DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyLov ryb u břehu: Klíč k nečekanému úspěchu

Lov ryb u břehu: Klíč k nečekanému úspěchu

- Reklama -

Hledání ryb u břehu má své opodstatnění. Nachází se tu celá řada zajímavých překážek – od potopených větví z okolních stromů, vodní vegetace, až po zatopené keře. Ryby tak nemají důvod se vyskytovat v nějak závratné dálce uprostřed revíru. Ne! Budou tam, kde mají spoustu příležitostí k ukrytí, a také hromadu potravy. Proto je lov ryb u břehu mnohdy nejúčinnější ze všech.

Přesvědčení o tom, že největší ryby jsou v nedosažitelné dálce, je mýtus. Pokud se u vody chováme tiše, pak máme velkou šanci ulovit trofejní rybu i pár metrů od břehu. Klíčové ale skutečně je, aby rybář byl na břehu potichu. Žádné zbytečné kroky, žádné zbytečné pohyby. Prostě jen v klidu sedět. Ryby totiž moc dobře registrují pohyby na souši, a proto se kolikrát ke břehu neodváží ani přiblížit. To je ale škoda, protože tímto způsobem se můžeme připravit o nádherný úlovek.

 

Kde chytat ryby u břehu?

krajinaPokud si chceme u břehu pěkně zachytat, pak je zapotřebí si najít atraktivní místo. K velice slibným „flekům“ patří ty úseky, kde nalezneme nejrůznější překážky. Například zatopené keře, spadané větve, vodní vegetaci, hromadu kamení nebo ostré zlomy ve dně. Právě u těchto překážek se totiž ryby s velkou oblibou zdržují. A tady je taky musíme hledat!

Pokud se rozhodneme pro lov kaprovitých ryb, pak je nejlepší najít takové břehy, u kterých jsou zatopené keře nebo vodní vegetace. Právě zde totiž kaprovité ryby s velkou oblibou hledají spadanou potravu. V zatopených rostlinách se hojně vyskytují nejrůznější druhy hmyzu, které pochopitelné ryby sbírají. Pokud se tedy rozhodneme pro lov kaprovitých ryb, pak jsou zarostlá místa tou nejlepší volbou!

krajinaV případě, že máme políčeno na dravé ryby, je nejlepší vyhledávat místa, kde nalezneme spadané větve, zatopené pařezy nebo kamenité dno. Například štiky milují spadané větve nebo rovnou celé stromy. Na těchto místech prostě můžete zubatého predátora čekat! Okouni zase milují kameny. Pokud tedy naleznete břeh, který je sypán z obrovských kamenů, pak okouni jistě nebudou daleko! Výskyt dravců můžeme také odvozovat podle toho, v jakých místech se zdržují hejna drobných rybiček. Za těmi totiž dravé ryby táhnou. Takže pokud narazíte u břehu na místo, kde se rybičky zdržují, tak dravci určitě nebudou daleko.

 

Jak chytat kaprovité ryby u břehu?

splavekVýše jsme si pověděli, že kaprovité ryby hledáme poblíž zatopené vegetace. Nejčastěji se zde zdržují kapři, amuři, líni, perlíni nebo plotice. A právě tyto ryby velice rády sbírají poblíž vodní vegetace potravu a zdržují se zde i díky možnosti úkrytu. Přesto můžeme kaprovité ryby přinutit ještě k větší žravosti. Stačí na naše lovné místo u břehu přihodit pár koulí návnady. Nejčastěji se používají krmné směsi v podobě šrotu. Při lovu kaprovitých ryb nejčastěji nastražujeme červy, žížaly, kukuřici nebo pečivo.

perlinKaprovité ryby u břehu můžeme chytat s pomocí několika rybolovných metod. Tou nejzábavnější, a zřejmě i nejúčinnější technikou, je lov na splávek. Při lovu se splávkem používáme velice jemné vybavení, a i díky tomu máme hromadu záběrů v krátkém časovém intervalu. Obrovskou výhodou splávku je to, že můžeme prochytat velký prostor okolo vegetace. Navíc nástrahu nastraženou na montáži se splávkem dostaneme jak ke dnu nebo do sloupce, tak i téměř až k hladině. A pokud navážeme montáž z kvalitních materiálů, pak se splávkem můžeme chytat i velké ryby. Při lovu větších kaprovitých ryb je vhodnější použít montáž s průběžným splávkem. Tento systém nám totiž dává celou řadu výhod, které při lovu větších kaprovitých ryb v těžkých podmínkách u vody jistě oceníme.

Dkapralší možností lovu kaprovitých ryb u břehu je feeder nebo lehká položená. Pokud zjemníme vybavení, pak můžeme i s těmito metodami zažít opravdové rybářské eldorádo jen kousíček od břehu. Nemusíme to s použitým vybavením skutečně nijak přehánět. Pokud se vydáme na ryby s lehkou položenou, pak stačí navinout jemný vlasec, navázat drobnější olůvko a návazec s menším háčkem. Podrobnější návod o této metodě jsme psali v článku Jemná položená: Cesta k rybářskému úspěchu.

kaprFeeder je sám o sobě už dostatečně jemnou rybolovnou metodou, a proto je pro lov ryb u břehu mnohem vhodnější, než položená. S feederem můžeme navíc u břehu nachytat mnohem širší spektrum ryb! S feederovým prutem lze přelstít i menší kaprovité ryby. Takže o zábavu, když zrovna kapři nebo cejni neberou, budeme mít postaráno. Feeder je opravdu díky své jemnosti naprosto kouzelnou rybolovnou technikou. A pro lov ryb u břehu je jako stvořený! Jinak zajímavé rady o lovu ryb u břehu na feeder si můžete přečíst v textu mého kolegy Petra Vrtěla Feeder: Lov v těžkých podmínkách.

 

okounJak chytat dravce u břehu?

U břehu můžeme pochopitelně lovit i dravé ryby. Ty totiž také využívají úkryty v blízkosti břehů. Navíc, stačí si představit, kolik hejn drobných rybiček se v příbřežních partiích drží. A hned musí být jasné, že dravci budou u své potravy blízko. Pamatujme vždy na to, že právě drobné rybičky jsou tou nejlepší stopou pro hledání rybích predátorů. Proto své nástrahy musíme držet v jejich blízkosti.

stikaDravce u břehu můžeme lovit s pomocí dvou rybolovných taktik. První z nich je vláčení. Vláčení patří k velice atraktivním způsobům, jak přelstít dravce. V příbřežních partiích můžeme používat celou škálu umělých nástrah. Osobně jsem si při lovu dravců u břehu nejvíce oblíbil rotační třpytky. Tyto nástrahy jsou naprosto ideální při lovu ryb v mělčích partiích u břehu. Rotační třpytky vydávají velice silné vibrační vlny, a proto je dravci dobře registrují. Nejvíce se mi osvědčily velikosti rotačních třpytek č. 2 a č. 3. Jedná se o univerzální velikosti, které velmi dobře fungují na dravce, kteří se u břehu nejčastěji zdržují – tedy na okouny, tlouště, štiky a boleny.

plotice_plavanaDalší možností, jak ulovit dravou rybu u břehu, je chytání na rybičku. Rybičku můžeme buďto nastražit na položenou, feeder či plavanou. Následně pak už jenom stačí rybičku nahodit blízko břehu, ideálně do blízkosti nějaké překážky nebo ještě lépe hejna drobných rybiček. Mojí obvyklou fintou na dravé ryby je to, že po skončení lovu drobných rybiček na krátký bič, nahodím do míst, kde jsem krmil, nastraženou rybičku. Hejna drobných rybek totiž neustále hledají poslední zbytky krmiva, takže se koncentrují na jednom místě. A to neujde pozornosti dravců. Pokud tedy nahodíte nastraženou rybičku do těchto míst, pak je úspěch velice blízko…

Autor: Viktor Krus

Foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -