DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyVýroba tungstenových hlaviček: Krok za krokem

Výroba tungstenových hlaviček: Krok za krokem

- Reklama -

V téměř každém díle mého seriálu „Malé, menší, nejmenší“ jste mohli narazit na pojmy tungstenové hlavičky a wolfram. Moc jsem tento produkt vychvaloval, ale k čemu by to bylo, kdybych vám neřekl, jak se to používá a proč?

Tento instruktážní článek bude věnovaný domácí výrobě jigových hlaviček s wolframovou zátěží neboli tungstenových hlaviček, které efektivněji dopraví našeho twistera nebo nymfu na potřebné místo. Pojďme si ještě jednou shrnout výhody wolframu…

 

Hustej jako wolfram

candatWolfram je těžký kov, který má hustotu 19,25 g.cm-3, přičemž hustota olova je pouhých 11,34 g/cm³. Číselně i ve skutečnosti je to obrovský rozdíl. V průměru jsou tedy wolframová závaží, o stejné hmotnosti jako olověná, mnohem menší. To je výhoda zejména proto, že velikostí zátěže není příliš ovlivňován chod nástrahy, a samozřejmě i menší šplouchnutí do vody je pro nás kladné, jelikož si nepoplašíme ryby pod hladinou.

 

Tvrdší než skála

Dalším důležitým bodem je rozdílná tvrdost těchto dvou prvků. Olovo se velice snadno oprýská a snadno dochází k jeho deformaci během tvrdých nárazů. Ale wolframová hlavička je pod nejrůznějšími tlaky a nárazy téměř nezničitelná!

K porovnání tvrdosti se využívá Mohsova stupnice. Pro představu přikládám tabulku hodnot, dle kterých se lze orientovat a s její pomocí vyjádřit, jak velký rozdíl je mezi wolframem a olovem.

 

LÁTKA STUPEŇ TVRDOSTI
asfalt 1-2
olovo 1,5
křemík 7
wolfram 7,5
diamant 10

 

V praxi to lze vyzkoušet velmi snadno. Vezměte staré nepotřebné olůvko, vložte jej mezi kleště a pevně stiskněte. Z olůvka je placka! Nyní je na řadě wolfram. Ať děláte, co děláte, wolfram nerozmáčknete, ani kdybyste měli sebevětší sílu. Jen zničíte vaše oblíbené kleště, a pokud máte v životě opravdu smůlu, vymrštěná wolframová kulička rozbije okno nebo váš televizor. Teorie bude tedy snad stačit, pojďme nyní na samotnou praxi!

 

Barvy duhy

stikaNa trhu jsou olověné hlavičky nastříkané barvou, která může teoreticky zvýšit atraktivitu nástrahy a zamaskovat barvu kovu. Jenže kdo s nimi má dobrou zkušenost? Nástřik bývá totiž velice neprecizní, očka jsou zalepená a barva se loupe. To není téměř k užitku!

Na wolframu drží barva perfektně a bývá velice kvalitní. Očko u tungstenové hlavičky nemůže být zalepené, jelikož zátěž a háček jsou dvě samostatné věci, které se k sobě spojují až po odděleném zhotovení pomocí lepidla. K tomu, jak se to všechno propojí, se dostaneme samozřejmě také. Tungsteny můžeme zakoupit v nejrůznějších barvách – od čistě kovových až po nástřiky červené, zlaté, stříbrné, černé, zelené i duhové. Osobně nejraději používám červenou, zlatou a stříbrnou.

 

Ostré jako břitva

stikaKlasické jigové hlavičky s olovem jsou nejčastěji osazovány levnými a nekvalitními háčky. Z těch ryby padají při zdolávání, ale i ještě před ním. Ostrý a kvalitní háček snadněji pronikne rybě tlamou i při malém kontaktu. Při výrobě tungstenových hlaviček používáme muškařské háčky s očkem. Nejčastěji používám velikosti č. 6, č. 8 a č. 10. Lze použít i jiné velikosti, to záleží na velikosti nástrahy. Háčky jsou z kvalitního tvrdého drátu o malém průměru a jsou opravdu ostré!

Wolfram nad zlato

Nic není dokonalé. Všechno má své klady i protiklady. U wolframu je kamenem úrazu cena. Zatímco za olověnou hlavičku o váze 1 gramu zaplatíme kolem 6 Kč, wolframová hlavička opatřená kvalitním muškařským háčkem stojí kolem 13 Kč. Osobně ne vždy používám wolframové zátěže, právě kvůli jejich ceně. Zejména v případech, kdy chytám na místech s velkým počtem vázek a jdu si jen tak zachytat. Nemá cenu zbytečně přicházet o drahocenný wolfram. Nyní přejděme k samotnému zhotovení tungstenové hlavičky.

Co budeme potřebovat?

  • vyroba hlavicekWolframové tungsteny dle požadované hmotnosti, průměru a barvy (nejčastěji  o velikosti 3,5 mm- 5,5 mm). Ty seženeme v rybářských obchodech, které se specializují na přívlač či muškaření, anebo také z pohodlí domova na internetu.
  • Muškařské háčky s očkem úměrné předem vybrané nástraze a velikosti závaží (háčky č. 6, č. 8, č. 10 a další)
  • Kleště nebo svěráček
  • Sekundové lepidlo
  • Muškařská nit nebo obyčejná ze šití
  • Zapalovač

Postup výroby:

A) Připevníme samotný háček do svěráčku nebo kleští a ovineme ho pomocí nitě tak, abychom nemuseli příliš velkým násilím nasouvat tungsten.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

B) Navlékneme tungsten užším otvorem nahoru.

hlavicka

 

C) Malou kapkou sekundového lepidla zakápneme širší otvor. Pozor abychom nezalepili očko háčku! Doporučuji očkem během lepení protáhnout drátek.

hlavicka

 

D) Necháme lepidlo v hlavičce několik sekund zaschnout, a poté zátěž ohřejeme pomocí zapalovače. Ohříváme jen na zlomek vteřiny, abychom neopálili barvu a nedošlo k poškození celé hlavičky. Dosáhneme tím tak lepšího spojení tungstenu a háčku. Předejdeme tím ztrátě wolframu, které by mohlo být způsobeno častým používáním a nárazy o překážky.

hlavicka

Na samotné výrobě není nic složitého. Po prvních pár zhotovených hlavičkách vám to vše půjde lehce od ruky. Dávejte si pozor na zalepení očka, jelikož pozdější odstranění lepidla je nepříjemná práce navíc! Dbejte na bezpečnost práce, slepené ruce lepidlem nejsou totiž nic příjemného! Jinak na tom opravdu nic není.

Doufám, že vám tento stručný návod pomohl a našli jste v něm odpovědi na své otázky ohledně výroby wolframových hlaviček. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, napište ho do diskuze! Petrův zdar!

Autor: Patrik Truhlář

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. zkus hacek prihnout do jiga(10-20st staci), kup si muskarskou bobinu(cca100kc) a levny muskarsky sveracek(cca 100kc). prichyt si nit a do spary dej oloveny dratek 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -