DomůRybolovné technikyDravciZásadní pravidlo pro úspěšný lov kapitálních dravců: Proč na tohle rybáři zapomínají?

Zásadní pravidlo pro úspěšný lov kapitálních dravců: Proč na tohle rybáři zapomínají?

- Reklama -

Asi každý milovník dravců už přemýšlel nad tím, proč jsou například klasické nástražní rybičky úspěšnější než umělé nástrahy. Přece jen, umělé nástrahy dělají ve vodním prostředí zajímavé „efekty“ (pohybové, zvukové). Jsou také k dostání v obrovské škále dráždivých nebo přirozených barev. A v současnosti díky 3D tisku už i tvarově velmi věrně napodobují klasické rybičky. Navíc, umělé nástrahy lze prezentovat tak, jak to s nástražní rybičkou úplně nejde. Ale přesto! Pak stačí na klasický háček napíchnout za tlamku rybičku, a tohle „rozseká“ i ty nejlepší umělé nástrahy. Čím to je? Odpověď je jednoduchá: Umělým nástrahám chybí zásadní vlastnost…

Zažili jste taky tu situaci? Stojíte na břehu oblíbeného revíru a s umělou nástrahou bičujete vodu. Snažíte se s ní přelstít jakéhokoliv dravce v blízkém okruhu. Ale pořád marně! Zkoušíte nástrahu tahat u dna, ve sloupci, u hladiny. Měníte barvy, velikosti a tvary. Pořád nic! No, a pak si vedle vás sedne rybář, který na háček napíchne po jedné rybičce. Sotva si sedne do křesílka, tak pěnka už jede po hladině! Záběr!

I velké štiky se řídí pachem! Právě pachová složka je může donutit k záběru. Tak proč na to rybáři zapomínají? 

Rybář zasekne a pod tíhou ryby se prut krásně ohne. Tohle bude něco slušnějšího! Chvíli to trvá, ale nakonec se mu pod nohama zjeví krásný candát. Jo, tohle je fakt pěkná ryba! A člověka hned napadne: Tahal jsem snad umělou nástrahu špatně? Podcenil jsem něco? Vybral jsem špatnou nástrahu? Co udělal rybář vedle lépe, že candáty zaujal? Ano! Ta odpověď je velmi jednoduchá: Použil něco, co je PŘIROZENÉ…

 

Jak dravci hledají kořist?

Při lovu dravců hodně rybářů uvažuje nad tím, jak by měla ideální nástraha vypadat. Když na tuhle komplexní otázku přijde řeč, tak mnoho rybářů dost uvažuje nad barvou. A ono to dává smysl! Nemalá část dravců se při lovu kořisti dost spoléhá na zrak. Takže výběr správného zbarvení hraje významnou roli. Dalším důležitým faktorem je samozřejmě i chod nástrahy, protože dravci při lovu velmi dobře detekuji vibrační vlny pod vodní hladinou. Přesto, milovníci dravých ryb častokrát zapomínají na zcela zásadní vlastnost, která zásadně rozhoduje o (ne)úspěchu…

Úhoři mají dokonalý čich, který používají při hledání potravy! Takhle: Tyhle ryby by mohly s naprostým přehledem nahradit policejní psy na letištích! 

Ano, jde o čich a pachovou stránku nástrahy. Takhle: Abychom tuto problematiku lépe pochopili, je zásadní si uvědomit jednu věc – dravé ryby mají naprosto dokonalý čich, který nejde třeba s lidským vůbec srovnávat. Někteří dravci jsou schopni rozpoznat kapičku krve v obrovském množství vody (např. úhoř). Ovšem, čichem se řídí všichni dravci. Tak to je!

Predator Booster je atraktivní tekutina, která  věrně napodobuje rozklad rybího masa ve vodě. Z toho plyne jedna věc: Neotvírat v obyvatelných prostorách a velký pozor na to, aby se vám nevylil v batohu nebo tašce…

Proto je velmi zvláštní, že milovníci dravců podceňují například boosterování nástrah. Co to je? Jedná se o výrazné zatraktivnění nástrah speciální (páchnoucí) tekutinou, díky které nástraha nevydává nepřirozeně umělý zápach, ale naopak vysílá přirozené potravní signály, které dravci moc dobře znají a spolehlivě na ně reagují. Proč si vyznavači lovu dravých ryb klepou na čelo při diskuzích o tekutých atraktorech na nástrahy na dravce, když při lovu kaprů jde o zcela běžnou věc? To je záhada! A přitom dravci jsou při shánění potravy na čichu závislí.

 

Proč boosterovat nástrahy na dravce?  

Příklad z praxe: Při lovu dravců se častokrát používají mrtvé rybičky, které patří k nejúspěšnějším nástrahám. Víte, čím to je? Při rozkladu rybího masa pod vodní hladinou vznikají bakterie, které vysílají konkrétní potravní signál. A právě tento potravní signál „nese“ unikátní pach, který mají dravci vtisknutý v hlavách odjakživa. Takže v momentě, kdy dravec ucítí podobný smrad, tak okamžitě ví, že má v blízkosti jednoduchou kořist. A začne pozorně hledat…

Nanášení boosteru na umělou nástrahu má velký smysl! Díky této páchnoucí tekutině například naprosto přebijeme toxický zápach umělé hmoty. Takže dravce lákáme i díky dalšímu smyslu…

Příroda je v tomto neomylná. Pokud byste vedle sebe položili 3 rybičky, kdy jedna by byla živá, druhá zraněná a třetí mrtvá, tak se můžete vsadit, že dravci nejrychleji naleznou právě mrtvou rybičku. Protože právě ta vysílá jednoznačně nesilnější potravní signály. A právě na ty dravci spolehlivě reagují. Ano, zase jsme u toho čichu!

Proto dnešní trh nabízí atraktivní tekutinu Predator Booster, která obsahuje chemický signál, který věrně napodobuje rozklad mrtvé rybičky. Takže stačí atraktivní tekutinu nanést na nástrahu na dravce a nechat ji chviličku působit. Díky tomu se booster do nástrahy lépe „zažere“, takže nástraha tak vydává podstatně déle atraktivní signál, který napodobuje mrtvou rybičku. Rybář má tak rázem extra lákavou nástrahu na dravce! Jednoduché, ale geniální!

Predator Booster má velký vliv i při chytání candátů, zejména pak při hodně pomalém vedení. Právě při pomalém vedení si může candát nástrahu dobře očichat, a pokud smrdí jako mrtvá rybička, tak zaútočí

Jak použít Predator Booster? Nejlepší je vybrané nástrahy dát zvláště do pytlíku nebo krabičky. A pak tyto nástrahy zalít tekutinou Predator Booster – stačí fakt malé množství tekutiny, ten smrad je strašný! Výhodou této metody zaktivnění nástrah je to, že nástrahy můžeme mít v atraktivní tekutině dlouhé týdny a měsíce, takže silný odér se do nich neuvěřitelně zažere. Tohle je prostě nejlepší způsob!

 

Kdy a na čem používat booster na dravce?

Hodně rybářů se ptá, jestli má smysl používat Predator Booster při lovu na přívlač, když jde o aktivní rybaření. To znamená, že nástraha je neustále dokola a dokola nahazována do vody. Odpověď zní: ANO!!! Predator Booster je totiž vymyšlený tak, aby na nástrahách vydržel velmi dlouhou dobu. Jedná se o dost „lepivou“ tekutinu, která jde cítit i na umělé nástraze hodně dlouhou dobu. Při používání tohoto boosteru se spíše setkáte s tím, že se nejde zbavit té „pachutě“ nepříjemného odéru, který na nástrahách fakt drží. Proto je dobré na takto zatraktivněné nástrahy používat jinou krabičku na nástrahy a nemíchat je s ostatními nástrahami.

Gumové nástrahy jsou dneska naprosto dokonalé! Přesto jim chybí zásadní vlastnost, kvůli které pořád nemají na klasické rybičky – silný odér. Díky Predator Boosteru to ale můžete velmi rychle napravit…

Páchnoucí tekutina Predator Booster je právě dokonalá při chytání na umělé nástrahy. Proč? Právě tyto nástrahy totiž doteď dravce lákaly pouze pohybem nebo zbarvením. Ovšem umělé nástrahy obsahují nejrůznější chemické látky, silikon a nepřirozené oleje, které vydávají „toxický“ zápach. A právě tohle může dravce od útoku odradit. Ovšem pokud takovou nástrahu namočíme v Predator Boosteru, tak tohle mínus velmi rychle eliminujeme. A dostaneme tak nástrahu, která věrně napodobuje přirozenou kořist dravců. Ten rozdíl je fakt znatelný…

K podobnému selfie s královnou našich vod může Predator Booster výrazně napomoci…

Rybáři se Predator Booster naučili používat i při chytání na rybičky. Ano! Rybičky samy o sobě vydávají atraktivní pachy, ovšem proč je neposílit (stejný princip jako u boilies)? Prostě, když mám možnost vylepšit nástrahu na dravce, tak to udělám – pro úspěch je dobré udělat maximum. Takže rybáři tuto atraktivní tekutinu používají jak pro zatraktivnění mrtvých rybiček nebo jejich částí, tak ale například i pro vylepšení červů, žížal nebo rousnic. A výsledky jsou fakt zajímavé!

Okouni se při lovu kořisti neřídí jen zrakem, ale i čichem…

Ohledně toho čichu je důležité si uvědomit jednu věc: Přenos pachových signálů může komplikovat třeba znečištění vodního prostředí. Těch pachů je pod vodní hladinou fakt velké množství, proto je důležité tento „pachový smog“ přebít atraktivním odérem. A to nám právě zajistí booster na dravce Predator Booster, který vydává velmi koncentrovaný potravní signál…

Ať už jste fanouškem boosterování nástrah na dravce, anebo ne, vždy je dobré pamatovat na to, že dravci při lovu čich používají. Takže pokud vám nepřicházejí záběry, zkuste tuhle stránku u nástrah posílit. Možná budete překvapeni tím, jakého rozdílu dosáhnete. Fakt to má smysl!

Tým LK Baits

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Přo lovu na UL přidávám na háček masňáka.
    Záběru mám cca 3x tolik.
    Kolikrát ho nesundam, na háčku zaschne, ale to nevadí. I tak láká ryby.
    Na UL top, na těžší vláčku sem nepoznal rozdíl, i když sledovat ty hejna perlinu a okounu útočící na 15cm nástrahu jsou k nezaplacení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -