Zima je tady a s ní i teploty pod bodem mrazu, sníh, vítr a další nepříjemnosti, kterou jsou s tímto obdobím spojené. Pokud se nebudeme cítit pohodlně a v teple, tak ani požitek z lovu nemůže být dokonalý. Základem je dobré oblečení. Pokusme se najít řešení výhodné pro naše peněženky. Jak se v chladném nečase u vody správně oblékat?
Termo je terno!
První nejspodnější vrstva je tou nejdůležitější. Pokud nebudeme mít stále hřejivý pocit na kůži, tak nás chytání hodně rychle přestane bavit! Ať už jste lyžař nebo rybář, termoprádlo je základ pro všechny.
Tahle věcička z polypropylenu vám poskytne neuvěřitelnou službu a už jí nikdy nebudete chtít sundat. Schopnosti termoprádla (funkčního prádla) jsou vskutku zázračné. Jeho podstatou je schopnost sát pot z těla a odvádět nadbytečnou vlhkost. Právě pot je v zimě jedním z největších problémů. Termoprádlo má také skvělé izolační vlastnosti a uchovává tedy naší tělesnou teplotu.
Osobně doporučuji zakoupit dvoudílné prádlo. Hřejivý pocit na nohou i zádech je nenahraditelný. Vyvarujte se ale koupi kombinézy! Ta je sice pohodlnější a možná i o něco efektivnější, ale nezapomeňte na to, že termoprádlo není jediným kusem oblečení, které budete mít u vody na sobě! Proč to říkám? Dvoudílné termoprádlo je lepší z praktického hlediska. Jenom si představte tu situaci, kdy budete nuceni vykonat potřebu někde za smrčkem. Svlékat se v lesích do půl těla, abyste se dostali k té nejspodnější vrstvě, není vskutku nic příjemného a věřte tomu, že okolí se bude slušně bavit na váš účet.
Při výběru termoprádla nezapomeňte, že se vyrábí i v letní variantě. V našem případě musíme sáhnout po zimním provedení. Aby termoprádlo bylo skutečně funkční, musí přiléhat ke kůži, ale nesmí vás škrtit ani být příliš volné. Je účinné pouze v přímém kontaktu s pokožkou!
Termoprádlo je zázračná věc, ale není ani nijak drahé. Oba dva díly pořídíte bez problému do 600 Kč. Jedná se o vskutku dobrou investici, jelikož jej můžete nosit i běžně pod svými svršky třeba na procházku do přírody nebo při sportování.
Jako cibule? Proč ne?
Dostáváme se k dalším vrstvám, které oblékneme na termoprádlo. Ihned ale zapomeňte na tlustý kožich po dědovi! Dvě vrstvy oblečení je málo. Nošení silného zimního kabátu je nepraktické a to z několika důvodů. Tlustý kabát nám brání v pohybu, a pokud nosíte na svém těle několika kilový kus hadru, věřte tomu, že zanedlouho se dostaví bolesti zad z té obrovské váhy.
Před několika lety jsem si zakoupil také zimní kabát švédské armády. Tahle paráda mě vyšla na několik tisíc korun a byly to naprosto vyhozené peníze. V neuvěřitelně těžkém monstru, které po zavěšení vytrhlo i skobu ze zdi, se nedalo normálně fungovat, natož pak rybařit!
Doporučuji tedy si obléci více vrstev. Osobně na termoprádlo navlékám bavlněnou košili s dlouhým rukávem, mikinu nebo rozpínací svetr. Teprve poté přecházím k poslední vrstvě. Tou je dvouvrstvá bunda, kterou nejčastěji uvidíte u kaprařů. Proč zrovna kaprařské oblečení? Kaprařské oděvy jsou navrhovány pro extrémní podmínky, kdy rybář musí vydržet v nepříhodných chvílích i několik dní pod střechou bivaku. Můžete se porozhlédnout i v obchodech s vyřazeným armádním vybavením, kde se dá také narazit na zajímavé kousky za ještě zajímavější peníze. Vojenské oblečení je navrhováno do těch nejtvrdších přírodních podmínek.
Nezapomínejte také na to, že nejsvrchnější vrstva musí být nepromokavá, ale zároveň prodyšná, aby mohl být odváděn pot a vlhkost! Vybírejte i tak, abyste se v bundě cítili pohodlně a ne jako ve svěrací kazajce.
Kalhoty používám také z kaprařského setu společně s bundou. Jsou lehké, prodyšné a pohodlné. Možností jsou i kvalitní maskovací kalhoty, které lze zakoupit v obchodech s vojenským materiálem. Nejvíce se mi osvědčily české maskáče tzv. vz. 95, u kterých oceníte zejména jejich kvalitu. Nohy mají dobrou termoregulační schopnost, a proto nám postačí spodní část termoprádla a jedna z variant zmíněných kalhot.
Výhodou vícevrstvého oblečení je i to, že můžete kdykoliv povolit nebo sundat nadbytečnou vrstvu a nemusíte se obávat prochladnutí. Více tenkých vrstev splňuje lépe izolační funkci, než jedna tlustá vrstva!
Nohy musí být v suchu!
S termoprádlem je společně nejdůležitější kvalitní obuv. Ano, použil jsem slovo kvalitní, jelikož dobré boty se nedají asi ničím nahradit. Mnohem agresivnější, než studený vzduch, je chlad od země. To platí dvojnásob, pokud se věnujete i lovu na dírkách, kde dlouhé hodiny stojíte na studeném ledu. Promrzlé končetiny jsou asi tím nejhorším. Lze tomu ale snadno předcházet. Pokud už skutečně musíme investovat, tak je to do obuvi. Na trhu je nepřeberné množství bot do extrémních podmínek. Vhodné je v tomto případě zajít do mysliveckých potřeb, kde si určitě s radou od prodejce vyberete tu vhodnou obuv.
Zimní boty by vás měly udržovat v suchu a teple. Chyba nastává, pokud se v botách začínáte potit. Studený pot vás za okamžik začne studit a zima vám bude, i kdybyste si pořídili boty za několik tisíc korun! Boty nad kotníky jsou samozřejmostí. Nezapomínejte, že u vody pouze nestojíte, ale překonáváte občas i větší vzdálenosti i špatně průchodným terénem. Proto věnujte náležitou pozornost i vzorku podrážky. Vyvarujte se koupi bot s ocelovou špičkou. Na rybách vám snad nic těžkého na nohy nespadne a ocelová špička značně ochlazuje!
I to, co si vezmete do bot, je důležité. Navléct na sebe jen jedny tlusté ponožky, které vám s radostí upletla babička, není tou nejvhodnější volbou. Jednou z možností je zakoupit neoprenové ponožky. Levnějším řešením je nošení slabších ponožek, které budou odsávat vlhkost a pot a silnější ponožky, které budou plnit izolační a tepelnou funkci.
Pokud vyrážíte na ryby autem, přezujte se před jízdou do pohodlnějších bot. S lehčí obuví se nejen lépe řídí, ale ve vyhřátém automobilu se nohy snadno zapotí a zapaří. S vlhkostí v botách už nedosáhnete požadovaného efektu tepla. Ano, je to i o nepatrných, ale i logických detailech.
Rukavice
Rukavice jsou problematické. Prsty u rukou snadno prochladnou a ztratíte v nich cit. Bohužel ještě nikdo nepřišel s rukavicemi, ve kterých by rybář mohl normálně bez obtíží fungovat. V rukavicích ztrácíme cit a některé aktivity, jako například navzování, jsou v nich zcela nemožné. V minulosti jsem si pořídil neoprenové rukavice s dírami na prsty. Myslel jsem si, jaká je to výhra, ale žádná spása to ve skutečnosti není. Nejvíce se mi osvědčily obyčejné slabé rukavice, kterým jsem ustřihl prsty. Takové rukavice koupíte za pár korun u vietnamských obchodníků.
Na závěr
Říká se, že špatné počasí neexistuje, ale je pouze špatné oblečení. V zimních měsících je volba vhodného oděvu velmi důležitá. Nejen že v teple a pohodlí si užijeme pocit z rybolovu mnohem více, ale nezapomínejte i na své zdraví, protože to už si znovu nekoupíte! Věnujte výběru oblečení značnou pozornost. Nezapomínejte, že jde o funkčnost oděvu a neřiďte se posledními módními trendy, protože to ryby ani kolemjdoucí opravdu neocení.
Petrův zdar!
Autor: Patrik Truhlář
Thermo ribano CATMANDOO PROTECH Senior, je v současné době nejprodávanější ribano vyšší střední kategorie.
Dvoudílné ribano je vyrobeno ze 100% polyesteru,který zaručí vysoký komfort při vysoké sportovní aktivitě.
Možnost širokého využití tohoto ribana,např.na hokej,lyžování ap.
Ribano Catmandoo, od finského výrobce, zajišťuje vysokou průchodnost potu z těla ven a zároveň výborně drží tělo ve správné teplotě.
Již žádné mokré ribano během sportovní aktivity!
Made in Finland.
děkujeme za reklamu 😀
Solidní to reklama, ale děkujeme určitě za doporučení! 🙂