Vybavení některých rybářských nadšenců by naplnilo několik užitkových aut. Při začátku s rybolovem a s postupným přicházením na to, jak to u vody funguje, ale tolik vybavení potřebovat nebudeme. Skutečně stačí pouze pár věcí. Tady jsou!
Do seznamu věcí, které by se mohly začátečníkovi hodit, nebudu řadit povinné věci, jako jsou rybářské doklady nebo povinné pomůcky. Myslím si, že to je samozřejmostí. Spíše se zaměřím na vybavení, které přímo slouží k lovu ryb.
Prut
Udice patří spolu s navijákem snad k nejzákladnějšímu vybavení. Jak ale vybrat ten správný prut? Nejvíce záleží na typu revíru, kde hodláme lovit, a také na druhu lovené ryby. Samozřejmě také záleží na námi zvolené rybolovné technice.
Ke každé rybolovné technice budeme potřebovat jiný typ udice. Například k lovu kaprů na položenou musíme mít jinou udici, než pro lov okounů na jemnou přívlač. Spektrum modelů udic je nepřeberné. Přesto si myslím, že pro začátek jsou nejlepší teleskopické udice, které jsou nejlevnější. Pravda, jejich cena se odvíjí na kvalitě výrobků, ale pro osvojení si základů nahazování bohatě postačí. Vybrat si ale můžeme i z levnějších děliček.
Délku a gramáž prutu opět přizpůsobujeme stylu lovu, lovené rybě a revíru. Například na plavanou nám postačí měkčí udice, než na položenou. Toto pravidlo se odvíjí podle hmotnosti montáže, která se skládá hned z několika součástí. Na menší revíry pak postačí kratší udice, poněvadž nepotřebujeme tak velkou páku, kterou využíváme pro daleké hody. No a na závěr. K lovu plotiček využijeme udice s menší gramáží, než pro lov kaprů.
Naviják
Navijáky máme k dostání opět v několika modelech. Vyrábí se v různých velikostech nebo s různým provedením brzdy (zadní, přední). Některé modely mají dokonce i oproti jiným navijákům dvojitou kličku. Obecně by se dalo říci, že velikost navijáku se odvíjí podle velikosti revíru a ryby.
Na velké revíry potřebujeme větší navijáky z toho důvodu, že tyto modely mají prostornější cívku, která pojme mnohem větší množství navazovacího materiálu. Větší modely pak budeme potřebovat i při lovu větších ryb. Například při přívlači potřebujeme na štiku větší naviják, než při lovu okouna.
Navazovací materiál
Bez něho to prostě nepůjde! Při lovu ryb jako kmenový navazovací materiál nejčastěji používáme vlasec. I když samozřejmě tohle není skálopevné pravidlo. Při lovu sumců nebo při vláčení někteří rybáři používají pouze pletenku. Ovšem předvaz nebo koncový návazec už můžeme častěji vázat z něčeho úplně jiného.
Na koncovém návazci můžeme například použít nejrůznější typy šňůrek, vlasců či fluorocarbonů. Nosnost navazovacích materiálů pak opět přizpůsobujeme druhu lovené ryby či stylu lovu. Například při dalekých náhozech musíme použít pevnější vlákno, které vydrží nápor při švihu. To samé platí při lovu větších ryb. Pro jejich ulovení budeme potřebovat silnější vlákno, které odolá jejich síle.
Bižuterie
Zde řadíme nejrůznější drobnosti – háčky, obratlíky, karabinky, PVC hadičky atd. Velikost a nosnost těchto komponentů se opět odvíjí podle velikosti lovené ryby. Při lovu větších ryb je zapotřebí těmto součástem věnovat zvýšenou pozornost. Musí totiž vydržet enormní nápor divoké ryby při zdolávání.
Zátěže
Při některých rybolovných technikách je potřebujeme více, než u těch druhých. Přesto jsou velice důležitou součástí rybařiny, protože i díky nim dostáváme naší nástrahu do těch míst, kam chceme. Hmotnost zátěže přizpůsobujeme taktice lovu. Například pro daleké hody potřebuje poněkud těžší olovo. Váhu zátěží ale volíme například i podle síly proudu.
Představil jsem vám několik základních pomůcek, ovšem při chytání pomocí nejrůznějších technik budete ještě možná potřebovat pár drobností. Vidličky, číhátka, křesílko (položená), prsačky (více rybolovných technik), obal na udice, krabice na bižuterii, nástrahy, nůž, čelovka.
Autor: Viktor Krus
FOTO: Autor, Petr Vrtěl
Díky za článek. Zejména tipy na prut mi velice pomohly. Jako začátečník jsem se dozvěděl přesně to, co jsem potřeboval. Ještě bych se zeptal, zda mi někdo může doporučit spolehlivý obchod či e-shop s rybářským vybavením. Zatím mám tip na tenhle: www . rybashop24 . com Pokud mi ho doporučí aspoň 2 lidi, budu rád. Díky
Díky za slova chvály. Jsem rád, že se text neminul s účinkem a splňuje, i když v poměrně chudší formě, požadavky začínajících rybářů.
Těch dobrých obchodů je naštěstí celá řada, většinou přihlížím na recenze od jiných rybářů. Ovšem dlouho jsem nic nekupoval, takže už si bohužel nepamatuji nějaký konkrétní krámek. Navíc naposledy jsem se zaměřil na veletrhy, tam nejčastěji nakupuju. Tak snad se nebudete zlobit, když Vám nedám konkrétní název.
Ten Vámi zmíněný neznám.
Pěkný den.
Viktor Krus
Dobrý den, pěkný článek asi bych začátečníkovi doporučil, ještě peán či pevnou pinzetu, malé úzké kleště na elektroniku, podběrák a vezírek na ulovenou rybu. Pokud bude jen lovit
cestou “ Chyť a pust“, tak vezírek není třeba. Avšak ulovenou rybu před vypuštěním zpět do vody, pak v místě vpichu háčku (po vyjmutí) ošetřím pár kapkami desinfekce, aby se rychle zotavila po ulovení.
Pěkný den Libor
Dobrý den, co všechno potrebuju na montáž. Potřeboval bych všechno vypsat jestli by to šlo. Protože nemám vůbec ponětí co tam potřebuju. Hlavně na kaprařinu. Děkuju za odpověď.
Dobrý den,
nejjednodušší varianta: zátěž (olovo), obratlík (uzlík je dobré chránit např. silikonovou zarážkou nebo korálkem), návazcovou šňůrku, háček (bezuzlové vázání) a boilies zarážku… Pak se používají i nejrůznější převleky proti zamotání.
Nejvíce montáží a návazců naleznete v této rubrice: https://www.inrybar.cz/kategorie/uzly-a-montaze/montaze/
Kdyby jste potřeboval poradit podrobněji, klidně mi napište na [email protected]
Díky za dotaz!
Krus, InRybar.cz