Začínající rybáři, kteří chtějí úspěšně lovit štiky, mnohdy hltají nejnovější informace od zkušenějších rybářských kolegů. Ovšem někdy mohou rybářští začátečníci narazit i na takové rybáře, kteří je ovlivní nesprávným směrem, což potom vede k jejich diskutabilnímu chování u vody. A pak nastává situace, kdy lze u vody vidět, a také slyšet, několik rybářských přeludů, které si rybáři předávají mezi sebou, takže tyto negativní návyky se nadále vyskytují na březích našich vod.
Tyto rybářské lži často vedou k tomu, že začínající rybář loví štiky nezodpovědně. To mnohdy vede k poranění štiky při zdolávání, a někdy jsou její poranění tak rozsáhlá, že to končí úmrtím ryby. Další rybářské nesprávnosti, které ovlivňují začínající rybáře, někdy vedou i k nesprávnému chování k uloveným štikám z jejich strany. A opět, tohle může vést k poškození zdravotního stavu ryby. Pojďte se podívat na přehled největších rybářských lží, které nesprávně ovlivňují rybářské začátečníky.
1) To lanko jde ve vodě vidět!
Spousta rybářů, kteří se k vodě vydávají s přívlačovým prutem, se domnívá, že pokud navážou lanko, tak to povede ke snížení záběrů. A to z toho důvodu, že ryby jej jednoduše ve vodě vidí. Tohle není pravda. Za minimem záběrů bude spíše stát špatná volba nástrahy nebo její nesprávné vedení ve vodním prostředí, popřípadě nevhodné lovné místo. Toto jsou faktory, které více ovlivňují úspěšnost lovu, než přítomnost lanka.
Lanka skutečně nejsou příčinou nízkého počtu záběrů. Osobně s nimi v čisté vodě velice často chytám zmiňované štiky, ale také okouny, kteří mají výborný zrak nebo boleny, jež jsou pověstní svou mazaností. A lanka těmto rybám očividně vůbec nevadí. Pokud nemám záběry od ryb, pak hledám příčinu jinde. Zkusím vyměnit nástrahu, anebo změním styl vláčení, kdy začnu vést nástrahu jiným způsobem. To mnohdy napomůže k záběru.
Problém absence lanka tkví v tom, že pokud nám nástrahu sebere právě štika, může slabý navazovací materiál jednoduše překousnout. A v ten moment nastává problém. Umělá nástraha totiž může štice sešít trávicí trakt, a tím ji můžeme usmrtit. A to se nesmí stát!
2) Šňůra nade vše
A opět jsme u navazovacích materiálů, tentokrát u pletených šňůr. Tato splétaná vlákna jsou známá svou skálopevnou pevností. Díky nim je mnohem snadnější zkrotit velké a divoké ryby. Jenže ani pletenka není nezničitelná! I hrubou pletenku dokáže štika překousnout. A zase jsme u toho problému, že pokud štika překousne splétanou šňůru, tak jí může uvízlá nástraha v trávicím traktu usmrtit.
U vody se setkávám s řadou rybářů, kteří argumentují, že mají dostatečně hrubou pletenku na to, aby odolala štičím zubům. Nesmysl, šňůra prostě ostrým tesákům, kterými je štičí morda vyskládaná, neodolá. Proto používejte při vláčení takové navazovací materiály, které štika jednoduše nepřekousne. Tím nejbezpečněji předejdete poranění štiky vinou utržené nástrahy v její tlamě.
Ještě nebezpečnější jsou potom rybáři, kteří jsou přesvědčení, že ulovit štiku pouze na samotný vlasec, je neskutečnou „machrovinou“. Není. Je to zbytečné hazardování se zdravím a dobrou kondicí ryby, kterou lze v mžiku poškodit utrhnutou nástrahou v tlamě ryby.
3) Utahám tě! Štika to stejně nepozná
V poslední době se mezi rybáři rozmohla móda chytání větších štik na velice jemné vybavení. Měkké udice, přespříliš tenké navazovací materiály a malé nástrahy ovšem mohou pro rybu znamenat zbytečné problémy. Na velice jemné vybavení nelze zaseknutou štiku dostat ke břehu v co nejrychlejším čase. Z toho důvodu se její zdolávání neúnosně prodlužuje, a někdy tak může trvat i několik desítek minut. Ryba je tak pod pořádnou dávkou stresu, a navíc ji tímto způsobem značně vysilujeme.
Tyto negativní faktory zdlouhavého zdolávání potom mohou vést k velkému vysílení ryby, kterou mohou s postupem času zasáhnout vleklé zdravotní komplikace. Proto je nejlepší rybu zdolat co nejrychleji a okamžitě ji zbavit háčku ve vodě bez zbytečného manipulování s ní. Ovšem rychlost zdolávání nesmíme pochopitelně přehnat. Neznamená to, že zaseknutou rybu budeme nešetrně rvát silou z vody. To je taky špatně! Zdolávání štiky musíme provádět prostě s citem, a zbytečně jej neprodlužovat.
4) Háček není nepřítelem ryby
Mnoho rybářů žije v tom přesvědčení, že utrhnutý háček v rybím těle po nezodpovědném zdolávání štice neuškodí. Chyba lávky! Pokavaď dojde k tomu, že štika umělou nástrahu překousne, a ta jí tak zůstane v trávicím ústrojí, nastává velký problém. Nejenom že štice může utrhnutá nástraha způsobit rozsáhlá zranění trávicího traktu, která můžou vést k jeho zanícení, což následně vede k úmrtí ryby, ale utrhnutá nástraha může poškodit i další životně důležité orgány ryby, například žábra. Pokud nástraha v těle ryby poškodí žábry, obvykle to vede ke zhoršenému dýchání ryby, která se tak s postupem času jednoduše udusí.
Problémem je, že umělé nástrahy jsou většinou okovány ostrými trojháky. Ty mají dohromady šest hrotů, které v případě ukousnutí nástrahy štikou, mohou sešít trávicí trubici ryby. Štika je tak následně prakticky bez šance pozřít novou potravu.
Proto dbejte na to, abyste používali takové navazovací materiály, které zamezí štice jejich překousnutí. Navíc používejte umělé nástrahy takové velikosti, aby je štika příliš nezhltla. Právě nešetrné vyháčkování nástrahy je také častou příčinou poranění zdolané štiky.
5) Chovej se, jak chceš. Štika to nevnímá
Je naprosto nezbytné myslet na šetrné manipulování se štikou i po jejím zdolání. Pokud to je možné, zbavte ji rychle, ale šetrně, háčku už ve vodě. Nesahejte na zdolanou rybu suchou rukou. Můžete jí tím sedřít ochranný sliz, a způsobit tak rybě vážná plísňová onemocnění. Jestli je nutné rybu vyháčkovat na břehu, pak ji v tom případě položte na měkký a mokrý podklad, který eliminuje riziko jejího podření. Není pravda, že ryba nijak nevnímá manipulaci na břehu. Musíme ji šetrně zbavit háčku co nejrychleji tak, aby nedošlo k odření ochranného slizu a zbytečnému stresování ulovené ryby.
I když štika vypadá jako nezničitelný predátor, pochopitelně tomu tak není. Je to živý tvor, ke kterému se musíme chovat šetrně, ať už při jejím lovu či při manipulaci po jejím ulovení. Pravda, dodržování zásad šetrného rybaření nijak zázračně nenapomůže k navýšení populace štik u nás, ale určitě zamezí zbytečnému ztenčování jejich stavů vlivem barbarského chování ze strany rybářů. Přemýšlejte o tom…
Autor: Viktor Krus
Veľmi rozumný názor ,a máte pravdu ! . Všetky ryby treba šetrne zaobchádzať ! .