Konečně je tady podzim! Nejlepší období pro lov dravců vůbec! Proč? Teplota vody teď bude strmě padat dolů. A to je jasný signál k tomu, aby se dravci začali ládovat. Proto teď aktivita candátů, štik a dalších dravců poroste. Predátoři prostě musí nalovit dostatek kořisti, aby si vytvořili dostatečné tukové zásoby na nehostinné chvíle. Kde ale tyto krásné ryby hledat? Pojďme se podívat na několik zaručených míst…
Podzimní lovy jsou hodně specifické. To je dáno tím, že se u vody neustále mění podmínky. Jednou svítí sluníčko a je bezvětří, jindy zase s hladinou „lomcuje“ silný vítr a prší. To má pochopitelně na ryby vliv. A to i na ty dravé. Přesto existují místa, na kterých rybí predátory najdete téměř kdykoliv. Jde o „fleky“, jež dravcům nabízí klid pro odpočinek. Co je to za místa?
TOP 3 místa pro lov dravců
Hrany: Nejrůznější terénní nerovnosti patří skutečně k TOP místům pro lov dravých ryb. Jedná se o ta místa, kde se mění hloubka. V praxi to třeba vypadá tak, že na konci mělčiny, kde je 2 metry hloubky, se nachází hrana, za kterou hloubka padá. A nemusí nijak strmě – třeba ze 2 na 5 metrů! Ne! Pro dravce jsou velmi atraktivní i tzv. „schody“, kde hloubka padá třeba ze 2 metrů na 2,30 metrů. Dalšími osvědčenými místy tohoto typu jsou i stará řečiště nebo nejrůznější výmoly, kde je rovněž citelný rozdíl v hloubkách.
Proč jsou tato místa tak dobrá? Dravci zde velmi často hledají místo k odpočinku. Pokud se po hladině prohání velké vlny, jež probouzí podvodní proudy, pak se dravé ryby (spolu s ostatními) schovají za hranu. Navíc, na těchto místech se s velkou oblibou pohybují i ostatní ryby, včetně té „bílé“. Dravci proto tady velmi často čekají na kořist.
U vody se mi častokrát stane, že právě za hranou nebo ve starém řečišti narazím na „hnízdo“ candátů nebo okounů. Tedy na místo, kde odpočívají hejna těchto ryb. Jak to pak vypadá? Člověk zažije nefalšované rybářské eldorádo! Tento lov například rybářovi dovoluje candáty chytat „netypicky“ za bílého dne. Pokud totiž najdeme stanoviště těchto ryb, pak můžeme tyto noční „psy“ v naprosté pohodě chytat i v čase oběda.
Hrany jsou ale lákavé pro všechny druhy ryb. Kromě candátů tady můžeme chytat i štiky, okouny, sumce nebo i boleny. Proto nikdy tento „flek“ nenecháváme bez povšimnutí!
Balvany: Tato místa nalezneme nejčastěji na velkých řekách, na kterých vodohospodáři provedli regulaci. Jde o kamenité břehy, na kterých najdeme obrovské balvany. A právě v tomto náspu jsou k vidění různě velké díry. Do nich se pochopitelně stahují drobné rybičky, za kterými míří dravci. Pokud je pod těmito balvany velká hloubka, pak zde můžeme očekávat velkého dravce, třeba kapitálního candáta nebo štiku!
Osobně v těchto místech nejčastěji lovím krásné okouny. Právě tito pichlaví loupežníci se v těchto místech velmi rádi zdržují a v hejnech tady loví drobné rybičky. Pochopitelně zde ale najdeme i candáta nebo štiku.
Jak v těchto místech chytat? Osobně velmi rád okolo balvanů chytám na plovoucí, ale hluboko potápivé woblery. Umělou rybičku pak házím po proudu podél břehu a rychlým vedením se snažím dostat nástrahu ke dnu. Pak ale na chvilku přestanu navíjet, takže nástraha se povznese vodním sloupcem trochu nahoru. Toto vedení fantasticky funguje zejména na okouny. Ti milují přerušovaný pohyb a v momentě, kdy přestaneme navíjet, útočí na nástrahu. Vyzkoušejte!
Pokud pak okolo balvanů chytám s rybičkou, tak častěji volím montáž se splávkem. Na položenou by mi totiž montáž zapadla za balvan, a byl by konec. Kdežto se splávkem jsem schopný dostat rybičku těsně nad násyp a prezentovat nástrahu tak, aby byla rybám neustále na očích. Tohle funguje!
Pařezy, stromy: Tohle je klasika. Každý rybář ví, že v blízkosti těchto překážek čekají dravci. Často pak velké štiky nebo okouni. Naprosto brilantní jsou pak taková místa, která byla v minulosti lesem nebo sadem. Rybář tak tady najde celou spoustu pařezů a padlých stromů, které tvoří nedobytné rybí tvrze.
Ano, lov na těchto místech může znamenat velké ztráty na nástrahách. Ale ty jde minimalizovat. Jak? Nástrahy netahejte po dně. V praxi to vypadá takto: Nahodím nástrahu a nechám ji padnout na dno. Následně ji ale pohybem špičky dostanu do vodního sloupce několik decimetrů nad dno. Vedení nástrahy kousek nade dnem je mnohdy stejně účinné jako „rytí“ s twisterem po dně. Tím, že naši nástrahu vedeme kolem potopených pařezů, máme velkou šanci na záběr od pěkného dravce.
Pokud nám tento styl vedení nástrahy přijde příliš riskantní, pak zvolíme jinou taktiku. Jakou? Navážeme zvukovou nástrahu! Ano, právě se zvukovou nástrahou jsme schopni vylákat dravou rybu i z nepřístupného úkrytu. Přitom našeho zvukového woblera nemusíme tahat v tak těsné blízkosti překážek. Tahle taktika taky funguje!
Co se týče lovu dravců v blízkosti pařezů na rybičku na položenou nebo na „kačenu“: I tyto lovy mají své zákonitosti. Pokud chytáme dravce v blízkosti padlého stromu nebo pařezu, pak jej v žádném případě nenecháváme „jet“ příliš dlouho. Ne! Zásek musí přijít po několika vteřinách, neboť dravec po útoku na rybičku okamžitě míří do bezpečí úkrytu. A to by znamenalo konec…
Hledání ideální míst: Jak na to?
Nebudeme si nic nalhávat: Času je málo a hledání ideálního lovného místa je v tomto směru opravdu náročné. Pokud rybář přijede na neznámou vodu, pak si všimne těch překážek, které ale před ním viděla celá spousta jiných rybářů. Z toho plyne, že místo je už bez dravce, anebo že dravec bude extrémně opatrný, takže lov nemusí skončit vůbec dobře.
Co s tím? Nejjednodušší způsobem, jak najít ideální lovné místo, je použití „kapesního“ echolotu. Tento echolot je dostupný za přijatelný peníz, přičemž jeho služby jsou opravdu neocenitelné. Ani tak nejde o to s pomocí echolotu hledat ryby, které se na displeji našeho mobilu zobrazují v podobě „líbivých“ symbolů. Ne. To nejdůležitější, co nám tahle věcička nabídne, je to, že nám pomůže najít právě zmíněné hrany, stará řečiště, výmoly, zatopené pařezy nebo stromy. A přesně tohle potřebujeme.
Díky echolotu se tak dostaneme k překážkám, o kterých ví jenom místní domorodci. A u kterých jistotě budeme slavit mnohem větší úspěch, než u těch překážek, kterých si hned každý všimne. Na výborný „kapesní“ echolot se můžete podívat ZDE.
3 rady na závěr: Co a jak na podzim?
Chytejte jinde: Tahle rada souvisí s tím, co jsme si řekli výše. Pokusme se chytat tam, kde jiní ne. Když se nám podaří najít překážky, o kterých nikdo neví, máme obrovskou šanci na krásný úlovek. Je dost pravděpodobné, že ta místa jsou na „dohoz“, ale jelikož jsou schovaná pod vodou, nikdo o nich neví (většinou jen pár domorodců, kteří to ale rozhodně nerozkecají). V tomhle fakt moc dobře poslouží onen echolot, o kterém jsme mluvili výše.
Díky němu můžeme najít nejrůznější potopené „objekty“, jež mnohdy obývají větší ryby – jde totiž o lukrativní místa, o které je boj – takže větší a silnější vyhrává. U překážek, které jsou viditelné, tak jsou buď malé ryby, anebo mnohdy také vůbec nic (tlak ze strany rybářů ryby jednoduše vyžene).
Nebojte se velikosti: Mnoho rybářů nekouká na aktuální podmínky u vody, ale když vidí v kalendáři měsíc říjen nebo listopad, automaticky nasazují menší nástrahy. No, ono to nemusí být špatně, ale velké ryby (zejména pak štiky) se rozhodně velkým nástrahám nebrání. Proto se nebojme ani za chladných dní chytat na velké gumy nebo woblery. Výsledek může být příjemně překvapující.
Mělčiny nepodceňovat: Výše jsme si představili ideální místa pro lov dravých ryb na podzim. Ale jedna důležitá věc! I za velmi chladných dní můžeme na mělčinách spatřit krásná hejna okounů nebo štiku, kteří loví na mělčinách. Tato situace velmi často nastává ráno nebo při stmívání. Proto ani za nízkých teplot tato místa nemíjejme obloukem. Ty ryby tam můžou najet! Pamatujte na to!
Autor: Viktor Krus
Krásné jste to rozepsal(maloval)!děkuji! Petrův zdar!