Úhoři patří k velmi vyhledávaným rybím druhům. Lov těchto hadovitých ryb je nádhernou záležitostí, které propadly zástupy rybářů. A mezi nimi je i dost začátečníků. A právě jim chci tímto článkem poradit. Lov úhořů je totiž absolutně specifickou rybařinou, protože tahle ryba se chová zcela jinak než jiné rybí druhy. A je třeba si na spoustu věcí dávat pozor, protože u jiné ryby vám tyhle situace nenastanou. Na co si teda při lovu „vodních hadů“ dávat největší pozor? Pojďme si povědět o 3 nejčastějších chybách, které začátečníci dělají…
Chytání úhořů patří k nejvíce vzrušujícím okamžikům v rybářském životě. Hodně k tomu přispívá i samotná atmosféra lovu, kdy rybář mlčky sedí v černočerné tmě a jen kouká na dvě svítící číhátka. Když v tom najednou: Buch! Jedno číhátko silou praští do prutu. Záběr! Zásek! Je tam! Na druhém konci jde cítit tuhý odpor. Ryba se snaží dostat k nějaké překážce u dna. V momentě ale, kdy rybář dostane rybu výše, tah povolí. Zkušenější rybář už tuší, že tohle může být jediná ryba. Blik! Černou tmu rozřízne kužel jasného světla. A v něm se objeví hadovité tělo ryby. Úhoř!
VIDEO: Jak na úhoře? A v čem nedělat chyby? Více ve videu…
3 nejčastější chyby, které nedělejte
Úhoř je zcela specifický druh. Jeho chování fascinuje obrovské množství rybářů, protože je to něco zcela jiného, než s čím se můžete setkat u jiných rybích druhů. Co tím mám na mysli? K tomu se dostanu níže. Hned na úvod je důležité si říct jednu zásadní radu – úhoře NIKDY nepodceňujte. Je to jedna z nejmazanějších ryb, se kterou budete mít v rybářském životě tu čest. Věřte mi! Při lovu úhořů je nutné být neustále ve střehu. I proto tuhle rybařinu tolik miluji…
TAJNÝ TRUMF: Jak mít zaručeně více záběrů od úhořů? Vyzkoušejte tohle!
Nepřehazuj nadějná místa: Častou chybou začátečníků je to, že při lovu úhořů častokrát nahazují „naslepo“. Prostě: Hlavně nahodit někam daleko a čekat. Daleké hody dávají smysl pouze v tom případě, pokud víme, že tam je nějaká zajímavá překážka, u které mohou úhoři šmejdit a hledat něco k snědku. Bohužel ale, těmito dlouhými hody rybářští začátečníci velmi často přehazují ta nejnadějnější místa pro lov úhoř. Jaká třeba?
Úhoře je naprosto ideální chytat v blízkosti břehu u zatopených trav, vodní vegetace, anebo keříků. Proč? Protože právě tady se nachází chutná potrava – spadaný hmyz, drobné rybičky. Častokrát se vám tak může stát, že ty největší úhoře budete chytat pod nohama, sotva 15 metrů od břehu. Na tohle pamatujte! Při lovu blízko břehu je ale zásadní dodržovat jednoduché pravidlo – BUĎTE POTICHU!!!
Nikdy nepodceňuj úhoře: Jestli máte v plánu manipulovat s uloveným úhořem na břehu s holýma rukama, pak hodně štěstí. Tahle ryba je opravdu extrémně slizká, a extrémně silná, takže i když ji sevřete sebevíc, tak vám stejně vyklouzne. Někdo to řeší tak, že si k lovu úhořů bere utěrku, se kterou úhoře následně drží. Problém ale nastane, když se vám poštěstí a vy během noci chytíte několik úhořů. Z utěrky se následně stane slizký hadr, který je vám absolutně k ničemu. Co s tím?
Nejlepším řešením je klasický podběrák s hodně jemnou síťovinou. Kupte si nějaký základní model za pár stovek, ale dbejte na to, aby ta síťovina byla jemná. Díky tomu z podběráku úhoř nevyklouzne a vy tak z něj můžete vytvoři „ohrádku“ ve které úhoře na břehu uvězníte. A ryba tak nemá šanci „utéct“ do vody. Ano, utéct do vody! Úhoř používá kůži jako druhotný dýchací orgán, a proto je na břehu oproti jiným rybám tolik čilý. A v momentě, kdy budete nepozorní a úhoře necháte jen tak ležet na břehu, počítejte s tím, že vám frkne zpátky do vody. Na tohle bacha!
TAJNÝ TRUMF: Jak mít zaručeně více záběrů od úhořů? Vyzkoušejte tohle!
Ještě ohledně zdolávání: Před samotným lovem si lovné místo pořádně prohlédněte a zmapujte si ta místa, kde jsou nejrůznější kořeny a jiné překážky. Proč? Protože úhoř jich využije! Ve chvíli, kdy bude mít sebemenší šanci na záchranu, tak ji využije. Příklad z praxe: Zdolával jsem úhoře ke břehu, kde byl kořen. Úhoř se kolem něj omotal a normálně si vyrval návazec z tlamy. Byla to fascinující podívaná, kdy mě úhoř převezl jako malého kluka. Neskutečné!
Návazce na úhoře musí být stoprocentní: Úhoř sice nemá v tlamě tak ostré zuby, aby překousl návazcový materiál. Přesto je třeba si na tuhle část výbavy dávat pořádného majzla! Proč? Protože úhoř má jinou zbraň. Při zdolávání se nejrůzněji kroutí a častokrát tak končí tak, že se úhoř do návazce zcela zamotá. To dělá schválně, protože se snaží vlastním tělem návazec roztrhnout. Pokud použijete nekvalitní vlasec, pak se s úlovkem rovnou rozlučte.
Z mých zkušeností je nejlepší šňůrka. Jakákoliv návazcová šňůrka za pár korun. Jde o to, že tento navazovací materiál je vyráběn tak, že nabízí vyšší pevnost a odolnost než vlasec. Ale hlavně: Šňůrka nemá paměť, takže po odháčkování úhoře můžete tento návazec zase použít. Když ale používáte návazce z klasického vlasce, tak ty častokrát vydrží pouze jedno zdolávání, a poté jsou zkroucené tak, že je nutné je vyměnit. Na tohle myslete…
Závěrem: Úhoř je nesmírně mazaný, a proto si ho zamilujete do konce života…
TAJNÝ TRUMF: Jak mít zaručeně více záběrů od úhořů? Vyzkoušejte tohle!
Lov úhořů je absolutně unikátní rybařina, kterou vám jiný rybí druh nedopřeje. Úhoři jsou nesmírně mazaní a vypočítaví, takže prověří rybáře jako žádná jiná ryba. Zdoláním úhoře nic nekončí, rybář je prostě nucen být neustále ve střehu. Jenže právě tohle je na úhořích to nejlepší. Rybář se v tu chvíli cítí jako skutečný lovec, který nesmí udělat žádnou chybu. Jinak o těžce vydřený úlovek přijde. Pokud jste nikdy úhoře nechytali, pak to rozhodně vyzkoušejte. Je to zážitek na celý život…
Autor: Viktor Krus