Málokdo ví, že feederový prut, a samotná metoda lovu na něj, má své kořeny v Bulharsku. Až angličtí rybáři jej vyladili do podoby, ve které jej známe dnes. Pojďme se na feedrové udice podívat zblízka!
Lov na feeder je variací lovu na položenou, při kterém je signalizátorem záběru jemná špička udice. Při lovu s těmito pruty využíváme mnoho poměrně specifických pomůcek, kterým dozajista věnujeme jeden z příštích dílů tohoto seriálu. Vraťme se ale k udicím.
Feederové pruty dělíme podle jejich jemnosti do tří základních kategorií – light (lehký), medium (střední) a heavy (těžký). Mezi těmito kategoriemi existují volné přechody light/medium a medium/heavy, které vždy spojují vlastnosti obou tříd.
Samostatnou kapitolou jsou pickerové pruty, jež se kromě extrémní jemnosti vyznačují i svou malou délkou (maximálně do 3m). Tyto pruty využijeme především k velmi jemnému lovu drobnější bílé ryby, zejména na stojatých vodách. Neznamená to ovšem, že si tento proutek v rukou zručného rybáře neporadí třeba i s rybou trofejní velikosti.
Zblízka…
Light
Tyto pruty s vrhací zátěží obvykle do 40 gramů použijeme především k lovu menších ryb na stojatých vodách a řekách s malým proudem. Je neocenitelným pomocníkem na začátku a na konci kalendářního roku, kdy jsou ryby poměrně letargické a záběry velmi jemné. Ale tento prut si můžeme také vzít k vodě, když si chceme souboj s každou rybou doopravdy užít.
Medium
U této kategorie se vrhací zátěž pohybuje obvykle mezi 40 – 70 gramů. Medium pruty jsou dozajista nejuniverzálnější ze všech feederových prutů. Pokud u nich zvolíme správnou tuhost špičky, můžeme ulovit jak ty nejopatrnější a nejmenší rybky, tak i ryby z podstatně větších váhových kategorií.
Při této gramáži udice již můžeme lovit také v relativně proudných řekách a na větších vodních nádržích, kdy efektivně rybaříme třeba i na 40 metrech od břehu. Pokud s lovem na feeder začínáte, určitě doporučuji sáhnout právě po těchto prutech.
Heavy
S tímto prutem se nemusíme bát třeba i při zdolávání opravdu trofejních ryb. Gramáž těchto prutů je i více jak 100 gramů. Nejčastěji je použijeme na velkých tažných řekách. Zde totiž mnohdy musíme použít opravdu těžké zátěže o hmotnosti až 100 gramů. Je klíčové, aby měl prut i přes sílu proudu stále schopnost signalizovat záběry. Další možností využití heavy prutů je při lovu na větších stojatých vodách, kde chceme házet na velké vzdálenosti.
Feederové špičky
Jsou tématem samy o sobě, a proto se jim podrobněji budeme věnovat příště. Obvykle bývají k jednomu prutu dodávány tři vyměnitelné špičky s rozdílnou tuhostí, která je uváděna v jednotkách Oz. (unce). Správná volba špičky je snad tou nejdůležitější věcí při samotném lovu.
Pokud mám doporučit nějaký prut pro začátečníka, určitě bych volil některý z kategorie medium, který je při zvolení vhodné špičky v závislosti na aktuálních podmínkách nejuniverzálnější.
Jenže orientace na trhu s těmito pruty je rok od roku složitější. Když tyto udice přišly na český trh, existovalo pouze pár výrobců. Nyní je množství firem zabývajících se výrobou feedrových udic až chaotické. Ale i přesto nemusíme nutně sahat ke značkám, jež zde mají monopol. Stačí vám troška času na internetu, případně rada od zkušenějšího kolegy a budete se divit, jak kvalitní výrobek lze pořídit téměř za pusinku. Solidní výrobek pořídíte i za něco málo přes 1 000 Kč.
Pokud máte s výběrem toho správného prutu potíže, tak neváhejte, a napište nám do diskuze! Rádi poradíme…
Autor: Petr Vrtěl
O feedru toho bylo, zajima me velikost hacku aby se ryba nevyrizla