Hromady mrtvých ryb plovoucích na hladině, zamlklý šum vody a pach zkázy. To je smutná realita, která zasáhla revír Olešná 1 na severní Moravě. Ve čtvrtek 27. března 2025 došlo v této lokalitě k havárii, po které uhynuly stovky ryb.
Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko na svém facebookovém profilu informoval o tragédii, která postihla všechny druhy ryb, bez výjimky. Jedná se tak o druhé závažné ohrožení ryb během pár dní…
Olešná v slzách: Co se stalo?
K neštěstí na Olešnici byl okamžitě přivolán Hasičský záchranný sbor (HZS) společně s Policií ČR, vodohospodářským dispečinkem Povodím Odry, Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) a vodoprávním úřadem.
Příčina havárie zatím nebyla oficiálně potvrzena, ale první zjištění naznačují možný únik toxických látek do řeky. Pracovníci Územního svazu ve spolupráci s členy MO Paskov intenzivně odstraňují uhynulé ryby.
Přiložené video na sociálních sítích ukazuje stovky mrtvých tloušťů, pstruhů a dalších rybích druhů – pohled, který trhá srdce každému rybáři.
Tato událost není bohužel ojedinělá. Jen před několika dny jsme byli svědky podobné tragédie na jiném revíru v regionu, kde úhyn ryb způsobil neznámý znečišťovatel. Zdá se, že naše řeky a potoky čelí nebývalé zkoušce. Ať už jde o průmyslové havárie, nebo nedbalost, jedno je jisté, rybáři a příroda platí vysokou cenu.
Další kapitola po Bečvě?
Tato katastrofa nevyhnutelně evokuje nedávnou benzenovou tragédii na Bečvě, o níž jsme psali před několika týdny. Tehdy, po vykolejení vlaku s více než tisíci tunami benzenu, zamořila toxická látka nejen jezero, ale ohrozila i celý ekosystém řeky Bečvy. Rybáři tam bojovali o záchranu rybí populace pomocí štětových stěn, sanačních jam a monitoringu vody.
Na Olešné zatím konkrétní opatření kromě odklízení uhynulých ryb nebyla oznámena, ale je pravděpodobné, že podobné kroky budou nutné, pokud se potvrdí přítomnost jedovatých látek. Tloušť, který je v revíru dominantním druhem, je obzvlášť citlivý na změny kvality vody a jeho 90% podíl mezi uhynulými rybami naznačuje, že šlo o rychlý a agresivní zásah do ekosystému.
Co teď?
Rybářské organizace na severní Moravě jsou v pohotovosti. Spolupráce s odborníky a úřady bude klíčová pro zjištění příčiny havárie a minimalizaci škod. Právě teď probíhají analýzy vody, které by měly odhalit, co stovky ryb zahubilo.
Rybáři z MO Paskov už teď vynakládají obrovské úsilí na odstraňování uhynulých ryb, aby zabránili šíření nemocí a dalšímu zhoršení stavu revíru. Otázkou zůstává, jak dlouho potrvá, než se Olešná vzpamatuje.
Budoucnost v mlze
Stejně jako na Bečvě, která schytává ránu za ranou, i zde může obnova trvat měsíce, ne-li roky. Český rybářský svaz už nyní zvažuje plán na obnovu rybí populace, například vysazením nových jedinců, jakmile se situace stabilizuje. Klíčové však bude zabránit opakování podobných katastrof. Ať už jde o přísnější kontrolu průmyslových provozů, nebo lepší monitoring vodních toků, jedno je jasné – naše řeky si zaslouží větší ochranu.
Zdroj: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko, foto: InRybar.cz
Platíme to my, členové ČRS, kdo nám to uhradí?! Pokud jsou úředníci neschopni, je nutné i na ně podat trestní oznámení.To jsou jen samé výmluvy, že nestihli odebrat vzorky, že neví přesně co za jedovaté látky unikly a odkud.Všude zůstávají stopové množství těchto látek uvíznutých na kamenech, rostlinách, pořežní omývané vodou, rozborem jsou schopni zjistit co je to za látky.V okolí řeky a ústí přítoků jsou firmy známy, které jaké látky používají.
Je to tak. Není zájem to vyšetřit mohl by to být někdo důležitý a to nejde. Jo kdyby to byl Lojza co vyplachoval postřikovač to by asi šlo.
A již jste to trestní oznámení podal?
Zkuste se zeptat Babiša jestli o něčem neví 🙄
a nebo fijalovického SPOLU , . . . . . ti zničí , co mohou ….
Spolu také provozuje firmu jako je Anofert? To je novinka, díky!
Dokud nebudou za tyto otravy likvidační pokuty tak to půjde stále dokola.
Vláda a majetní podnikatelé jsou propojeni a jestliže tuto ,,vládu,,zločinců nepošleme na Siiř,bude zde spálená zem a národ vychcápe jako ty otrávené ryby!
Dobře ty 🤔👍
Šak to je Moravská řeka!
Pořád všude narážky na dřívější režim…ale toto nebylo – vyjímečně. V současnosti bohužel častější.
Více se hnojí, více se staví na ornè půdě, více produkujeme odpadů.
Je mèně polních druhů zvěře, méně se skladba rybích obsádek.
Horší než tenkrát – ale mladým to nevysvětlíš. Dnes na řece nechytíš candáta, úhoře, okouna…štika je vzácná.
Schsize !
Jaké „za minulého režimu toto nebylo“? Máte pravdu vlastně. Ani nemohlo být. Řada toků i vod obecně se podobala stokám, ve kterých nežilo nic. A dnes se v nich loví krásné ryby. Tím nezpochybňuji tragédii, ke které došlo zde i na dalších vodách.
A každou chvíli jiná barva. Viz Nisa v Liberci.
Hloupá a nesmyslná lež. Jsem rybář od r. 1970
V těch co vy nazýváte stoky žilo několikrát více ryb než dnes. Běžte se podívat do menších přítoků,které sloužily k posílení populace ve větších tocích, ty jsou prázné díky ekologickým aktivistům a „ochráncům“ kormoránů ,vyder a volavek i když mají čistou vodu.
Za to dnes jsou ty vody tak čisté! Ani ta ryba v nich neplave … Vzbuďte se a nevěřte těm lžím! 95% všech druhů ryb je oproti roku 1990 pryč. Biodiverzita katastrofální. Dříve naprosto běžné plevelné druhy ryb – plotice, okouni, taktéž i místy bělice – jsou dnes vzácností! O karasu obecném, mnících, lipanech ani nemluvím. Výrazný pokles je i co se týče ostroretek (dříve se nevysazovaly), parem. Candáti, štiky – výrazný pokles a platí opět – co se nenasadí, ve vodě většinou nenajdete. Je pravdou, že biologické znečištění kleslo, ale znečištění pesticidy, um. hnojivy, nekvalitními pravími prášky (bělidlo), antikoncepcí a dalšími léky/drogami výrazně stouplo. K tomu připočtěme nulovou kontrolu státu ohledně odpadních vod (ve většině prům. firem – porušování. Za bývalého režimu za to padaly vysoké pokuty!).
S tím moc nesouhlasím aspoň co se Olzy týče jako kluk jsem se s bráchou snažil chytat parmy (které měli běžně i 70cm a ostroretky taky) dala se chytit štika kapr pstruhu bylo plno. V řece jsme se koupali i když nebyla úplný křišťál . Ryb tam byla spousta teď prázdno (Olše v Třinci ) kdo ji před 15lety pamatuje vi
Jen Radegast minimálně 2x za komančů komplet otrávil Morávku po proudu!!!
Hnus a zase se nikomu nic nestane. Jako vždy! Škoda ryb 🙁
Je tam někde chemička Bábiše? Pak by to bylo jasné. Nebo to má odvrátit pozornost od otravy na Bečvě, kde Bábiš převážel vagony benzenu, jakýmsi soukromým dopravcem ? Stačilo na to pár kanystrů koncentrovaného svinstva kdekoliv nalít ?
Komáre ty jseš taky ňákej fijalovickej blbec , . . . . viď ?
Harry a ty Burešův… viď.
Když vám veze kurýr láhev s jedem a při havárii otráví potok, tak jste vinen vy? Myslete!
Komárku, ty musíš být zcela exportní hňup ….Dokážeš taky zapojit vlastní šedou kůru mozkovou bez toho, že by ti tam vyskakoval Babiš ???
Co se musí ještě stát aby se to řešilo tak jak má. Neustále dokola samé otravy pachatel neznámý a ti lidé co to mají řešit nedělají nic.
Dokud za tyto pradárny nebudou padat hlavy,tak ti zodpovědnî llidi,pokud lze je lidmi nazvat,tak to bude.pokračovat do mekonečna. Tohle udělat Krčínovi,tak ten dotyčnej šel na šibemici.
dlouhý prsty těm se nic nedokáže že ? kolik vod to odsere než někoho přes ně klepnou !!!
Vždyť to je snad jasné. 4 roky jsem tam bydlel a zažil jsem podobnou otravu. Byla to porucha na čističce v Biocelu. Vždy.
Pane Jiří. Vy to vyšetřujete, že již víte příčinu, že to byla čistička Biocelu? Policie zatím zjistila uhynulé ryby i ve vedlejší vesnici Žabeň.
nemá babiš něco v okolí?
Nebuďte paranoidní, to může udělat klidně i větší čistička odpadních vod z nějaké obce, ale je to druhý případ v regionu, takže to může být i nějaký travič.
Možná takové trouby jako jste vy.
Pánové o který revír úsek se jedná toto je na zalití člověk když nebojuje s predátory tak musí řešit tohle je to smutné kam jsme to dopracovali
Pane Vladislavem. Tato havárie se stala u nás v městě Paskov, kde žiji již 72let 7km od Frýdku – Místku. Tato řeka byla otrávena již mnohokrát, ale toto je největší havárie co si pamatuji. Vždy byla otrávena podnikem Celulózka Biocel Paskov. Příčina této havárie je v šetření a nemůžu potvrdit, že to byl opět tento podnik. S pozdravem Petru Žďár 🤦
Pane Vladislavem. Tato havárie se stala u nás ve městě Paskov 7km od Frýdku Místku
My se jednou otrávíme sami a navzájem, nevím kam jsme se dostali. Nepotřebujeme ani Putina ani kohokoliv podobného, opravdu si ničeho nevážíme…je to hodně smutný pohled.
Jak může někdo soudit když nemá žádné důkazy
Vážení kolegové, rybáři,
upřímně je mi smutno, když čtu výlevy některých všehoznalých mudrců. Stane se přírodní katastrofa a hned přesně víme, kdo za co může…Zodpovědný je p. Babiš, zodpovědný je p. Fiala a zodpovědní jsou úředníci…
Děkujeme vám všem, že jste to dokázali tak mistrně rozšifrovat – tak teď, jakožto správní a svědomití občané, šup, šup, a běžte na Policii ČR podat trestní oznámení, protože máte oznamovací povinnost, pokud to neuděláte stáváte se automaticky spolupachateli, protože právě před policií schválně zatajujete informace o pachateli…
Ale to, že mezi námi rybáři jsou taky pěkná kvítka, to už sem nikdo nepíše – rušení klidu u vody, nedodržování doby lovu, odhazování všemožného nepořádku (nedopadly, zbytky vlasců, igelitové pytlíky, PET láhve, víčka od piva, atd. …dokonce i rozlámaná zahradní křesílka) to už sem nikdo nepíše. Teď mi řeknete: „Má to kontrolovat rybářská střaž.“ Ale to by muse u každého z nás stát po celou dobu lovu.
Tím chci říci nikdo z nás v tuto chvíli neví, kdo to udělal (až na pachatele – pokud nějaký je a nejedná se např o závadu).
Nechme svoje výlevy a mindráky někde stranou, pojďme se raději zamyslet nad ochranou našich vod a řešme to v rámci našich organizačních jednotek.
To má můj souhlas, velmi dobrý názor, počkejte na výsledky vyšetřování jak na Bečva tak na Olši.
Bohužel. ČIŽP a kontrola státu selhávají. Kdejaký podnikatel z kdejaké firmy se zbavuje nebezpečných látek stylem – najmu si firmu, ta mi provede odpadové hospodářství. Často velice pokoutně. Kontroly žádné, odběry odpadních vod jen u oficiálních průmyslových znečišťovatelů. Větší výrobní firmy šetří, kde se dá. Jejich zařízení jsou vlivem zastárání a úsporám na údržbě poruchové, provádí se nulové investice. Pokud dojde k úniku nebezpečných látek, viník je prakticky nedohledatelný. A pokud, tak jakákoliv kontrola je předem ohlášena a každá firma se na to připraví. A pokud se něco nalezne, pokuty jsou směšné. Jen položka v nákladech, která firmy nedonutí investovat do čističek, apod. Dříve za to byly pálky, stát měl podniky pod kontrolou. Fabriky jely, a když se stal průser (vytrávení), padaly hlavy. Dnes se to hodí na chudáka námezdního a vesele se pokračuje dál bez nápravy.
Souhlasím s tím, že mezi rybáři jsou pěkní sajrajti, stačí o nějakém víkendu projet trasu mezi Kolínem a Poděbrady. Kde všude jsou najetí (chráněná území), chytání ryb přes noc, bordel v okolí. Specialisté na zanechaný nepořádek jsou rybáři od Liberce.
Babiš?
Andy vyraboval Slovensko, Čechy a rozhodl se, že zlikviduje Moravu…
Na té olešne jsem měl přítok ,vytravilo mi ti pstruhy všechny, mohu říc že ty velke nikdo nenahradi
Stav našich pstruhovych vod je k pláči, to co tam teče kolikrát nevypadá jako voda. Když vzpomenu řeky a potoky v našem regionu to je Ostravice, Čeladenka, Moravka to byly perfektní pstruhovych. Dnes tu chodí chytat blázni co jsi jdou pro svého vypestovaneho brojlera že sadek. Kde je ten samovolný vyter ryb. Jestli někdo stojí o takové ryby, tak ať si tam chodí,pstruh je kanibal, ale když nemá co jíst tak žere sám sebe. Kde jsou vranky a ostatní drobotina, nic. Chodím sledovat potoky, dříve plně drobotiny, sem tam se něco mihne, aleje to slabocke. Příkladně velkypotok na hamrech co tam bylo pstruhu a dnes úplně holý. Bez znečištění tak čím to je. Navrhuji vystřílet vydry a volavky a uzavřít řeky tak na pět let. Samovolně by se to začalo zvedat. Rybářsky svaz by měl tlačit na vládu, neboť kdo škodí našim řekam jsou hlavně zelené mozky z životního prostředí. Kompletně bychje vyhodil, protože, když upřednostňujete jeden druh před druhým vznikne nerovnováha.