DomůRybolovné technikyKaprařinaBoilies (1. díl): Jednoduchá a rychlá domácí výroba boilies

Boilies (1. díl): Jednoduchá a rychlá domácí výroba boilies

- Reklama -

Boilies je velice oblíbenou nástrahou při lovu kapitálních kaprů. Tuto kapří pochoutku můžeme buďto zakoupit, anebo si ji můžeme vyrobit v pohodlí domova. Domácí výroba úspěšného boilies závisí na přípravě kvalitních surovin a poctivé výrobě. Připravili jsme pro vás seriál o této jedinečné nástraze.

Před samotnou výrobou nástrahy je nutné si uvědomit, jakou nástrahu vlastně máme v plánu zhotovit. Chceme vyrobit ovocné nebo masové boilies? Potápivé nebo plovoucí? Odpovědi na tyto základní otázky jsou nutné pro následnou výrobu nástrahy. Nyní se ale už konečně přesuňme k samotné výrobě boilies.

Pomůcky: Boilies je nejvhodnější vyrábět na kuchyňské lince, kde máme všechno pěkně po ruce (vařič, nádobí). Při samotné výrobě nástrahy budeme potřebovat misku, lžíci, odměrku, rollball. Velkou pomocí je i kuchyňský robot nebo přinejmenším mlýnek na maso. K mlýnku budeme ale potřebovat speciální nástavec, s jehož pomocí budeme vyrábět válečky o požadovaném průměru.

vyroba boilies

vyroba boilies

 

Postup výroby:

Krok 1 – Do misky si rozbijeme vejce. Na kilogram těsta budeme potřebovat asi 6 vajec. V misce můžeme nechat i pár nadrcených skořápek, které zatraktivní těsto. Skořápky ale drtíme pořádně, velké kusy se mohou totiž následně odlupovat.

vyroba boilies

 

Krok 2 – Do vajec přidáme esenci, barvivo, sladidlo. Poté přisypeme trochu suché směsi, ze které boilies vyrábíme. To napomůže k pořádnému promíchání všech složek. Vše následně řádně promícháme a necháme 20 minut odstát.

vyroba boilies

 

Krok 3 – Po odstání vše zahustíme přidáním suché směsi. Vše mícháme a postupně sypeme směs. Pokud se stane, že bude těsto moc řídké, pak přidáváme ještě trochu suché směsi. V případě příliš suchého těsta přilijeme rostlinný olej. Nejlepší konzistenci těsta poznáme tak, že je krásně „gumové“.

Krok 4 – Ze správně namíchaného těsta uhněteme kouli, kterou vložíme do mikrotenového sáčku. Vše necháme půl hodiny odpočinout. Tím těsto získá nádhernou konzistenci pro další výrobu. Pokud se stane, že v misce zůstane po stěnách nalepené těsto, pak jej lze velice jednoduše sundat tak, že do misky nasypeme suchou směs a jejím třením zbytky těsta sundáme.

vyroba boilies

vyroba boilies

vyroba boilies

 

Krok 5 – Po odležení vytáhneme uhnětenou kouli ze sáčku a začneme z ní vyrábět válečky. K jejich výrobě můžeme použít mlýnek na maso s nástavcem na vytlačovací pistoli o požadovaném průměru. K výrobě válečků se používají i výtlačné pistole poháněné vzduchem. Kdo zmíněné pomůcky nemá, musí válečky vyrobit ručně.

vyroba boilies

vyroba boilies

vyroba boilies

vyroba boilies

 

Krok 6 – Vyrobené válečky následně rozkrájíme opačnou stranou rollballu. Díky tomu budeme mít válečky v ideální délce. Rozkrájené válečky následně vložíme na drážky rollballu a s jeho pomocí vyrobíme kuličky. Ty odkládáme do misky, a následně je vaříme.

vyroba boilies

vyroba boilies

vyroba boilies

vyroba boilies

vyroba boilies

vyroba boilies

vyroba boilies

vyroba boilies

 

Krok 7 – Boilies můžeme vařit přímo ve vodě. Ovšem mnohem lepší metodou je kuličky vložit do sítka a to umístit nad vařící se vodu. Vše následně přikryjeme pokličkou a necháme vařit asi 5 až 7 minut. Díky této metodě se nám atraktivní látky „nevyvaří“ ve vodě, ale zůstanou v těstě. Správné uvaření poznáme tak, že těsto je gumovějšího charakteru. Po uvaření rozložíme kuličky na utěrku a necháme je oschnout.

vyroba boilies

vyroba boilies

vyroba boilies

 

Skladování: Bolies můžeme skladovat buďto v krabičkách nebo speciálních látkových pytlících. Tuto nástrahu skladujeme v mrazáku nebo jej na nějakém suchém a teplém místě sušíme v plátěných pytlících.    

První díl o výrobě bolies máme za sebou. Pokud máte jakýkoliv dotaz, pak se na nás obraťte v diskuzi pod článkem. Rádi vám pomůžeme odpovědí na vaši otázku.

knihaReklamní sdělení: Začínáte s lovem kaprů? Nejlepším rádcem do vašich začátků je kniha Základy moderní kaprařiny! Tato kniha je podrobným průvodce pro kaprařské začátečníky. Najdete v ní nespočet tipů, triků, ilustračních fotografií či ilustrací. Knihu si můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Rubico.   

Autoři: Jiří a Viktor Krusovi

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

72 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím, rád bych se dověděl jakou směs mám zakoupit na výrobu plovoucího boilis?V tom návodu jsem to nenašel . Zdarec H.

  2. Zdravím,

    před dvěma dny jsem si udělal boilies a nechávám je v přepravce aby vyschli a připadá mi, že tím jak je mám v přepravce, tak praskají.

    Nevíte, jestli stačí uvařit nechat pár hodin uschnout a rovnou do mrazáku? Nebo si vytvořím z nějaké látky (prostěradlo) pytel a nechám to v něm. Bude to stačit?

    Děkuju

    • Dobrý den,

      chyba může být už v počátku výroby – ve směsi. Je možné, že máte nějak špatně nastavené množství jednotlivých surovin, a proto boilies následně praská.

      Pokud se budeme bavit o Vašem boilies, které Vám praská. Nechte ho pořádně vysušit a potom je použijte například pro zkrmení.

      Popraskalo Vám veškeré boilies nebo jen nějaká nepatrná část?

      V. K.

      • jen nepatrná část ale přijde mi, že to byla ta horní vrstva. Ale protřepávám to a teď jsem to i přikryl látkou a vlastně to větrá spodkem z přepravky

        Jinak je většina na prokrmování, ale chtěl jsem i zkusit něco na háček.

        Nevím proč, ale nějaké jsou dobré. tak váhám kdy to hodit do mrazáku. Aspoň ty dobré abych je mohl dát na háček

        • Zdravím,

          nepopraskanou část můžete už klidně dát do mrazáku. Pro zatraktivnění můžete boilies přiměřeně namočit dipem nebo olejem.

          Klidně to vyzkoušejte.

          Jestli máte další dotaz nebo je něco nejasného, prosím, napište.

          Díky za dotaz a pěkný víkend!

          V. K.

  3. Zdravím
    chtěl jsem se zeptat po splneni všech okolů a bodů má moje boillíes ne pevnou ale těžce gumovou formu
    Co s tím???? Díky

    • Dobrý den,

      abych řekl pravdu, moc nerozumím tomu těžce gumovou formu.

      Ale těsto bude zřejmě moc husté, a proto boilies má takovou tuhou strukturu. Příště se jej pokuste udělat trochu řidší. Správné těsto poznáte tak, že se při výrobě nelepí na ruce. Další výhodou řidšího těsta je to, že pokud bude moc řídké, můžete jej ještě spravit přidáním surovin. To v opačném případě, kdy je těsto moc husté, už nejde.

      Možná v tomhle bude problém.

      Snad jsem alespoň trochu pomohl.

      V. K.

    • Dobrý den,

      děkujeme za dotaz i chválu.

      Boilies obvykle stačí nechat v páře okolo 5 minut.

      Přeji příjemný zbytek dne.

      V. K.

  4. Zdravím prosím můžu se zeptat , můžu do těsta rovnou přimíchat (booster) krill berry od K.N .? a nebo jakou posilovač přimíchat k těstu a pak boilie jen máčet v boosteru ?.děkuji

  5. dobrý den

    přes zimu bych chtěl zkusit vaší výrobu boilies ale nevím jak dlouho mi vydrží v krabičce ve špajzu

    • Dobrý den, Petře,

      výrobu určitě vyzkoušejte. Až boilies uvaříte, nechte jej na dva dny uložené na plechu či tácu, aby pořádně vyschlo.

      Pak máte dvě možnosti:

      1) Buďto boilies dáte zamrazit do mrazáku.

      2) Anebo jej dáte do síta na boilies. Pak tato síta zavěsíte na teplém a suchém místě (půda) a necháte jej pořádně vysušit. Pozor! Boilies ale pořádně ztvrdne.

      Pokud budete mít ještě nějaký dotaz, tak neváhejte a obraťte se na nás.

      Díky za dotaz.

      V. K.

  6. Děkuji za odpověď ale pořád mi není jasné jak dlouho mi boilies vydrží např. 1 měsíc,
    1 rok, 3 roky nebo dokonce 5 let či 10 let.
    A také sem se chtěl optat jestli bude lepší skladování v zavařovacích sklenicích přikrytých plátnem nebo zavřené víčkem nebo je lepší dát do nevodotěsné plastové krabičky.
    Vyděl jsem jiš nespočetně receptů na výrobu boilies a vaše výroba mi padla jako první do oka proto bych se ještě rád optal jestli bude lepší přes červenec a srpen masové nebo ovocné boilies a kde seženu speciální nástavec na mlýnek masa.

    • Dobrý den, Petře,

      pokud boilies správně vyrobíte, a následně uschováte, pak může vydržet i několik sezón. Je důležité ho ale opravdu správně uschovat, jak jsme se bavili minule.

      Pro uložení boilies v mrazu bych doporučil spíše plastové krabičky – jsou praktičtější a vleze se do nich více boilies (pokud tedy máte prostorné krabičky).

      To, které boilies bude v letním období lepší, nelze jednostranně říci. Někteří rybáři nedají dopustit na ovocné příchutě, jiní na masové, a přesto mohou nádherné ryby nachytat oba dva. O úspěchu rozhoduje prostě více faktorů.

      O lovu s boilies v letním období můžete mrknout na tomto odkaze: https://www.inrybar.cz/rybolovne-techniky/kaprarina/boilies-6-dil-osvedcene-rady-jak-s-boilies-v-lete-vyzrat-na-velke-kapry/

      Speciální mlýnek si můžete obstarat na některém z rybářských e-shopu. Nechci tady dělat reklamu, ale do internetového vyhledávače stačí zadat: nástavec na výrobu boilies. A vyjede Vám několik e-shopů, kde si tuto pomůcku můžete zakoupit.

      Přeji příjemný zbytek víkendu.

      V. K.

      P.S. Omlouvám se za pozdní odpověď.

    • Dobrý den,

      dírku uprostřed boilies uděláte s pomocí jehly na boilies anebo speciálního vrtáčku na boilies (pokud je tvrdé)..

      V. K.

  7. Zdravím. Vo vašom članku ma zaujalo sladidlo liquit sweetener. Ake mate snim skusenosti ake davate davkovanie nema nahorklu chut ? Mozem ho pouzit namiesto NHDC-čka? Nemaju po nom gule vacsiu tendenciu plesniviet ako po melase alebo klasickom cukre?

    • Dobrý den,

      jedná se o umělé sladidlo z Tesca. Pro výrobu boilies je toto řešení spíše náhradní, neboť toto sladilo zanechává tzv. „nahořklý ocas“. NHDC určitě tímto nelze nahradit. A další výborné sladidlo je PROTASTE od Hutchinsona. Vřele doporučuji.

      P. S. Omlouvám se za pozdní odpověď. Váš komentář mi tady nějak „zapadl“.

      V. K.

    • Dobrý den,

      strouhanka použít lze, ale lepším řešením je určitě krupice.

      Nebo co přesněji myslíte onou „suchou směsí“. Možná si tak úplně nerozumíme.

      V. K.

    • Ano, už Vám rozumím. Chcete suchou směs pro domácí výrobou boilies nahradit strouhankou.

      Obávám se, že toto není příliš šťastné řešení. Směs pro výrobu boilies totiž obsahuje více surovin, přičemž každá má v nástraze své opodstatnění. Ovšem šlo by to udělat tak, že byste si vyrobil trochu „chudší“ a jednodušší směs, aby nebyla nijak zvláště drahá.

      Návody na jednoduchou výrobu směsi pro domácí boilies naleznete na tomto odkaze: https://www.inrybar.cz/rybolovne-techniky/kaprarina/boilies-3-dil-sestavovani-smesi-pro-vyrobu-bolies/

      V tomto článku se můžete inspirovat. Suroviny nejsou nijak zvláště nákladné a jsou velice dobře dostupné.

      Snad Vám to pomohlo…

      V. K.

    • Dobrý den, Radime,

      při výrobě bolies o průměru 20 mm budete potřebovat váleček o stejném průměru, tedy 20 mm.

      V. K.

    • Dobrý den,

      jedná se o klasický mlýnek na maso. Na internetu jich naleznete celou řadu. Akorát – místo „mřížky“ na přední straně mlýnku je nástavec o požadovaném průměru. Tyto umělohmotné nástavce jsou také k dostání buďto v rybářských e-shopech, anebo obchodech.

      Přeji příjemný zbytek dne.

      V. K.

    • Dobrý den,

      pokud necháte boilies vyschnout, pak skutečně ztvrdne. Ale nevěšte hlavu – tvrdé boilies je výbornou nástrahou na velké kapry, a proto jej rozhodně nevyhazujte! Pokud nejde boilies propíchnout jehlou, pak použijte vrtáček.

      Doufám, že jsem poradil.

      V. K.

  8. Zdravím,

    mohl by si mi na meil poslat celý recept a napsat mi tedy ty přísady a esence co používáš?

    Díky 🙂

    • Dobrý den, doporučené množství naleznete na obalech jednotlivých výrobců. Každý má dávkování jiné, proto nelze odpovědět jednoznačně…

      Příjemný zbytek dne.

  9. Dobrý den,
    nemáte prosím nějaký recept na boilies pro amura např. vodní rákos, vodní traviny atd. ?
    předem děkuji
    nashledanou

    • Dobrý den, Petře,

      postup výroby takového boilies je stejný. Akorát přidejte suroviny, které mají amuři rádi. Podobné směsi a přísady jsou běžně k dostání na internetových obchodech…

      Přeji příjemný zbytek dne.

      V. K.

  10. Dobrý den, rád bych si přes zimu uvařil nějaké boilies, ale do každého receptu se používá kasein, nebo kaseinát sodný což je docela drahá a těžko sehnatelná surovina, musí tam být? Dál bych rád zeptal, jak můžu ovlivnit dobu rozpadu boilies a jestli se z části těsta na boilies můžou udělat třeba pelety na krmení abych použil stejnou příchuť. Děkuji

    • Dobrý den,

      ten kaseinát určitě doporučujeme…

      Rozpad boilies ovlivňuje množstvím albuminu, protože tato surovina zajišťuje soudržnost boilies. Dále také rozhoduje z čeho se boilies skládá – čím hrubší, tím rychlejší rozpad. Rozpad boilies ale ovlivňují i další faktory…

      Přejeme příjemný zbytek dne.

      Redakce InRybar.cz

      • Děkuji za odpověď. A co takhle nahradit kasein sušeným mlékem pro odchov telat? Nějaké to procento kaseinu také mít bude a když ne, tak ho budu muset koupit.

          • Kasein je běžně dostupný na kaprařských e-shpech typu JET FISH. Na takových e-shopech by neměl být problém tuto surovinu zakoupit…

        • Dobrý den,

          omlouvám se za pozdní odpověď.

          S tímto Vám neporadím. S touhle náhražkou nemám žádné zkušenosti.

          Nezlobte se…

          V. K.

  11. Zdravím chtěl bych se zeptat jestli jde použít jako sipka sněs strouhanka z rohlíku či jiného pečiva?? Díky za odpověď.

    • Dobrý den, Marku,

      ano, jde. Ale raději použijte krupici, která má přeci jenom trochu lepší vlastnosti…

      Díky za dotaz…

  12. Zdravím Vás,
    letos jsem se poprvé rozhodl, že si vyrobím svoje „koule“..po min. velice úspěšném roce s kokosem, jsem zvolil právě tuto variantu, jel sem přesně podle Vašeho receptu a postupu a koule vypadají parádně, i manželce, která si neodpustila komenty typu, že doma nic neuvařím, ale co bych pro ryby neuděla:o)))l se po chvíli nechala strhnout a pomáhala koulet:o))zatím nemám roll…něco zmrazím, něco vysuším a uvidíme v létě:o)
    chci Vám touto cestou poděkovat za Vaší snahu se podělit a poradit ostatním…to se cení!!
    Ať se daří!!
    S pozdravem
    Venca

    • Dobrý den,

      strašně moc děkujeme za Váš kladný ohlas, nesmírně si toho vážíme. Hlavně ať Vám koule jezdí u vody… 🙂

      Ten roll si postupem času pořiďte, je to super věc. Na druhou stranu. Bez rollu budete mít krásně nepravidelné koule, které jsou atraktivnější. Proto i my část děláme na rollu a část pouze rukama. Várka boilies je tak fakt zajímavější.

      Jo, a Vaší manželce RESPEKT, to se jen tak nevidí… :D:D:D

      Ať se Vám daří…

      V. K.

  13. Dobrý den,
    byl jsem v rybářských potřebách a ptal jsem se na suchou směs tam mi ale řekli, že si rybáři sami poručí složení a dali mi pár letáků od různých značek ať si ji sám namíchám a oni mi takhle namíchanou směs objednají. Jaké byste mi doporučil složení směsi pro příchuť halibut nebo vodní rákos?
    děkuji s pozdravem

    Petr

    • Dobrý den,

      ohledně toho namíchání směsi – proč si ji nevytvoříte sám? Stačí si nakoupit dané suroviny, je to naprosto snadné.

      Pro příchuť halibut určitě masovou směs s vysokým obsahem živočišných mouček. Co se týče vodního rákosu, tak by směs mohla být do sladka a mohla by obsahovat suroviny typu ptačí zob.

      Díky za dota…

  14. Dobrý den?
    rád bych si směs vyrobil sám ale nevím co má v té směsi jaký význam
    např. pojivo aby se mi boilie nerospadalo
    děkuji za odpověď
    s pozdravem

    Petr

    • Dobrý den, Matěji,

      doporučujeme napařovat minimálně 5 minut. Přesto, doba se může kvůli některým použitým surovinám ve směsi prodloužit. Proto použijte jednoduchý fígl. Po 5 minutách kuličku vytáhněte a zkuste ji ohmatat – kulička musí mít „gumovou“ konzistenci, musí tak zvláštně „pružit“. Pokud se takto kulička boilies nechová, pak napařujte dále…

      Díky za dotaz!

      Pěkný den!

  15. Zdravim chystam sa urobit si svoje gulički no musim si pockat na vistavu v trenčine určite bude pestri viber chcem sa akurad spitat ake surovini potrebujem na halibut a možno nejake slatke takže ste mi už teraz pomohli vdaka

  16. Zdravim, spravil som si boilies a uskladnil ho v chladnicke, ak si vyberiem par guliek tak my tie gulky po par dnoch splesneju, neviete kvoli comu by to mohlo byt?

    • Dobrý den, Lubo,

      chápu dobře, že ty kuličky Vám plesniví mimo mrazák po několika dnech?

      V čem je skladujete? Je možné, že ty kuličky jsou vlhké, a proto plesniví. Nejlepší je po vytáhnutí z mrazáku dát kuličky do síťovaného pytlíku a zavěsit je na suchém místě. Kuličky oschnou a ztvrdnou – plíseň se pak neobjeví.

      Krásný den!

      Redakce InRybar.cz

  17. zdravim chtel bych se zeptat ,po uschnuti boilie ho mam moc tvrde,co se tam pridava na 1kg aby bylo meke jako to koupene

  18. Dobrý den : Mám doma kupované boilies jedno je v uzavřené plastove krabičce ( tvrdší koule ) a druhé je v uzavřenym sáčku ( trošku gumovější ) , skladuji ho ve sklepě a mám ho zhruba 3 roky a ani jedno se nekazi nebo neplísní , jaká složka nebo co se přidává buď před vařením nebo po vařeni aby se nekazilo ? Díky za odpověď …. s pozdravem Jirka .. přeji přijemny den ….

  19. Ano o domacích , chtěl bych vyzkoušet si nějáké udělat ale bohužel nevim co vše a kdy se tam přidává aby to vydrželo , jestli před vařením nebo po vaření ( jestli sůl ,kyselina citronová , kyselina mravenčí ,konzervát , u rohlíkového boilies je to jednoduché to stačí usušit a po vyschnutí nabarvit a navonět esencí …..

    • Já osobně dávám sůl až po uvaření (po oschnutí kuliček). Dám je do pytlíku a posypu. Pak na suché a teplé místo…

      Krus

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -