeme mít nastražené pod háčkem dvě kuličky. Druhý způsob spočívá v tom, že kuličky obou druhů boilies rozpůlíme a na bezuzlovou montáž navlečeme jednu půlku POP UP a jednu půlku klasického boilies tak, aby nám přiložením k sobě vznikla kulička. Možností nastražení je ale i více. Můžete například kombinovat nejrůznější druhy boilies o rozdílných barvách, esencích a chutích. Vše už záleží pouze na rybářově fantasii.

kaprAby bylo plovoucí boilies ještě atraktivnější, tak velice často se vyrábí skoro až v reflexivních zbarveních. V obchodech si tak můžete zakoupit POP UP reflexivně žluté, oranžové nebo například červené. Plovoucí kuličky ale neoslní pouze svým zbarvením, nýbrž i vůní. Například vůně ovocných POP UP patří ke skutečným skvostům, co se kvality esencí týče. Proč ale drahé POP UP kuličky kupovat, když si je můžete vyrobit doma?

 

Výroba plovoucího boilies

Způsob výroby POP UP boilies se nijak zvlášť neliší od výroby klasického boilies. Fígl je pouze v surovinách, které na výrobu plovoucí nástrahy budeme potřebovat. Nejdůležitější složkou pak je garnátová moučka.

Celý postup domácí výroby boilies najdete ZDE.

kaprGarnátová moučka má velice silnou vůni i chuť, a i proto patří k velice atraktivním složkám směsi. Sami výrobci doporučují její opatrné dávkování (maximálně okolo 5 %), neboť při nadměrném množství ve směsi způsobuje ony vznášivé vlastnosti ve vodním prostředí. My ale potřebujeme, aby naše nástraha plavala, tudíž je zapotřebí do ní přisypat garnátové moučky více, nejlépe pak 15 až 20 %. Je důležité si ale uvědomit množství směsi! Nezapomínejme na to, že s tímto boilies nelze krmit, a proto nám postačí menší množství.

kaprPro atraktivitu domácího POP UP boilies můžeme udělat ale i více věcí. Nástrahu můžeme vyrobit v nápadném zbarvení, k čemuž nám pomůžou potravinová barviva. Výrazná barva napomáhá k větší nápadnosti ve vodním prostředí, což může efektivněji oslovit ryby k záběru. Nezapomínáme i na zodpovědnou volbu kvalitní esence, která je velice důležitou součástí fungující nástrahy. Vůně boilies ale závisí na individuálních požadavcích rybáře. Nástrahu tak můžeme vyrobit v ovocných, masových, anebo i „míchaných“ (ovoce + maso) vůních.

 

Alternativy: Zkuste to i jinak!

kaprDalší možností jak vyrobit kvalitní plovoucí boilies je s pomocí korkové drtě. Korková drť je jednoduše řečeno jemně namletý korek, který po přidání do směsi napomáhá k vznášení nástrahy ve vodním prostředí. Množství korkové drtě závisí na složení směsi (podle váhy komponentů), obvykle se ale dávkování pohybuje mezi 5 až 15 %.

Další možností jak vyrobit plovoucí nástrahu je s pomocí drobných pomůcek. K nadlehčení nástrahy můžeme použít kousek polystyrenu anebo plovoucí pěny. Stačí kousek plovoucího materiálu připevnit na vlas pod háčkem vždy pod nástrahu. Materiál tak nadlehčí nástrahu a může ji pozvednout ode dna.

Plovoucí nástrahy mohou být velice atraktivní a účinné při lovu velkých kaprů. Proto se nebraňte jejím nastražení pod háček a vyzkoušení na vaší oblíbené vodě. Plovoucí boilies vám může napomoci k splnění vašich kaprařských snů.

knihaReklamní sdělení: Začínáte s lovem kaprů? Nejlepším rádcem do vašich začátků je kniha Základy moderní kaprařiny! Tato kniha je podrobným průvodce pro kaprařské začátečníky. Najdete v ní nespočet tipů, triků, ilustračních fotografií či ilustrací. Knihu si můžete zakoupit na stránkáchnakladatelství Rubico.

Autoři: Jiří a Viktor Krusovi

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

3 KOMENTÁŘE

    • Dobrý den,

      ptal jsem se několika kolegů kaprařů, kde může být problém, protože sám jsem se s tímhle ještě nesetkal. Problém může být v poměru surovin ve Vaší směsi, ale také v samotném výrobku, tedy garnátové moučce.

      Poměr 25 % je plně dostačující, proto nám nejde do hlavy, kde může být potíž. Maximum je totiž 30 %, takže při 25 % to prostě musí plavat.

      Přeji příjemný víkend.

      Viktor Krus

      • Dělal jsem boilies z 500g.

        Složení:
        1. 375g boilies mixu od jetfish 50/50
        2. 125g garnátové moučky také od jet fish

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -