Přívlač táhne! Této jedinečné rybolovné metodě propadly tisíce rybářů. A není divu. Jde o jeden z nejakčnějších způsobů lovu ryb. A navíc, při přívlači se utkáváme s těmi nejsilnějšími a nejdivočejšími rybami, které obývají naše vody. Každý souboj s vodním predátorem je jedinečný a nezapomenutelný. S přívlačí může začít každý! Chce to jen pár základních rad do začátku.
Ten okamžik nemá chybu. Stojíte na břehu revíru, a poblíž potopené překážky taháte svou oblíbenou nástrahu. Nic. Znova nahodíte. Umělá nástraha pleskne o klidnou hladinu. Ten zvuk musela slyšet každá ryba. Pomalu otáčíte s kličkou navijáku a jemně poškubujete se špičkou prutu. Prásk! Udice se ohne jako výškař nad laťkou. Brzda se rozbrečí jako vyděšené dítě. Marně se snažíte svýma zkřehlýma rukama zkrotit tu nespoutanou sílu divoké ryby. Chtěli byste tohle zažít? Divil bych se, kdyby ne. Jenže jak přemluvit rybího predátora k útoku?
Nechytá se jenom s nástrahou
Spousta přívlačových začátečníků je přesvědčena, že stačí na navazovací materiál navázat oblíbené umělé šidítko, a pak ono to už půjde nějak samo. Omyl! Do nástrahy musíme vdechnout život. Jen tak docílíme toho, že dostaneme záběr. Nástrahu můžeme oživit s pomocí prutu a navijáku.
Jedno je ale důležité říct už ze začátku. Přívlač je svobodný lov, takže můžeme naši nástrahu přitahovat, jak chceme. Rychleji, pomaleji, přerušovaně. Vše záleží na nás! A právě široká škála způsobů a metod lovu s umělými nástrahami je to, co je na přívlači jedinečné.
Království woblerů
Teď si povíme něco o tom, jak můžeme atraktivně lovit s pomocí woblerů. Tyto nástrahy se vyrábí v nejrůznějších variantách, přičemž každý typ wobleru se tahá trochu jinak. Takže práce s touto nástrahou opravdu záleží na typu woblera. Velkou (ne)výhodou ale je, že wobler z velké části pracuje sám. Přesto jeho dráždivý chod můžeme ještě vylepšit.
Vezměme si to pěkně popořádku. Pokud chytáme s poppem, tedy hladinový woblerem, tak přitahování této nástrahy prokládáme častými škubnutími s prutem. Důležité je, aby škubnutí s prutem byla nepravidelná. Takže například dvakrát škubneme s prutem rychle za sebou, pak následuje krátká pauza, a následně škubneme pouze jednou. Právě nepravidelnost je častokrát silnou zbraní na zkušené dravce.
Popper díky škubnutí s prutem dostane ten správný zvuk, který ho mezi rybáři tak proslavil. Rychlost vedení poppa pak záleží na aktuálních podmínkách. Jestli jsou ryby žravé, pak se vyplácí tahat poppa agresivněji. Pokud ale například chytáme ve vlnách, tak stačí tahat poppera pomaleji, ale za to s ním musíme silněji škubnout. Tím bude pro dravce jednodušší nástrahu na „chaotické“ hladině identifikovat.
Přesuňme se teď ke klasickým woblerům. Tyto woblery už mají klasickou lopatku, která je při vedení drží v předepsané hloubce, a dává jim i dráždivý pohyb. Jenže právě pohyb woblera můžeme ovlivnit i prací s prutem a navijákem. Opět zde platí pravidlo, že pokud ryby agresivně loví poblíž nás, pak taháme naši nástrahu živěji. Toho můžeme docílit tak, že při vedení woblera budeme škubat se špičkou prutu. Tyto pohyby s prutem totiž zrychlí chod woblera a ve vodním prostředí bude vysílat agresivnější vibrace. A v případě, že chytáme na zvukového woblera, tak škubnutí s prutem nástrahu silněji rozezvučí. Častější škubnutí s prutem dává woblerům i nepravidelný chod, který je pro dravce lákavý.
Mnohdy dravce k záběru na naši nástrahu přesvědčí opačná taktika, tedy zastavení navíjení. Wobler se pak buď pomalu začne potápět, anebo vznášet (podle jeho konstrukce). Ještě více záběru pak přichází, když zvolíme přerušovaný tah. Kdy nástrahu rozpohybujeme a pak zastavíme, a tak pořád dokola. Toto mnohdy hodně dobře funguje na vydráždění pasivních rybích predátorů.
Gumové nástrahy: Ráj pro hračičky
Pokud jsou woblery ve vedení trochu jednotvárné, tak u gumových nástrah je tomu přesně naopak. Už samotná konstrukce gumové nástrahy rybáře vybízí k jejímu aktivnímu vedení. Takže ti rybáři, kteří se nebojí experimentovat, gumové nástrahy jistě ocení.
Gumové nástrahy na ryby můžeme tahat nejrůznějšími způsoby. Lze je přitahovat rychle, pomalu a v rozdílných hloubkách. Můžeme s nimi ve vodním sloupci dělat široké obloukovité pohyby, anebo je můžeme přitahovat rychle a trhavě. Styl vedení už záleží skutečně pouze na úsudku rybáře. Gumovou nástrahu vedeme opět s pomocí prutu a navijáku. Jestli ji chceme mít v horních partiích revíru, tak stačí pozvednout špičku a o trochu rychleji navíjet. V případě, že chceme s gumovou nástrahou lovit v hlubších partiích, pak taháme pomaleji a špičku prutu máme níže.
Při lovu se opět řídíme podle aktuálních podmínek u vody. Princip je stejný – pokud ryby berou, taháme agresivněji, jestli ale rybí predátoři o sobě nedávají moc vědět, tak poté nástrahu taháme pomaleji a často tah přerušujeme zastavením navíjení.
Právě zastavení navíjení gumové nástrahy často vyprovokuje dravce k útoku. Pověstní jsou tímto způsobem útoku na nástrahu hlavně okouni. Jednoduše trhavě přitahujeme twistera, a jakmile přestaneme navíjet, a necháme nástrahu propadnout do hlubších partií, přichází záběr. Klesání nástrahy vodním sloupcem ke dnu často vyprovokuje dravce hned po náhozu, anebo hned při prvních metrech navíjení. Toto se velice často stává a je to nádherný zážitek!
Tahej, dokud můžeš!
Jen okrajově si ještě povíme o vedení ostatních nástrah – třpytek a plandavek. U rotačních třpytek toho s vedením moc nevymyslíme. Je totiž zapotřebí, aby nástraha byla neustále v pohybu, což spolehlivě roztočí rotační list, který vysílá ve vodním prostředí vibrace. Rotačku můžeme tahat pouze rychleji nebo pomaleji. Ovšem nesmíme tahat tuto nástrahu příliš pomalu, abychom nezastavili rotaci rotačního listu třpytky.
Co se týče plandavek, tak s touto nástrahou si můžeme hrát podobně jako s gumovými nástrahami. Plandavku lze přitahovat přerušovaně, rychleji nebo pomaleji. Můžeme s ní prochytávat spodní i vrchní části revíru. Je trochu s podivem, že tento kus plechu není mezi rybáři tolik oblíbený. Plandavka je totiž všestranná a velice účinná nástraha.
Vedení umělé nástrahy je klíčové pro úspěch lovu na přívlač. Proto dbejte při začátcích s touto rybolovnou metodou na správné vedení nástrahy. A nezapomeňte, při vedení nástrahy můžeme nejrůzněji experimentovat. Nejhorší je stereotyp!
Pokud máte jakýkoliv dotaz, nebojte se zeptat v diskuzi pod článkem.
Autor: Viktor Krus
pekný a poucný článok. Mám otázku:
Vláčim už tretím rokom,nepovažujem sa za odborníka,ale neako nemam štastie na zubáče. Ak áno tak len male a na rotacku,nie na gumu. Preco?(inak vsetko za bieleho dna,nie v noci). Dakujem za reakcie.
Zdravím,
těch faktorů neúspěchu může být celá řada – špatné místo, neideální vedení nástrahy, špatně zvolená nástraha (především velikost gumy).
Abych řekl pravdu, tak s případem, že by mi na rotačku šli candáti, ale na gumu ne, jsem se ještě nesetkal. A k tomu Vám berou za bílého dne. Je to zvláštní.
Zkuste třeba tenhle článek. Věřím, že Vám poradí: https://www.inrybar.cz/rybolovne-techniky/privlac/nocni-privlac-lov-plny-vzruseni-napeti-a-adrenalinu/
Děkuji za dotaz a přeji příjemný zbytek dne.
V. K.
Dobrý den s přívlačí bych chtěl rozhodně začít a tak mě zajímá od kolika let se smí používat umělá nástraha např. gumové kopýtka atd. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Filipe,
lov na přívlač není věkově omezený. Tedy alespoň v ČRS, možná na MRS platí jiná pravidla. Proto doporučujeme důkladné přečtení pravidel…
Redakce InRybar.cz
Vláčím převážně na Vltavě v Praze, byl mi doporučen prut do 35g. Ale některé woblery na něm při vláčení necítím (kontakt). Jaký prut (gramáž) by jste mi doporučil ? Nechytám na malé twistery, ale tak spíš od 5 cm výš.