Kombinace nejrůznějších typů, příchutí a barev nástrah je mnohdy tím nejlepším krokem, jak přelstít pasivní nebo opatrné ryby. Stačí se jen nebát, hodit za hlavu strach z experimentování, a vyzkoušet něco nového! Pak sami uvidíme, že naše rybářská vynalézavost přinese své šupinaté ovoce. Existuje několik zaručených tipů na osvědčené kombinace chutí a barev, které na ryby fungují. A teď si o nich něco povíme…
Kombinování chutí a barev je především spojováno s moderní kaprařinou. Kapraři s velkou oblibou míchají mezi sebou sladké, masové či kořeněné příchutě. A mnohdy to funguje! Ovšem kombinovat naše nástrahy můžeme i při lovu na feeder, položenou či plavanou. Těch možností kombinací je nespočet! Můžeme se inspirovat u již zmíněných kaprařů, anebo můžeme vyzkoušet i takové kombinace, které ani milovníci moderní kaprařiny nezkoušejí. Ale přitom parádně fungují!
Kombinování barev a příchutí nástrah
Osvědčená klasika! Kombinace nejrůznějších barev a příchutí zaručuje „originálnější“ nástrahu, kterou ryby ve vodě ještě neznají. A právě tento fakt mnohdy vede k úspěchu! Osobně velice rád kombinuji mezi sebou pestré barvy – například žlutou s oranžovou, anebo červenou. Tím tak vytvořím nápadnou nástrahu, která jde ve vodním prostředí ještě lépe vidět.
Velmi rád, a přiznám se, že po vzoru kaprařů, kombinuji sladké, masové a kořeněné příchutě. Mými oblíbenými kombinacemi jsou med a krab, jahoda s halibutem, anebo vanilka s česnekem. Díky této kombinaci vytvořím velmi specifickou vůni, a navíc, spojením těchto nástrah vznikne i atraktivní barevná variace. Z mých vycházek k vodě jsem vypozoroval, že více mi ryby braly na kombinované nástrahy. A kolikrát třeba i na takové kombinace jako jsou česnek s anýzem.
Ale pozor! O úspěchu nemusí rozhodovat pouze vůně nástrahy. Například při mé poslední vycházce jsem se přesvědčil o tom, že velice dobře funguje i kombinace barev. Při chytání kaprů jsem na háček napichoval medové (žlutá barva) a scopexové (oranžová barva) měkčené extrudy. A kapři reagovali na toto spojení velice dobře. Úspěch byl vyšší, než v tom případě, kdy jsem měl na háčku pouze stejně zbarvené kuličky.
Při lovu s krmítkem, na feeder, anebo na plavanou nepoužívám pochopitelně boilies, ale jiné rybí pochoutky. Mými oblíbenými nástrahami jsou obalované extrudy nebo rohlíkové boilies. V současnosti nejraději používám rohlíkové mikro boilies, na které lovím širokou škálu ryb – od kaprů a cejnů, až po plotice, perlíny či tlouště. Toto rohlíkové boilies je výborné i v tom, že je plovoucí. To znamená, že se ve vodním prostředí vznáší, a pro ryby je tak ještě atraktivnější.
I obalované extrudy mají své místo v mé krabičce nástrah. Jedná se totiž o velice účinnou nástrahu, která připomíná klasickou kuličku těsta. Jenže obalované extrudy jsou trochu modernější. Po vhození do vody plavou. A navíc, po nějaké době ve vodě nabudou na objemu, takže na háčku vypadají ještě lákavěji. K tomu měkký obal namočených extrud ze sebe vypouští intenzivnější pach a drobné částečky. Tyto extrudy velice rád používám například při lovu kaprů na splávek.
Kombinování nástrah
Trochu vyšším „levelem“ je kombinování různých nástrah. A opět vám prozradím mé kombinace, které mi dobře u vody fungují. První osvědčenou kombinací je spojení pečiva s nějakým partiklem. Například měkčené extrudy s kukuřicí. Tato kombinace mi velice dobře fungovala na řece. Pokud jsem totiž přidal více extrud, pak se celá nástraha krásně vznášela v proudu nade dnem. Toho si moc dobře všímaly ryby okolo, takže jsem měl nespočet záběrů.
Mojí naprosto nejoblíbenější kombinací letošní sezóny je spojení měkčených peletek s obalovanými extrudami. Obě nástrahy jsou nádherně měkké, mají intenzivní vůni a zajímavé zbarvení. S masovými peletkami tmavého zbarvení nejčastěji kombinuji obalované extrudy se sladkými příchutěmi. Nejvíce záběrů jsem měl na kombinaci měkčených peletek s medovými a scopexovými obalovanými extrudami. A díky drobnější velikosti nástrah nebrali jenom kapři, ale i cejni, plotice nebo karasi. Prostě paráda!
A nesmím zapomenout ani na pečivo. Velmi rád používám kombinace rohlíkového boilies s měkčenými peletkami. Takto smíchané nástrahy ze sebe vypouštějí intenzivní pachové stopy, které lákají ryby. Navíc jsou na dotek nádherně měkké! Pokud tuto nástrahu necháme ve vodním prostředí delší dobu, pak zajímavě nabude na objemu. A toho si kapři určitě všimnou! Takto pracující nástraha je tou správnou volbou na vychytralé ryby.
Oživení nástrahy
U vody nastanou mnohokrát situace, kdy jsou ryby jednoduše pasivní. V ten moment ale nesmíme svěsit hlavu, a musíme se pokusit zabojovat. Jednou z prvních možností, jak uspět, je vylepšení naší nástrahy. Jak ji ale vylepšit, když smícháme mezi sebou nejrůznější vůně a chutě? Co ji takhle oživit?
Je to léty osvědčený fígl. Například ke kuličce z pečiva přidáme na háček ještě 4 červíky. Jak bude nástraha pod vodou vypadat? Výrazná kulička pečiva nadzvedne háček nad dno. Díky výrazné barvě půjde celá nástraha ve vodním prostředí překrásně vidět. K tomu, kulička pečiva vydává i intenzivní pach, který ryby láká. Červy pak přidáváme proto, aby byl na háčku nějaký pohyb. Ten totiž dráždí ryby a nutí je nástrahu sebrat. Je to jednoduché řešení, ale velice účinné!
Rybář má, s nadsázkou řečeno, tisíce možností, jak nástrahy kombinovat. Na kaprovité ryby dobře fungují kombinace pečiva, extrud nebo foukaček s červy. Nezapomínejme ale ani na další živé nástrahy! Naprosto výbornou nástrahou je například spojení obalované extrudy s masovou příchutí a žížaly. Tomu žádný kapr neodolá!
Rybaření je o vynalézavosti! Nejhorší je, pokud náš pomyslný souboj s rybami ihned vzdáme, a jen líně koukáme na signalizátory záběru. Musíme zkoušet, musíme najít to, co rybám chutná. Jen takhle pak můžeme zažít obrovská rybářská dobrodružství i v době, kdy to ostatním rybářům nebere…
Autor: Viktor Krus