Praxe u vody: Lov v dešti

- Reklama -

Déšť může být skvělým pomocníkem při lovu ryb. Zejména pak v případě, kdy rybář chytá u břehu, anebo v blízkosti nějakého přítoku. Ale pozor! Ne vždy je dobré, když při průtržích mračen lovíme.

Dešťové přeháňky mnohdy napomohou k tomu, že se zvýší potravní aktivita ryb. Osobně jsem zažil nespočet vycházek k vodě, kdy po odeznění deště začaly ryby sbírat vše, na co narazily. Takovéto situace se mohou proměnit v naprosté žně!

Na druhou stranu, přísun nové vody často znamená pokles teploty v revíru. Při dlouhodobém dešti tak mohou záběry postupně odeznívat. Velké riziko absence záběrů hrozí například u přítoků, které při rozvodnění zásobují „stoják“ studenou vodou, a následně se v jeho ústí vyskytuje méně ryb. Korytem řeky se navíc do revíru dostává velké množství naplavenin, které mohou znepříjemnit lov neustálým zamotáváním do silonu. Jak lze tedy vyvodit, deštivé dny mohou, ale i nemusí přinést rybářské úspěchy.

 

Před deštěm

Především v jarních a letních měsících můžete narazit na situace, kdy se blíží bouřka. Vzduch je těžký, horký a na nebi se honí černočerné mraky, kterými prolétávají divoké pruhy elektřiny.

Mnohokrát jsem před bouřkou lovil ryby. A mnohokrát jsem si skvěle zachytal. Tyto chvíle jsou naprosto jedinečné pro lov nočních přízraků – úhořů. Ale pokud vím, tak přesně takový čas mají v oblibě i pánové sumcaři.

 

Hromy, blesky

Za nějaký čas se ale zvedne vítr, z nebe se spustí těžké provazce vody a všude zní děsivé hromy. V tuhle chvíli není vhodné se po břehu producírovat s prutem v ruce. Proto je nejlepší zkrotit loveckou vášeň a přečkat tohle řádění někde v bezpečí. Ale po skončení bouřky, které v létě mnohdy netrvají zase až tak dlouho, nastává naše chvíle.

Voda v revíru je rázem plná potravy, což určitě nastartuje hladové ryby. V tuto chvíli můžeme lovit opravdu cokoliv. Kapry na položenou, menší ryby na splávek či v létě dravce na přívlač. Pokud předvedete trochu rybářského umu, pak se povětšinou vždy setkáte s úspěchem. Rybář může mít po dešti záběry i kousek od břehu, poblíž nějaké zatopené vegetace, u které ryby hledají napadanou potravu.

Jak jsem řekl, osobně si tyto dny spoji s lovem úhořů na rousnici. Mnohokrát se mi ale stalo, že na masitou potravu mi zabrali tloušti, líni, plotice, perlíni či kapři.

 

Déšť

Samozřejmě ale u vody panují i chvíle, které jsou promočené trvalými dešti, které trvají i několik dní. Nikde žádné hromy, blesky, ale ani   sluneční   paprsky.   V   dešti   ale  také zkouším     své     rybářské     štěstí.    Tyto zakaboněné dny mám velice v oblibě při lovu okounů na přívlač.

Někdy je ale nebe tak temné, že viditelnost není dobrá. Proto lovím na pestré nástrahy, které by měly ryby s dobrým zrakem (okoun), snadněji vyhledat. Vcelku úspěšně se mi daří na umělá šidítka, která jsou vyrobena ve fluo zbarvení. Mnohdy ale také dostávám záběry na nástrahy červené či bílé barvy.

Pokud se rozhodneme v temných dnech lovit na méně aktivní rybářské techniky (položená), můžeme nastražit nástrahy, které mají výrazný pach. To může být klíčem k úspěchu. Samozřejmě i zde můžeme zkusit použít pestřejší nástrahu (zbarvené „foukačky“ atd.)

 

Nemyslíš, zaplatíš

I když rybaření v těchto podmínkách může znamenat nezapomenutelná dobrodružství, v první řadě myslete na své zdraví! Žádný úlovek nemůže vyvážit cenu lidského života. Pozor si proto dávejte především při řádění blesků. Myslete ale také na to, že s přívalem nové vody hrozí vznik nebezpečných divokých vírů a proudů, které vás mohou na tekoucích, ale i stojatých vodách z nenadání překvapit. Opravdu proto myslete na bezpečí!

Autor: Viktor Krus

 

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -