Jarní feeder patří k těm nejúčinnějším rybolovným technikám. Rybář je totiž díky této metodě schopen ještě pasivním a opatrným rybám servírovat nástrahy s pomocí velmi jemného vybavení. A právě díky tomu může rybář na začátku sezóny zažít nefalšované rybářské eldorádo. Jemné vybavení a menší nástrahy jsou totiž na začátku sezóny TOP! Jak tedy chytat na jaře tak, abychom měli u vody spousty záběrů? Je třeba se zaměřit na několik drobností.
Jen si to představte: Na začátku sezóny je v našich revírech studená, a především křišťálově čistá voda. A z toho plynou dvě věci. Zaprvé: Ryby velmi snadno v takovém prostředí rozpoznají zradu. A zadruhé: Ve studené vodě je třeba chytat na takové nástrahy a krmení, které v nízkých teplotách fungují. Na tohle je třeba pamatovat, protože právě podle oněch aktuálních podmínek „nastavujeme“ naši taktiku.
Krmte rozumně a chytře!
Nejprve se budeme bavit o tom, jaké krmení na začátku sezóny použít. Při jarním rybaření nejraději používám velmi jemné krmené směsi, které jsou důkladně rozemleté. Ten důvod je jednoduchý – na začátku sezóny prostě není nutné do krmení přidávat hrubší suroviny. Ne. Bohatě stačí místo rozkrmit „pachově“, což v praxi znamená, že ryby na místo připlavou díky pachovým atraktorům. A jelikož na místě neustále budou cítit něco k snědku, budou i aktivně pátrat. Až nakonec narazí na naši nástrahu.
Je extrémně důležité používat intenzivní „pachové“ směsi, které dokážou pracovat i za nízkých teplot. Dobré krmení silně voní i bez přidaných dalších atraktorů. A hlavně: Na jaře nepřidávejte do krmení suroviny, jež mají „olejovitý“ základ. Oleje se ve studené vodě velmi špatně šíří, za nízkých teplot nepracují dobře. Proto je zapotřebí vsadit na něco jiného. Dám vám tip: Už celou řadu let nechytám na jiné krmení, než na Černou plotici od LORPIO. Jde o cenově velmi dobře dostupnou směs, která pracuje naprosto fantasticky. A přidávám do ní jenom jeden jediný atraktor – červy.
Ano, je důležité ryby na místě udržet. K tomu nám můžou výrazně napomoci již zmínění červi. Stačí do krmení přidat tyto drobné „potvůrky“. Po nahození se krásně rozlezou po lovném místě a utvoří „krmný koberec“. Ryby červy milují, proto po nich budou neustále pátrat a na místě je aktivně hledat. Takže v tomto případě červi fungují jako jakýsi „stoper“, který ryby na místě zastaví. Červy je dobré přidávat i rovnou do krmítka – postup si prohlédněte na přiloženém videu výše.
Malý háček neznamená malou rybu
Dlouho jsem hledal takové háčky, které by i v malých rozměrech dokázaly udržet většího kapra. Nebudeme si nic nalhávat: Zjemnění návazce a zmenšení háčku často vede k většímu počtu záběrů. Menší nástraha se velice jednoduše schovává do krmení, a celkový dojem je prostě méně nápadný. V praxi to znamená, že při jarním rybaření v čisté vodě můžeme na malé háčky a jemný silon nachytat spoustu kaprů, cejnů, línů, ale i bílé ryby. Jenže problém byl s tím, že malé háčky a tenké vlasce „neuměly“ větší ryby chytat. Doba jde ale dopředu…
Co se týče háčků, tak už několik sezón používám ty od firmy MATRIX. Jedná se o špičkové háčky, které i v malé velikosti dokážou s naprostým přehledem udržet i většího a divokého kapra. Háčky jsou neuvěřitelně ostré a pevné. Co se týče nastražování – pokud chytáme na tvrdší nástrahy, je dobré používat pomůcku, která se jmenuje Bait Alignas. Jedná se o velmi chytré gumičky na háček, do kterých se nastražuje nástraha. Největší výhodou této pomůcky je to, že po nasátí nástrahy, a následném záseku se volná špička háčku zasekne do spodního pysku ryby – tedy do té pevnější části tlamy. Šance na zdolání je tak mnohem větší. Tohle je hodně chytré.
V mé krabičce má místo jen jediný vlasec na jarní návazce – už od nepaměti používám jemné monofily od německé společnosti STROFT. Tato firma je asi jediná, která mě nikdy nezklamala. Ano, přiznávám – vzhled cívky připomíná „levný šunt“, ovšem opak je pravdou. Toto vlákno dokáže i ve velmi malém průměru vytáhnout velkou rybu. Navíc, vlasce STROFT jsou známé i svou neuvěřitelnou odolností, takže se s nimi dá bez problémů chytat i v zarostlejších partiích revíru. Jemné návazce dělejte opravdu z tohoto vlákna – nezklame vás. Na návazce pro jarní rybaření používám 0,10 až 0,14 mm, tahle vlákna je ideální do čisté vody.
Co napíchnout na háček? Vsaďte na klasiku!
Každý rybář má svou oblíbenou nástrahu. Co se týče jarních vycházek, já osobně nedám dopustit na pečivo. Nejlépe pak na rohlík nebo toustový chléb. Proč? Právě toto pečivo dokáže „pracovat“ i ve studené vodě za nízkých teplot. Pečivo ve vodě krásně nabude a vytvoří na háčku luxusní „blemcák“. A hlavně: Pečivo z rohlíku nebo toustového chleba má jasně bílou barvu. Pokud si pak vzpomeneme na to, že kapři velmi dobře vidí kontrastní věci (bílý předmět na tmavém dně), pak je jasné, že právě sněhově bílé zbarvení pečiva je velká výhoda.
Problémem donedávna bylo, že pečivo se muselo před vycházkou upravovat (lisování, napařování), anebo se z něj dělalo pouze těsto, což není ono. V letošní sezóně se ale na trhu objevilo velmi chytré vykrajovátko, se kterým okamžitě vytvoříte perfektní nástrahu přímo u vody. A v tomto případě lze i nechat pracovat naši fantazii – vykrojené pečivo lze dále vyválet v červené paprice nebo třeba ve vanilkovém cukru. Díky tomu následně vznikne luxusní nástraha na kapry, která je ideální pro jarní rybaření.
Samozřejmě, těch nástrah, na které lze na jaře chytat je více. Osvědčenými klasikami jsou kukuřice, hrášek, extrudy, miniboilies, peletky, červi nebo třeba žížaly. Těch variant je nespočet. Vždy ale pamatujte na to, že aby nástraha fungovala, musí mít něco „extra“. Vůni, barvu, pohyb, ideální velikost. A pokud se trefíte do chuti, je vyhráno. Na jaře hrají velkou roli především barva (na tmavém a šedivém dně vynikne) a vůně. Ovšem je třeba pamatovat na to, že ve studené vodě se dobře šíří takové pachové látky, které dobře „pracují“ i za nízkých teplot – například esence na alkoholové bázi.
Jedno poselství na závěr: Nekomplikujte to! Chytejte jednoduše, ale chytře. Snažte se reagovat na aktuální podmínky. A pokud budete používat kvalitní krmení a nástrahu, úspěch se dostaví. Je to jen otázka času…
Autor: Viktor Krus
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz a MATRIX