Letošní slabá zima přinesla jen pár mrazivých dnů. Díky tomu máme u vody možnost sledovat chování ryb mnohem dříve, než je tomu zvykem. I já jsem se vydal k hlubokým tůním jednoho potoku, abych se podíval pod vodní hladinu, co tam vlastně ryby dělají. Podívejte se také!
Prodírám se houštím, které roste na břehu potoka. Jeho větve ještě nejsou porostlé čerstvými lístky, ale zanedlouho snad budou. Vedle mě slabě teče čirá voda, která se líně otírá o vlhké kameny. Proud je slabý, vody teče letos pomálu. Přesto je plná života!
Docházím k první tůni. Zde by něco mohlo být. A taky že ano. V hlubší části koryta potoka, na jehož dně leží spousta spadaného listí, stojí hejno střevlí. Jen tak líně proplouvají zatím ještě čistou vodou. Občas pak zavítají k potopeným kořenům, které zde tvoří bezpečné pevnosti. Hejno tvoří krásné a zdravé rybky. Mezi nimi se občas objeví mladé střevle.
Poznámka: Doporučujeme video spustit v HD kvalitě.
Střevle potoční je drobná kaprovitá rybka s protáhlým tělem válcovitého tvaru. Střevle potoční je charakteristická tmavým hřbetem, bílým břichem a světle zelenými boky. V době tření dochází pak zejména u samců k viditelnému zvýraznění zbarvení. Například jejich břicho, pysky, a někdy i ploutve zalije sytě červená barva. Tato rybka dorůstá 6 až 10 centimetrů. Střevle se dožívá okolo 5 let.
Střevle žije v potocích s čistou vodou bohatou na kyslík. Obvykle se zdržuje v hlubších tůních, kde se pohybuje poblíž úkrytů, které jim poskytuje příbřežní vegetace nebo vymleté kořeny stromů. V potocích se pak střevle tře obvykle od dubna do června, kdy samice na kamenité dno nakladou přibližně 500 až 3000 jiker.
Střevle potoční
Toto vypadá spíše na střevličku východní než na střevli potoční 🙂
Dobrý den,
video bylo natočeno na lokalitě, kde střevličky východní nežijí. 🙂 Toto je opravdu střevle potoční.
Děkujeme za příspěvek. 🙂
V. K.