Rohlíkové boilies. Perfektní nástraha z pečiva, která zaručeně funguje na nejrůznější druhy kaprovitých ryb. Rohlíkové boilies milují především kapři nebo cejni. Jedná se o skvělou nástrahu, která se ve velice hojném počtu vyskytuje i v rybářských obchodech. Ale! Kvalitní rohlíkové boilies si můžete vyrobit i doma. Stačí k tomu jen pár pomůcek a trochu času. Výroba rohlíkového boilies je jednoduchá, rychlá a levná.
Proč je rohlíkové boilies tak oblíbenou nástrahou? Základem je jistě pečivo. To milují všechny kaprovité ryby, a to dokonce i ty kapitální. Pečivo je léty osvědčenou nástrahou na mlsné kapry, cejny nebo líny. Rohlíkové boilies navíc vydrží ve vodě podstatně delší dobu než například lisované pečivo. A navíc! Boilies z rohlíku se nastražuje pod háček, což je pro ryby atraktivní, takže spolehlivě na takto nastraženou nástrahu berou. Rohlíkové boilies je jednoduše luxusní nástraha, na kterou si perfektně zachytáte. Vyzkoušejte to!
Domácí výroba rohlíkového boilies: Krok za krokem
Jak jsme si již výše řekli – výroba rohlíkového boilies není nijak časově ani finančně náročná. Vyrobit si tuto nástrahu na kapry dokáže vskutku každý. Tak proč to nezkusit? Výhodou domácí výroby je to, že rohlíkové boilies si můžete vyrobit dle svých představ. Můžete kombinovat nejrůznější barvy nebo příchutě, ve kterých lze rohlíkové boilies obalovat. Pojďme si vyzkoušet vyrobit jednu z nejoblíbenějších nástrah českých rybářů.
Potřebné pomůcky: Hrnec, cedník, kleště na rohlík, šňůrka, jehla
Krok 1: Do přichystaného hrnce si nalijeme trochu vody. Vody nenalíváme do hrnce příliš – stačí trochu na dno. Následně do hrnce vložíme cedník. Je důležité, aby voda v hrnci byla pod cedníkem (jinak se nám napařované rohlíky rozmočí). Poté hrnec přikryjeme pokličkou, zapneme sporák a počkáme, než začne voda vařit.
Krok 2: Jakmile začne voda vařit, tak položíme na cedník přichystané rohlíky. A vše opět zakryjeme pokličkou. Rohlíky necháváme napařovat 2 až 3 minuty než dostanou „gumovou“ strukturu. To nám zaručí, že z rohlíku půjdou vyrábět krásné kuličky, a že se nebude rohlíkové boilies ve vodě rychle rozpadat. Po napaření dáme rohlík do sáčku. Poté napařený rohlík v sáčku vložíme mezi 2 destičky, které zatížíme kamenem (začne lisování rohlíku).
Krok 3: Po 10 až 15 minutách vytáhneme slisovaný rohlík z destiček. Rohlík je teď krásně placatý a tvrdý. Nyní vezmeme kleště na rohlíkové boilies a začneme ze slisovaného rohlíku vyštípávat kuličky pečiva. Pokuste se vyštípávat kuličky z rohlíku co nejblíže u sobe. Ušetříte tak spoustu lisovaného rohlíku. Co se týče kleští na rohlíkové boilies – tato pomůcka jde sehnat snad v každém rybářském krámě za pár korun.
Krok 4: Pokud máme vyštípány všechny kuličky z pečiva, tak je nyní začneme napichovat na jehlu, přes kterou je navlékneme na šňůrku. Tím nám tak po chvíli vznikne krásný „řetízek“. Když máme všechny kuličky na šňůrce, tak vždy na poslední kuličce z pečiva uvážeme dvojitý uzel. A odstřihneme. Tak nám vznikne rohlíkové boilies. Pro vázání rohlíkového boilies používejte pevnější šňůrku. Tenká nit není vhodná, neboť nevydrží prudký švih při náhozu – takže rohlíkový boilies při náhozu spadne z háčku. A to není dobře!
Kompletní postup domácí výroby rohlíkového boilies si můžete prohlédnout na přiloženém videu výše.
TIPY A TRIKY: Zatraktivnění rohlíkového boilies
V tomto článku a na přiloženém videu jsme si ukázali tu nejjednodušší variantu výroby rohlíkového boilies. Sami vidíte, že ona výroba není nijak složitá. Teď si ale ještě povíme to, jak je možné rohlíkové boilies vylepšit. Jde to několika způsoby.
Naprosto nejlepší je, když rohlíkové boilies obalíte v nějakém sypkém atraktoru. Oblíbeným fíglem je obalování rohlíkového boilies ve vanilkovém cukru, skořici nebo mleté paprice. Tyto suroviny často najdete doma, takže nástraha se tímto vylepšením nijak výrazně neprodraží. A pokud máte doma i potravinářské barvivo, pak je to jenom dobře! Takové barvivo totiž mnohem výrazněji vybarví kuličku rohlíkového boilies, která jde následně velice dobře vidět i na zarostlém dně.
Mezi nejoblíbenější suroviny současnosti ale patří česnek. A ten můžeme použít i při domácí výrobě rohlíkového boilies. Stačí si do krabičky namačkat stroužky česneku. Pak už jenom dáme kuličky rohlíkového boilies do namačkaného česneku a všechno to promícháme. Dobré je, když toto celé necháme na den odležet. Česnek se krásně „vsákne“ do kuliček z pečiva a my tak dostaneme perfektní nástrahu na kapry. Skutečně! Česnek je v poslední době velice oblíbenou složkou při výrobě kvalitních nástrah na kapry – tyto ryby česnek mají prostě rády!
A poslední tip. Samozřejmě jsou rybáři, kteří mnohem raději chytají kapry na masové nástrahy. To není problém! Masové rohlíkové boilies si můžeme vyrobit doma naprosto jednoduše. Stačí si v rybářském obchodě koupit nějakou rybí moučku. A zase, tyto rybí moučky nejsou nijak extrémně drahé, tudíž výroba rohlíkového boilies se drasticky neprodraží. Pak už jenom stačí do misky vysypat rybí moučku, rohlíkové boilies, a vše pořádně promíchat. I tady je dobré, když necháme rohlíkové boilies v rybí moučce odležet – pach se mnohem lépe „vsákne“ do pečiva. A to je moc dobře!
Jak chytat na rohlíkové boilies?
Na chytání s rohlíkovým boilies není nic složitého. Jistě jste si již všimli, že rohlíkové boilies se nastražuje za šňůrku pod háček. Toto nastražení má jistě něco do sebe. Takto nastražená nástraha se „přirozeněji“ chová ve vodním prostředí, je méně nápadná a rybě se lépe nasává do tlamy. Proto si toto nastražení získalo u rybářů takovou oblibu – jednoduše to přináší více záběrů.
Rohlíkové boilies je skutečně perfektní nástrahou na položenou. Není nic lepšího, než vzít krmítko, na kterém máme připevněný šrot, a přímo do něj vpíchnout háček s rohlíkovým boilies. Po vhození do vody se začne krmení pozvolna rozpadat, takže udělá okolo rohlíkového boilies na háčku atraktivní krmné místečko. A toho si kapři jistě všimnou. To, že tato taktika funguje, by vám potvrdil nejeden rybář. Prostě klasika!
Velké úspěchy s rohlíkovým boilies můžeme zažít i při lovu na feeder. Pokud se chystáte na feeder s rohlíkovým boilies, pak je dobré, když sáhnete po menších průměrech. Dneska je k dostání totiž několik velikostí rohlíkového boilies. Jestli si takto drobnou nástrahu z pečiva chcete vyrobit doma, není to nic složitého – stačí vyrábět kuličky z pečiva o menším průměru. Takže pokud rádi chytáte na feeder, tuto nástrahu určitě vyzkoušejte.
Autor: Viktor Krus