DomůNovinkyRybí gauner z Ameriky obsazuje naše rybníky. Takový revír ztrácí význam, upozorňuje...

Rybí gauner z Ameriky obsazuje naše rybníky. Takový revír ztrácí význam, upozorňuje vědec

- Reklama -

Představte si rybu, která vypadá jako nevinný drobek, ale dokáže z rybníku udělat pustinu rychleji, než stihnete nahodit prut. To je sumeček černý – invazní druh z Ameriky, co se u nás zabydlel a působí pořádnou neplechu…

Vědci z Akademie věd ČR ho mají na mušce, rybáři ho proklínají. Nyní se tento invazivní druh objevil v dalších revírech. Co s tím?

Drzoun s ostny

Sumeček černý je vetřelec z USA, který se do Evropy dostal už v 19. století. K nám dorazil až v roce 2003, když se schoval mezi kapry dovezenými z Chorvatska. Je malý, většinou doroste jen do 30 cm, ale má apetit sumce a množí se jako o život. Navíc má špičaté ostny v ploutvích s kapkou jedu, takže ho žádná štika nebo volavka nechce ani ochutnat. Výsledek? Sumeček si v rybníku žije jako král, sežere jikry a potěr původních ryb a působí chaos, kam se podívá.

„V oblasti, jako jsou rybníky v okolí Telče, způsobuje sumeček černý výrazné hospodářské škody, přičemž odhady ztrát dosahují více než 20 tisíc korun na hektar. V případě rybářských revírů se dokáže namnožit takovým způsobem, že daný revír přestane mít význam,“ popisuje vedoucí vědecký pracovník Pavel Jurajda z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (ÚBO AV ČR) a Mendelovy univerzity v Brně.

„Jen pro představu, za čtyři dny se z rekreačního rybníku o rozloze 0,7 hektaru (jedno fotbalové hřiště) odlovilo 750 kg sumečka, odpovídajících přibližně biomase 1 t/ha, což je často více než biomasa kaprů v chovných rybnících,“ dodává akademik Jurajda.

Kde se vzal, tu se vzal

Sumečka u nás zatím najdete na pár místech – Telč, Mělník, Kroměříž, Prostějov, Pasohlávky. Zní to jako krátký seznam, ale stačí jeden neopatrný přesun a máme další rybník plný černých pirátů.

Akademie věd ČR bije na poplach, protože sumeček ohrožuje nejen přírodu, ale i peněženky rybářů. Když se rozšíří, revír může přijít o kapry a rybaření tam ztratí kouzlo.

Vědci vs. sumeček: Bitva začíná!

Tým z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR má sumečka v hledáčku už od roku 2018. Začali v odstavených ramenech Labe a teď mapují jeho působení po celém Česku. Společně s rybářskými svazy, podniky a studenty z Mendelovy univerzity zkouší, jak ho dostat z vody. Testovali všechno: sítě pod výpustí, vrhací sítě, podběráky na plůdek. Ale nejvíc bodují vrše, sumečkové pasti, kam se tihle rybí žrouti jen hrnou. „Nejúčinnější metodou se zatím jeví odlov do vrší, jímž odborní pracovníci vylovili z pěti rybníků v okolí Telče 2,2 tuny dospělých sumečků černých, což odpovídá 57 tisícům kusů,“ sděluje Pavel Jurajda.

Akademie věd ČR teď rozjíždí další kolo boje. „Před pěti lety jsme znali jen dvě místa výskytu sumečka černého. Dnes máme zmapovány lokality jeho výskytu v Mělníku, Telči, Kroměříži, Prostějově a Pasohlávkách a v důkladném monitoringu stále pokračujeme. Rekreační rybáři, ale i ‚nerybáři‘ by se měli řídit platnou legislativou a v žádném případě by neměli sumečky ani jiné invazní druhy ryb vypouštět a rozšiřovat do dalších vod,“ apeluje důrazně Pavel Jurajda.

Jak sumečka přelstít

  • Nahlásit! Spatříte sumečka? Pište na rybářský svaz nebo rovnou vědcům z Akademie věd ČR (kontakty jsou na jejich webu).
  • Nevypouštět! Sumeček je invazní druh, šířit ho je zakázané. Humánně ho zlikvidujte podle pravidel revíru.

Zdroj: AVČR, foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

3 KOMENTÁŘE

  1. Problémy se sumečkem mně připomínají podobné s karasem stříbřitým. Obdobné problémy. Ale mám otázku, kterou kladu i v případě jiných invazních druhů – proč tedy není povolen jeho lov komukoliv? Jak to např. za socialismu bývalo s ondatrami. Ať si každý může do vody hodit vrš a sumečky si nachytat. Ostatní ryby ať nahází zpět do vody. Proč by se drobní sumečci nemohly lovit sítěmi třebas na krmení pro kočky a drůbež? Já vím, obava, že bez kontroly se budou pytlačit i jiné ryby. Ale myslím si, že v tom případě by mohly pomoci drastické pokuty. Jenže demokraté a humanisté jsou vůči darebákům velice smířliví. Podstatně více, než vůči slušným občanům. Takže zřejmě i tento problém bude neřešitelný.
    Kolega, rybář, kdysi nosíval do práce pečené karasy, které lovil v Dyji. Mívali okolo 1 kg. Při výlovu rybníků je rybáři nabízeli za 4 Kčs/kg. Pravda, byli menší, ale 3 na pánvičce k večeři stačili. Tak jsem jich kupovával nějakých 10 kg, a ve vaně vydrželi až 14 dnů.

    • Prostá pravda. JENOM JE PROBLÉM ŽE BY PŘÍSEŽNÁ STRÁŽ MĚLA VÍCE PRÁCE . HOLT BY MUSELA ZA DARMO BĚHAT OKOLO VODY, VE SKUTEČNOSTI JE PŘÍSEČNÁ STRÁŽ POHODLNÁ A MOC SE JÍ NECHCE OKOLO VODY CHODIT . A NAKONEC TO DOKAZUJE ŽE NA NAŠICH REVÍRECH PYTLAČÍ KEJAKÝ CIZINEC . PŘEMNOŽENÝ KARÁSEK BYL PROBLÉM. DNES TO JE SUMEČEK. V ZACHVÁCENÝCH REVÍRECH BYCH POVOLIL VRŠE I BEZ POVOLENKY PO V JEDNO DENNÍM ČASE. A RYBÁŘI BY SI TO MUSELI OHLÍDAT . pOZNÁMKA Z PYTLÁKA UDĚLEJ STRÁŽCE.

  2. Prostá pravda. JENOM JE PROBLÉM ŽE BY PŘÍSEŽNÁ STRÁŽ MĚLA VÍCE PRÁCE . HOLT BY MUSELA ZA DARMO BĚHAT OKOLO VODY, VE SKUTEČNOSTI JE PŘÍSEČNÁ STRÁŽ POHODLNÁ A MOC SE JÍ NECHCE OKOLO VODY CHODIT . A NAKONEC TO DOKAZUJE ŽE NA NAŠICH REVÍRECH PYTLAČÍ KEJAKÝ CIZINEC . PŘEMNOŽENÝ KARÁSEK BYL PROBLÉM. DNES TO JE SUMEČEK. V ZACHVÁCENÝCH REVÍRECH BYCH POVOLIL VRŠE I BEZ POVOLENKY PO V JEDNO DENNÍM ČASE. A RYBÁŘI BY SI TO MUSELI OHLÍDAT . pOZNÁMKA Z PYTLÁKA UDĚLEJ STRÁŽCE.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -